Istaknuti kineski ekonomista navodno nestao nakon što je u privatnom razgovoru kritizikovao Xi Jinpinga

Svijet 25. sep 202414:01 0 komentara
Reuters

Istaknuti kineski ekonomista u vladinom trustu mozgova navodno je nestao nakon što je disciplinski kažnjen zbog kritikovanja predsjednika Xi Jinpinga u privatnoj grupi na aplikaciji za razmjenu poruka, javlja Guardian.

Vjeruje se da je Zhu Hengpeng, 55, oštro kritikovao ekonomiju Kine, a potencijalno i kineskog lidera, u privatnoj WeChat grupi. Zhu je potom priveden u aprilu i stavljen pod istragu, navodi Wall Street Journal koji se poziva na anonimne izvore.

Zhu je radio za Kinesku akademiju društvenih nauka (Cass) više od 20 godina, nedavno kao zamjenik direktora Ekonomskog instituta i direktor Centra za istraživanje javnih politika. Navodno nije viđen u javnosti od aprila kada je govorio na događaju koji je organizovala kineska medijska kuća Caixin. Pokušaji Wall Street Journala da ga kontaktira kod kuće bili su neuspješni. Iz Cass-a nisu odgovorili na upite Guardiana.

Ranije ovog mjeseca hongkonški mediji izvijestili su o smjenama visokih članova instituta, pri čemu su direktor i sekretar također smijenjeni sa svojih pozicija u isto vrijeme kada je i Zhu. Druga dva zvaničnika su preraspoređena, ali Zhu nije, i više nije naveden na web stranici Cass-a. Internet stranice vezane za njegov rad na Univerzitetu Tsinghua također su uklonjene.

Kako navodi Guardian, Cass je vodeći trust mozgova u Kini, koji direktno odgovara kabinetu Komunističke partije Kine (KPK), Državnom vijeću, i dugo je bio utjecajan savjetnik za politiku. Međutim, pod sve autoritarnijom Xijevom vladavinom, kritika KPK i njegovog individualnog vodstva postala je sve više predmet kaznenih procedura.

Akademici sa sjedištem u Kini ranije su za Guardian govorili o rastućem strahu među njihovim profesijama od izvještavanja ili rasprave o negativnim procjenama kineske ekonomske, socijalne ili političke situacije zbog straha od odmazde. Diskusija o Xi-ju kao individui, posebno u online prostorima koji su cenzurirani i nadgledani, uglavnom se izbjegava ili se to čini kroz nejasne ili kodirane izjave.

Obavještenja na web stranici Cass-a pokazuju da je osoblje bilo uključeno u nekoliko političkih edukativnih sesija u posljednjih nekoliko mjeseci, s velikim fokusom na lojalnost stranci i privrženost stavovima Xi Jinpinga.

Na sastanku je naglašeno da uvijek moramo imati na umu da je Kineska akademija društvenih nauka politička institucija čiji je rad usredsređen na naučna istraživanja, da na prvo mjesto stavlja striktno sprovođenje političke discipline stranke, te naporno radi na uvođenju stroge discipline i pridržavanja pravila”, navodi se u izvještaju o jednom julskom sastanku koji je vodio predsjednik Cass-a Gao Xiang.

Gao, koji je lojalan Xiju, imenovan je na tu ulogu 2022. godine i nadgledao je kampanju za poboljšanje lojalnosti stranci u instituciji.

Detalji onoga što je Zhu napisao u privatnoj WeChat grupi nisu poznate, iako je Sing Tao Daily to opisao kao “neadekvatnu raspravu o centralnoj politici“. Wall Street Journal je objavio da je on navodno spomenuo “Xijevu smrtnost”.

Kineska ekonomija je u teškoj situaciji i postoji zabrinutost da će druga najveća svjetska ekonomija propustiti vlastiti cilj od 5% godišnjeg rasta, što je relativno skromna ambicija prema historijskim standardima. Centralna banka zemlje najavila je u utorak najveće stimulativne napore u nekoliko godina u pokušaju da podstakne rast, ali su stručnjaci izrazili zabrinutost da mjere, uključujući smanjenje kamatnih stopa, neće biti dovoljne.

Rastuća kriza na kineskom tržištu nekretnina razvila se otkako su vlasti zaustavile prekomjerno zaduživanje investitora, što je mnoge dovelo do toga da nisu izmirili dugove. Programeri i vlasnici nekretnina nastavljaju da se suočavaju sa visokim otplatama hipoteka, što otežava njihovu sposobnost ulaganja i rasta.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!