Iransko vrhovno vijeće za nacionalnu sigurnost odlučilo je o odgovoru na izraelski napad na Damask u ponedjeljak navečer u kojem su ubijena tri najviša komandanta iranskih snaga Al-Quds i četiri druga oficira, javila je državna TV.
Kako prenosi Guardian, nisu objavljeni nikakvi dodatni detalji o sastanku ključnog tijela za donošenje odluka, ali predsjednik Ebrahim Raisi, koji je predsjedavao sastankom, rekao je da će Iran uzvratiti u trenutku po svom izboru, što je standardna formulacija koju koristi iranski režim kada se suoči sa takvim situacijama.
“Nakon uzastopnih poraza i neuspjeha protiv vjere i volje boraca s fronta otpora, cionistički režim je stavio ubistva na svoj dnevni red u borbi da se spasi“, naveo je Raisi, prema web stranici njegovog ureda.
Iranski vrhovni vođa, ajatolah Ali Khamenei, koji ima poslednju riječ o svim državnim pitanjima u Iranu, također je obećao osvetu, rekavši: “Učinićemo da zažale zbog zločina i sličnih dijela”.
Kako navodi Guardian, konflikt se širi na Bliskom istoku od početka rata u Gazi, ali do sada je Teheran pažljivo izbjegavao direktan sukob s Izraelom dok je podržavao saveznike koji napadaju izraelske i američke ciljeve.
Izrael je više puta ciljao na vojne zvaničnike Irana, koji podržava militantne grupe koje se bore protiv Izraela u Gazi, i duž njegove granice s Libanom. Napad u Damasku u ponedjeljak je signalizirao eskalaciju jer je pogodio iransko diplomatsko predstavništvo. Zgrada je pretvorena u ruševine, a uslijed eksplozije su razneseni prozori na obližnjim zgradama i spaljeni automobili parkirane pored puta u luksuznom predgrađu grada.
Kako navodi Guardian, u skladu sa svojom politikom nepriznavanja svojih akcija u bliskoistočnom “ratu u sjeni”, Izrael nije preuzeo odgovornost za napad. Međutim, visoki zvaničnik izraelske vlade rekao je Reutersu da su oni koji su napadnuti “stajali iza mnogih napada na izraelsku i američku imovinu” i da su “imali planove za dodatne napade”. Sama ambasada “nije bila meta”, rekao je zvaničnik.
Raste zabrinutost zbog mogućnosti eskalacije
Vijeće sigurnosti UN-a raspravljat će o napadu danas na sastanku koji je zatražila Rusija. Iranska misija pri UN upozorila je da bi napad mogao “potencijalno izazvati još sukoba koji uključuju druge nacije” i pozvala Vijeće sigurnosti “da osudi ovaj neopravdani zločinački čin“.
Među poginulima su bili brigadni general Mohammad Reza Zahedi, viši komandant u snagama al-Quds iranske Islamske revolucionarne garde (IRGC), zamjenik komandanta, general Haji Rahimi, i Hossein Aminullah, načelnik generalštaba al-Qudsa za Liban i Siriju.
SAD su se distancirale od napada. Sigurnosni zvaničnici Bijele kuće rekli su da su o napadu bili obaviješteni tek kada je bio u toku, ali su izrazili stav da on ne mora naštetiti pregovorima o oslobađanju izraelskih talaca ili palestinskih zatvorenika. Same SAD su ubile lidere IRGC-a, ali ne u diplomatskim prostorijama.
Trojica ubijenih muškaraca predstavljaju najviše ličnosti IRGC-a u regionu i smatra se da njihovo ubistvo predstavlja težak udarac. Guardian navodi da je Iran zabrinut zbog toga što se čini da je Izrael imao visokokvalitetne obavještajne podatke da su te osobe bile u konzulatu kada je poslao avione F16 da bombarduju zgradu.
Sirijska protivvazdušna odbrana nije pružila jači otpor.
Guardian navodi da su diplomate širom svijeta također izrazili zabrinutost da se diplomatske prostorije sada smatraju legitimnim metama.
Ministarstvo vanjskih poslova Saudijske Arabije saopćilo je da “odbacuje napad na diplomatske centre, koji predstavlja kršenje međunarodnih ugovora i principa diplomatskog imuniteta, pod bilo kojim izgovorom i pod bilo kojim opravdanjem“.
“Izrael želi potkopati liniju kontrole između Teherana i Hezbollaha”
John Sawers, bivši šef MI6, smatra da će se napadi smatrati izraelskom eskalacijom jer bi diplomatske prostorije trebalo da uživaju diplomatski imunitet. Međutim, rekao je da Iranci zloupotrebljavaju iranske diplomatske prostorije za vojno planiranje i smještaj svog višeg vojnog osoblja u Siriji.
On je rekao za BBC Izrael kako sigurnosni izvori vjeruju da su napadi na visoke iranske komandante, uključujući američko ubistvo šefa snaga al-Quds, Qassema Suleimanija, u blizini međunarodnog aerodroma u Bagdadu prije četiri godine, imali “širi uticaj na slabljenje Irana nego što je prvobitno procijenjeno”.
“Izrael vjeruje da uklanjanjem visokih iranskih komandanata može potkopati liniju kontrole između Teherana i njihove takozvane proxy milicije na osovini otpora u Hezbollahu i Siriji”, rekao je Sawers.
“Iranci i Hezbollah su bili veoma oprezni da ne budu uvučeni u širi vojni sukob. Sada Izraelci to vide kao znak slabosti iranske strane – da nisu spremni na eskalaciju – i to daje Izraelcima priliku da budu agresivniji u vlastitim operacijama bez straha da će Iran uvući u međudržavni sukob s Izraelom”, smatra on.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare