Iranski vrhovni vođa, ajatolah Ali Hamenei, upozorio je vođu Hezbollaha, Sayyeda Hassana Nasrallaha, da napusti Libanon nekoliko dana prije nego što je ubijen u izraelskom napadu, a sada je duboko zabrinut zbog moguće infiltracije izraelskih špijuna u najviše krugove iranske vlasti, potvrdila su tri iranska izvora.
Nakon napada na Hezbolahove baze 17. septembra, Hamenei je poslao izaslanika Nasrallahu s porukom da se hitno skloni u Iran zbog informacija koje sugerišu da Izrael ima operativce unutar Hezbollaha i da planira njegovu likvidaciju, rekao je jedan od izvora koji je ujedno i visoki iranski zvaničnik. Poruku je prenio brigadni general Abbas Nilforoushan, visoki zapovjednik Iranske revolucionarne garde, koji je bio s Nasrallahom u bunkeru kada su izraelske bombe pogodile objekat, pri čemu su obojica poginuli.
Hamenei, koji se od subote nalazi na sigurnoj lokaciji u Iranu, lično je naredio lansiranje oko 200 raketa na Izrael u znak odmazde za smrt Nasrallaha i Nilforoushana, rekao je drugi visoki iranski zvaničnik. Revolucionarna garda je u saopćenju potvrdila da je napad bio odgovor na njihove smrti, ali je također spomenut i raniji atentat na lidera Hamasa, Ismaila Haniyeha, u Teheranu, za koji Izrael nije preuzeo odgovornost.
Istovremeno, izraelska vojska započela je tzv ograničenu kopnenu ofanzivu protiv Hezbollaha na jugu Libanona, dok iranska vlada i kancelarija izraelskog premijera Benjamina Netanyahua nisu odgovorili na Reutersov zahtjeve za komentarom.
Poljuljani odnosi
Smrt Nasrallaha, koja je uslijedila nakon dvosedmičnih izraelskih udara koji su uništili Hezbollahova skladišta oružja i eliminisali polovinu njihovog rukovodstva, uzdrmala je iranske i Hezbollahove redove. Deset izvora iz Irana i Libana izjavilo je za Reuters da ovaj događaj dovodi u pitanje funkcionalnost iranskog saveza s antiizraelskim grupama, poznatog kao “Osovina otpora”.
Četiri izvora iz Libana potvrdila su da je Hezbollahu sada teško izabrati novog vođu jer strahuju da bi potencijalni nasljednik mogao biti izložen daljoj infiltraciji i opasnosti.
“Zapravo, Iran je izgubio svoju najveću investiciju u proteklim decenijama,” rekao je Magnus Ranstorp, stručnjak za Hezbollah sa Švedskog odbrambenog univerziteta, naglašavajući koliko je uništenje Hezbollahovog vođstva oslabilo iransku sposobnost da djeluje na izraelskim granicama.
Iranske vlasti sada provode temeljitu istragu zbog sumnje u moguće infiltracije unutar vlastitih redova, posebno u okviru Revolucionarne garde, izjavili su izvori. Fokus istražitelja je na onima koji često putuju u inostranstvo ili imaju porodicu van Irana. Nekoliko osoba je uhapšeno zbog sumnje da su povezane s izraelskim špijunima, a jedan osumnjičeni član Revolucionarne garde, čija je porodica napustila Iran, priveden je nakon što su postale sumnjive njegove aktivnosti u vezi sa Nasrallahovim kretanjima.
Atentat na Nasrallaha produbio je nepovjerenje između Teherana i Hezbollaha, ali i unutar samog Hezbollaha. “Povjerenje koje je držalo sve na okupu sada je nestalo,” rekao je treći izvor blizak iranskom režimu.
Sveobuhvatne istrage sumnjivog osoblja
Nakon što je u julu izraelski zračni napad usmrtio komandanta Hezbollaha, Fuada Shukra, u Bejrutu dok se sastajao s iranskim zapovjednikom Revolucionarne garde, sumnje o izraelskim infiltracijama dodatno su ojačale. Ovaj napad bio je praćen ubistvom lidera Hamasa, Haniyeha, u Teheranu, iako Izrael nije preuzeo odgovornost za taj napad.
Shukr, kojeg je Nasrallah opisao kao ključnu figuru u historiji Hezbollaha, bio je zadužen za razvoj najsavremenijeg Hezbolahovog oružja, uključujući precizno vođene rakete, te za operacije grupe protiv Izraela u protekloj godini, saopštila je izraelska vojska.
Povjerenje u iranske sigurnosne strukture narušeno je i prije, a sumnje u izraelsku infiltraciju sežu još iz 2021. godine, kada je bivši iranski predsjednik Mahmoud Ahmadinejad izjavio da je šef iranske obavještajne jedinice, zadužen za praćenje Mossadovih agenata, zapravo bio izraelski agent. To je postalo evidentno kada je Izrael 2018. došao do tajnih iranskih dokumenata o nuklearnom programu.
Smrt Nasrallaha, koji je ubijen nakon što su na desetine Hezbollahovih komunikacijskih uređaja uništene u napadima 17. i 18. septembra, šokirala je Teheran. Uprkos upozorenjima iz Irana, Nasrallah je vjerovao da je njegova sigurnost zajamčena i odbio je prijedlog da se preseli u Iran.
Hezbollah sada provodi veliku internu istragu kako bi identificirao moguće izraelske špijune među svojim redovima, rekli su izvori iz Libana. Istragu je vodio visoki Hezbolahov zvaničnik, Sheikh Nabil Kaouk, koji je ubijen dan nakon što je Nasrallah stradao u izraelskom napadu. Raniji napad, samo nekoliko dana prije, ciljao je druge visoke zapovjednike Hezbollaha, uključujući one koji su učestvovali u istragama o špijunaži.
Ali al-Amin, urednik portala Janoubia, izjavio je da Hezbollah trenutno drži stotine članova na ispitivanju zbog sumnji u povezanost sa špijunima nakon nedavnih eksplozija uređaja.
Prema riječima Mohanada Hage Alija, istraživača Carnegie centra u Bejrutu, ova serija napada predstavlja “najveću obavještajnu infiltraciju” u Hezbollah od njegovog osnivanja osamdesetih godina.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!