Iranske snage sigurnosti zaplijenile su nagradu Europskog parlamenta Saharov dodijeljenu pokojnoj iransko-kurdskoj ikoni prosvjeda Jini Mahsi Amini, objavila je u subotu organizacija Hengaw.
Ta kurdska organizacija za ljudska prava sa sjedištem u Norveškoj, rekla je da je Aminin odvjetnik, Mohamed Saleh-Nikbakt, namjeravao u Iranu predati nagradu Europske unije za ljudska prava obitelji te mlade kurdske žene.
Kad je stigao u teheransku zračnu luku, službenici su ga zaustavili i ispitali. Oduzeli su mu putovnicu, mobitel, kao i nagradu.
Amini, zbog čije su smrti započeli masovni prosvjedi u Iranu, inspirirala je pokret Žena, život, sloboda. U rujnu 2022. zloglasna iranska policija za moral uhitila ju je zbog navodnog kršenja strogih islamskih pravila odijevanja.
Tri dana kasnije umrla je u bolnici nakon što je zadržana u policijskom pritvoru. Europski parlament tvrdi da je u pritvoru bila fizički zlostavljana.
Njezina smrt izazvala je najžešće prosvjede u Iranu u posljednjih nekoliko desetljeća.
Amini i s njom povezani pokret za slobodu u prosincu su dobili nagradu Saharov, ali su njezinu obitelj iranske vlasti spriječile da preuzme nagradu.
Europski parlament od 1988. godine tu nagradu dodjeljuje pojedincima ili organizacijama koji brane ljudska prava i slobodu izražavanja.
Iranske vlasti nisu službeno potvrdile detalje o ovom događaju koje je iznio Hengaw.
Iranskim prosvjednicama i mladoj Iranki Jini Mahsi Amini koja je preminula u zatvoru u prosincu je u Strasbourgu predsjednica Europskog parlamenta Roberta Metsola svečano uručila ovogodišnju nagradu Saharov za slobodu misli.
Nagradu Saharov su u ime dobitnika na svečanoj ceremoniji u Strasbourgu primile predstavnice pokreta prosvjednica Afsoon Najafi i Mersedeh Shahinkar, iranske braniteljice ženskih prava, i odvjetnik obitelji Amini Saleh Nikbaht.
Čelnica Europskog parlamenta parlamenta Metsola je tom prilikom poručila iranskim prosvjednicima da “nisu sami”. “Mi smo uz vas”, poručila je Metsola podsjetivši da je parlament u četiri rezolucije oštro osudio režim u Teheranu te traži da se iranska Revolucionarna garda uvrsti na popis terorističkih organizacija. Priznala je, međutim, da “moramo činiti više” te da frustrira izostanak napretka sloboda u Iranu.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!