Izrael je intenzivirao tajne napade u Siriji na lokacije oružja, rute snabdijevanja i zapovjednike povezane s Iranom uoči prijetnje potpunog rata sa libanskom grupom Hezbollah, reklo je sedam regionalnih zvaničnika i diplomata za Reuters.
Zračni napad 2. juna u kojem je ubijeno 18 ljudi, uključujući savjetnika iranske elitne Revolucionarne garde, ciljao je na utvrđeno mjesto gdje se nalazi oružje u blizini Aleppa, rekla su tri izvora.
U maju je zračni napad pogodio konvoj kamiona koji je krenuo ka Libanu koji je prevozio dijelove projektila, a drugi napad ubio je operativce Hezbollaha, rekli su izvori ya Reuters.
Izrael je godinama napadao militantne grupe koje podržava Iran u Siriji i drugdje u kampanji na niskom nivou koja je izbila u otvorenu konfrontaciju nakon što su Izrael i palestinska grupa Hamas krenuli u rat u Gazi 7. oktobra.
Izrael je od tada ubio desetine oficira Revolucionarne garde (IRGC) i Hezbollaha u Siriji, prema podacima Washingtonskog instituta za bliskoistočnu politiku.
Bitka je eskalirala u aprilu kada je Izrael bombardovao iranski konzulat u Damasku, ubivši vrhovnog komandanta IRGC-a za operacije na Levantu. Iran je u znak odmazde ispalio na Izrael oko 300 projektila i dronova, od kojih su skoro svi oboreni. Izrael je potom napao iransku teritoriju dronovima.
Ova direktna konfrontacija, prva između te dvije zemlje, stala je na tome. Izrael je također nakratko smanjio broj napada koje je izvodio protiv grupa koje podržava Iran, rekla je Selin Uysal, francuska diplomatkinja u Washingtonskom institutu.
“Ali oni to ponovo povećavaju zbog sumnje na iranski transfer oružja u Liban. U Siriji i Libanu postoji kinetički napor da se poremeti lanac snabdijevanja između Irana i Hezbollaha“, rekla je ona.
Reuters je intervjuisao tri sirijska zvaničnika, jednog zvaničnika izraelske vlade i troje zapadnih diplomata o izraelskoj kampanji u Siriji. Zvaničnici su tražili da ostanu anonimni zbog osjetljivosti teme.
Sirijski zvaničnici iznijeli su ranije neprijavljene detalje o ciljevima izraelskih napada na gradove Aleppo i Homs u posljednjih nekoliko mjeseci, uključujući napad 2. juna.
Izrael se priprema za potpuni rat s Hezbollahom?
Svi intervjuisani rekli su da potezi Izraela sugeriraju da se priprema za rat punih razmjera protiv Hezbollaha u Libanu, koji se graniči sa Sirijom, te da bi to moglo početi kada Izrael smanji svoju kampanju u Gazi.
“Izjave naših lidera bile su jasne da bi eskalacija mogla biti neizbježna u Libanu“, rekao je zvaničnik izraelske vlade.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu rekao je prošle sedmice da je njegova zemlja spremna za “veoma snažnu akciju” na granici s Libanom, gdje od 8. oktobra vodi do sada ograničenu bitku s Hezbollahom.
Kako navodi Reuters, rat u Libanu nije neizbežan. Izrael je također pokazao otvorenost za diplomatske napore uz posredovanje Washingtona i Francuske. Zvaničnik izraelske vlade rekao je da je kampanja u Siriji također imala za cilj slabljenje Hezbollaha kako bi se obeshrabrila grupa od rata s Izraelom.
Izraelska vlada i vojska nisu odgovorili na pitanja novinarima Reutersa. Izrael rijetko javno priznaje ciljana ubistva u inostranstvu i nije komentirao nedavne napade u Siriji. Visoki izraelski zvaničnik rekao je prošle godine da je Izrael odlučan da spriječi da Sirija postane dio novog fronta.
IRGC i glasnogovornik sirijske vlade također nisu odgovorili na upite za komentar. Hezbollah je odbio da komentariše.
Ubijanje komandanata
Sirija, dugogodišnji saveznik Irana, postala je ključni kanal za opskrbu Teherana oružjem Hezbollahu nakon što je Iran rasporedio vojno osoblje i hiljade savezničkih paravojnih formacija oko 2013. da pomognu predsjedniku Basharu al-Assadu tokom građanskog rata u njegovoj zemlji.
Neki dijelovi oružja se krijumčare u Siriju, dok se drugi tamo sklapaju, rekla su trojica sirijskih zvaničnika.
