Sa strateškim interesom da Siriju pretvori u antikurdski bedem, Turska nastoji zauzeti mjesto Rusije i Irana – uključujući kontrolu nad sirijskim zračnim prostorom, tvrdi se u analizi izraelskog lista Haaretz.
Dan nakon što je Izrael preuzeo kontrolu nad Golanskom visoravnom i time prekršio sporazum iz 1974. godine, nova sirijska vlada pod vodstvom Abu Mohammeda al-Jolanija brzo je poslala dva pisma Vijeću sigurnosti UN-a i generalnom sekretaru tražeći od Izraela da povuče svoje snage sa sirijske teritorije i prestane sa svojim napadima.
“Sirijska Arapska Republika ulazi u novo poglavlje u svojoj historiji, sa njenim narodom koji teži da izgradi državu zasnovanu na slobodi, jednakosti, vladavini prava i ispunjenju njihovih nada u stabilnost i mir. Ipak, upravo u ovom trenutku, izraelska vojska izvršila je invaziju na dodatna područja sirijske teritorije u Jabal al-Sheikh i provinciji Quneitra”, navodi se u prvom vladinom pismu Vijeću sigurnosti.
Šta je rekao Netanyahu?
Tokom posjete Golanskoj visoravni prošle sedmice, izraelski premijer Benjamin Netanyahu nije ostavio mjesta sumnji kako je “propao sporazum iz 1974. koji je uspostavio razdvajanje snaga između Izraela i Sirije kroz tampon zonu”.
“Sirijski vojnici su napustili svoja mjesta. Nećemo dozvoliti da se neka neprijateljska sila uspostavi duž naše granice”, poručio je Netanyahu protiv kojeg je Međunarodni krivični sud izdao nalog za hapšenje zbog zločina u Gazi. Walla News je u četvrtak izvijestio da je Netanyahu obavijestio američkog savjetnika za nacionalnu sigurnost Jakea Sullivana da će snage IDF-a ostati u sirijskoj tampon zoni “sve dok se ne uspostave snage sposobne da provedu sporazum o razdvajanju”.
Ovo predstavlja drugi regionalni međunarodni sporazum koji je Izrael prekršio, nakon preuzimanja Filadelfijskog koridora i raspoređivanja snaga u Gazi, čime je prekršen sporazum iz Camp Davida i sporazum o kretanju i pristupu iz 2005. godine.
Al-Jolanijeva izjava od subote da “oslabljena sirijska država nema namjeru ulaziti u vojnu konfrontaciju i sukobljavanje s Izraelom” vjerojatno neće uvjeriti Tel Aviv ili promijeniti poziciju u vezi s okupiranim sirijskom teritorijama.
Rastuća međunarodna podrška novoj sirijskoj vladi uskoro bi se mogla pretvoriti u pritisak na Izrael da se povuče sa novookupiranih teritorija. Za razliku od Hamasa, koji među zapadnim zemljama ne uživa legitimitet za upravljanju Gazom, sirijski Ha'yat Tahrir al-Sham se sve više smatra legitimnim autoritetom – uprkos tome što se još uvijek navodi kao teroristička organizacija, a vođa ove stranke, al-Jolani, ucijenjen je na 10 miliona dolara.
Turska predvodi napore za normalizaciju međunarodnih odnosa prema novom sirijskom režimu, piše Haaretz.
“To proizilazi iz više faktora: dugogodišnje podrške Turske milicijama unutar Ha'yat Tahrir al-Shama, njene kontrole nad Sirijskom nacionalnom vojskom (bivšom Slobodnom sirijskom vojskom) i njene komande nad ključnim graničnim prijelazima koji služe kao ekonomski spas Sirije”, navodi izraelski list.
Turska sada ima za cilj da ispuni ulogu koju su ranije imali Iran i Rusija kao glavni pokrovitelj Sirije, ocjenjuje se.
“Ovo nadilazi puke ‘dobrosusjedske’ odnose između nacija koje dijele granice. Turska ima najvažniji strateški interes: transformaciju Sirije u bedem protiv kurdskih snaga, protiv kojih se Turska borila decenijama. Dok je Turska osudila upad Izraela na sirijsku teritoriju, sama je silom okupirala dijelove sjeverozapadne Sirije. Prošle sedmice, njene savezničke milicije zauzele su grad Manbij zapadno od Eufrata, kurdsko uporište, a Turska ne krije svoje planove da proširi operacije istočno od Eufrata. Očekuje se da će kurdsko pitanje dominirati u predstojećim tursko-sirijskim diskusijama, jer je njegovo rješavanje ključno za al-Jolanijevu sposobnost da uspostavi jedinstvenu državu. Uspješan sporazum pomogao bi spriječiti da unutrašnji sukobi eskaliraju u oružane sukobe između režima i kurdske manjine, olakšao bi povlačenje turskih snaga iz Sirije i ublažio tenzije među drugim vjerskim i etničkim manjinama u zemlji”, piše Haaretz.
