Izrael, SAD i Turska izveli su vojne akcije širom Sirije dok regionalni akteri pokušavaju osigurati svoje interese nakon iznenadnog pada sirijskog predsjednika Bašara al-Asada, koji je u nedjelju pobjegao u Moskvu.
Dok su pobunjenici pod vođstvom grupe Hayat Tahrir al-Sham (HTS) oslobodili zatvorenike režima, uključujući i one iz zloglasnog zatvora Sednaja, poznatog kao “ljudska klaonica”, vojni napadi od različitih država ukazuju na novu fazu sukoba u regiji.
Kremlj je potvrdio da je predsjednik Rusije Vladimir Putin lično odobrio azil Basharu al-Assadu, ali nije pružio dodatne informacije o njegovom boravištu. Rusija i Iran, kao bivši Assadovi saveznici, nastoje osigurati svoj utjecaj u budućnosti Sirije.
SAD su napale ciljeve povezane s tzv Islamskom državom u centralnom dijelu Sirije, dok je Turska izvela udare na kurdske snage koje podržava Amerika. Istovremeno, Izrael je potvrdio ulazak svojih snaga u tampon zonu izvan Golanske visoravni i pokretanje zračnih napada na bivše režimske lokacije povezane s raketama i hemijskim oružjem.
Regionalne reakcije i političke tenzije
Turska je jasno stavila do znanja da neće tolerisati prisustvo kurdskog PKK-a ili tzv Islamske države u novoj političkoj stvarnosti Sirije, dok istovremeno planira olakšati povratak sirijskih izbjeglica. Već u ponedjeljak, stotine izbjeglica okupile su se na graničnim prijelazima Cilvegozu i Oncupınar, očekujući povratak nakon pada Asadove vlasti.
Izraelski ministar vanjskih poslova Gideon Saar opravdao je napade kao nužne za sprečavanje hemijskog oružja i raketa da padnu u ruke neprijateljskih aktera. “Naš jedini interes je sigurnost Izraela i njegovih građana”, izjavio je Saar.
Iran, koji je tokom sirijskog građanskog rata podržavao Assada kako bi očuvao svoj kopneni koridor prema Libanu, uspostavio je komunikaciju s pobunjenicima, pozivajući na formiranje inkluzivne vlade koja bi predstavljala sve segmente sirijskog društva.
Pitanja stabilnosti i humanitarni izazovi.
Pad Asada označava kraj pet decenija brutalne vlasti porodice Asad, ali pred Sirijom su ogromni izazovi. Potrebni su milijarde dolara pomoći za obnovu zemlje uništene ratom, dok HTS, kao vodeća pobunjenička grupa, mora pronaći način da ujedini suparničke snage i privuče bivše Asadove pristalice.
Ahmed al-Sharaa, poznatiji kao Abu Mohammed al-Jolani, lider HTS-a, u obraćanju okupljenima u džamiji Umajada u Damasku, nazvao je ovu pobjedu početkom nove ere za islamski svijet. Međutim, stručnjaci upozoravaju da stabilna tranzicija zahtijeva integraciju različitih političkih i vojnih frakcija.
Organizacija za zabranu hemijskog oružja (OPCW) izrazila je zabrinutost zbog potencijalnih zaliha hemijskog oružja koje bi mogle pasti u pogrešne ruke. OPCW je pozvao sirijske vlasti da osiguraju te zalihe i podsjetio na nepreciznosti u sirijskim deklaracijama o hemijskom oružju još od 2013.
Dan nakon Asadovog pada
U Damasku, oslobođeni zatvorenici slavili su na ulicama, a porodice su se emotivno ponovo spajale. Spasioci su pretraživali podzemne ćelije za preostalim zatvorenicima, dok su vojne jedinice HTS-a patrolirale uglavnom praznim ulicama glavnog grada.
Firdous Omar, borac iz Idliba, izjavio je da je nakon godina borbe protiv Asadovog režima spreman položiti oružje i vratiti se poljoprivredi. “Imali smo cilj i sada smo ga ostvarili. Želimo da država i sigurnosne snage preuzmu odgovornost”, prenosi Guardian.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!