Izraelska kampanja u Siriji ima za cilj da osigura da Hezbollah, najodaniji saveznik Irana i oslonac Teheranske projekcije regionalne moći preko militantnih zastupnika, bude što slabiji prije nego što započne bilo kakva vrsta borbe, rekli su sirijski i izraelski zvaničnici.
Ubistvo Saeeda Abyara 2. juna, kojeg iranski državni mediji opisuju kao savjetnika IRGC-a, pokazalo je domet Izraela u eliminaciji ključnog osoblja i gađanju opreme čak i kada je Iran pokušao nove metode zaštite oružja i dijelova namijenjenih Hezbollahu, rekli su sirijski zvaničnici.
Abyar je posjetio fabriku za proizvodnju projektila za Hezbollah koja je bila skrivena u kamenolomu istočno od grada Aleppa kada je pogođen, rekli su sirijski zvaničnici. “Objekat je bio u području dizajniranom da ga je teško pronaći i pogoditi“, rekao je jedan od zvaničnika.
Iran je za napad okrivio Izrael, a čelnik IRGC-a je obećao da će uzvratiti.
Zvaničnici su rekli da je u napadu ubijeno još 17 ljudi, uključujući članove iranske milicije.
Međutim, to nije jedini napad koji je Izrael izveo od tada.
Zračni napad u blizini sirijskog grada Homsa 29. maja gađao je vozilo koje je prevozilo dijelove za navođene projektile iz Sirije u Liban, rekao je sirijski obavještajac. Još jedan napad 20. maja ciljao je na pripadnike Hezbollaha.
Prije napada na iranski konzulat, niz zračnih napada krajem marta oko Aleppa pogodio je skladišta u kojima se čuvaju teški eksplozivi za bojeve glave projektila, rekao je oficir.
Drugi napadi usmjereni su na sirijske protuzračne odbrambene sisteme koji su posljednjih godina dali Hezbollahu i iranskom vojnom osoblju određenu sigurnost, uključujući sisteme protuzračne odbrane Pancir ruske proizvodnje, mobilne raketne bacače koje koristi sirijska vojska, rekao je sirijski vojni zvaničnik. Drugi napadi bili su usmjereni na radarske sisteme ranog upozorenja, rekao je zvaničnik.
“U nekim slučajevima Izrael pogađa čak i prije nego što instaliramo našu opremu“, rekao je zvaničnik.
Zvaničnik izraelske vlade rekao je da su ciljevi Izraela bili napredno protivvazdušno oružje, rakete i sistemi za precizno navođenje projektila.
Cilj je zaustaviti snabdijevanje Hezbollaha
Broj izraelskih napada u Siriji dramatično je skočio nakon 7. oktobra, kada su Izrael i Hamas krenuli u rat.
“Učestalost se udvostručila“, rekla je Uysal sa Washingtonskog instituta.
Izrael je izveo 50 zračnih napada u Siriji u šest mjeseci nakon početka rata u Gazi, rekla je ona.
“Ovo je uključivalo napade na aerodrom u Aleppu, vojni aerodrom Nairab, aerodrom u Damasku i vojni aerodrom Mezzeh, koji su ključni u transferu oružja. Skladišta oružja su također bila među metama“, objasnila je ona.
Navela je da je u napadima je ubijeno oko 20 zvaničnika IRGC-a i više od 30 komandanata Hezbollaha. S druge strane, između januara i oktobra 2023. ubijena su dva zvaničnika IRGC-a i nijedan komandant Hezbollaha u Siriji.
“Napadi u Siriji sigurno zaustavljaju isporuke oružja i municije i štete sposobnosti Hezbollaha ili Irana da se organiziraju“, rekao je Lior Akerman sa Univerziteta Reichman, bivši brigadni general u izraelskoj domaćoj službi sigurnosti.
Iran šalje ograničen broj savjetnika u Siriju, poput visokih dužnosnika IRGC-a ubijenih u napadu na konzulat. Hezbollah je tamo rasporedio hiljade boraca.
Zvaničnik Hezbollaha Nawaf Musawi rekao je u martu iranskom TV kanalu Al Mayadeen da grupa otvara nova skladišta municije “i dobija više preciznih projektila i oružje boljeg kvaliteta kopnom, morem i zrakom“.
Farzan Sabet, viši istraživač na Ženevskom postdiplomskom institutu koji je specijaliziran za iransku vanjsku politiku, rekao je da su napadi na Izrael od Hezbollaha i iranskih saveznika u Iraku i Jemenu tokom rata u Gazi uzeli danak.
“Ali to je ubilo mnogo više operativaca Hezbollaha i visokih ličnosti, uključujući osoblje IRGC-a u Siriji, tako da je sve u svemu veći gubitak za iranske saveznike”, rekao je Sabet.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!