Kurdski uslovi
Kurdsko autonomno administrativno vijeće, koje upravlja kurdskim provincijama u sjevernoj Siriji, nadgleda Sirijske demokratske snage (SDF) – vojno tijelo koje se sastoji od kurdskih i arapskih boraca koje su SAD uspostavile kao efikasnu snagu protiv ISIS-a. Vijeće je prošle sedmice objavilo da su “sjeverne i istočne provincije Sirije neodvojivi dio sirijske geografije” i odlučilo da podigne novu sirijsku zastavu pobunjenika iznad svih javnih zgrada. Ovo signalizuje namjeru Kurda da ostanu dio Sirije umjesto da uspostave nezavisnu regiju, prihvatajući autoritet nove vlade.
Međutim, Kurdi, koji kontrolišu većinu sirijskih naftnih polja i primarnih poljoprivrednih regiona u zemlji, imaju uslove za ovo prihvatanje. Dokument koji je u četvrtak kružio društvenim mrežama, a koji navodno iznosi nacrt pregovaračkih zahtjeva između kurdskih snaga i vladajuće stranke Hayat Tahrir al-Shama pod nadzorom SAD-a, detaljno opisuje nekoliko ključnih tačaka. Kurdi bi se povukli iz Deir el-Zoura, Raqqe i Tabqe u zamjenu za omogućavanje kurdskim stanovnicima da se vrate u Afrin, Tel Abyad i Ras al-Ayn, koji su okupirani od Turaka, zajedno sa turskim povlačenjem iz ovih područja.
Dodatni zahtjevi uključuju priznavanje kurdske autonomne uprave, pomoć u povratku raseljenih Kurda u gradove okupirane Turcima, kurdsko vojno predstavništvo u vladi koja će se formirati nakon marta 2025. (krajnji rok al-Jolanija za mandat privremene vlade), posvećenost uklanjanju svih turskih snaga i priznavanje kurdskog kao službenog, drugog, jezika u Siriji.
Iako je ova lista preliminarna i podložna pregovorima, ona jasno ilustruje veličinu izazova s kojima se sirijska vlada suočava ako traži diplomatsko, a ne vojno rješenje. Al-Jolani, uhvaćen između turskog pritiska i kurdskih zahtjeva, mora pažljivo upravljati ovim “minskim poljem, balansirajući između turskih aspiracija i kurdskih interesa”, istovremeno održavajući dobre odnose s Turskom bez fragmentacije države.
Evolucija tursko-sirijskih odnosa mogla bi značajno utjecati na operacije Izraela u Siriji. Osim vodećih međunarodnih napora da se uklone snage IDF-a iz tampon zone, Turska bi mogla odrediti zračnu operativnu slobodu Izraela u Siriji. Dok je Izrael ranije uživao gotovo neograničen pristup koordinisan sa ruskom komandom u vazdušnoj bazi Khmeimim, ruske snage su počele da se povlače. Većina ruskih aviona napustila je Siriju, a Moskva sada pregovara da zadrži svoje pomorsko prisustvo u luci Tartus.
Turska će iskoristiti Siriju da ucjeni Izrael?
Uz odsustvo sirijskih i ruskih zračnih snaga, Turska bi mogla postati de facto kontrolor sirijskog zračnog prostora i, u partnerstvu sa sirijskom vladom, mogla bi okončati operativnu slobodu Izraela. Dok bi se potreba Izraela za takvom slobodom mogla značajno smanjiti odlaskom većine iranskih snaga i al-Jolanijevom namjerom da spriječi Hezbollahove aktivnosti u Siriji, Izrael je i dalje skeptičan prema sposobnosti nove sirijske vlade da blokira prijenos oružja iz Sirije u Liban.
Kako Haaretz zaključuje, Izrael će vjerovatno morati da postigne sporazume s Turskom “koji će imati političke troškove u drugim područjima, uključujući Gazu”.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!