Rusija u sljedećih nekoliko godina planira izgraditi desetke zatvorskih kampova u Ukrajini, što je još jedan znak koliko je Moskva spremna oduljiti svoj brutalni rat.
Novi izvještaj Associated Pressa otkriva kako je na hiljade ukrajinskih civila zatvoreno u zatvorskim kolonijama diljem Rusije i teritorija pod ruskom okupacijom. Zatvorenike se drži u nevjerojatno prljavim ćelijama, a prisiljava ih se da kopaju rovove za ruske vojnike na frontu, ali i masovne grobnice za druge zatvorenike, prenosi Business Insider.
AP je na uvid dobio dokument ruske vlade, u kojem stoji kako Moskva do 2026. planira izgraditi dodatnih 25 zatvorskih kolonija i šest centara za pritvor širom okupirane Ukrajine.
Ovaj plan još jednom pokazuje ono što analitičari opisuju kao “rusku viziju za produženi rat” nakon što je čvrsti otpor Ukrajinaca ugasio ruske nade u brzu pobjedu na početku invazije.
Stručnjakinja za rusku vojsku u think-tanku RAND Corporation Dara Massicot ranije je naglašavala da ruski izmijenjeni zakoni o regrutiranju navode na zaključak da ruska vlada “metodično prolazi kroz proces podizanja spremnosti i produljenja rata”.
U aprilu ove godine ruski parlamentarni zastupnici izmijenili su zakone o regrutiranju kako bi vladi omogućili da obavijesti o tome šalje digitalnim putem, što bi trebalo ubrzati proces. Također su povećane kazne za izbjegavanje poziva u vojsku.
Čelnik njemačke obavještajne agencije Bruno Kahl u maju je upozorio kako je Rusija još uvijek sposobna za dugotrajni rat, naglašavajući da zemlja ima mnogo ljudstva i velike zalihe streljiva.
U komentarima tokom posjeta Vijetnamu istog mjeseca, bivši ruski predsjednik Dmitrij Medvedev, koji sada obnaša dužnost zamjenika čelnika ruskog vijeća sigurnosti, također je naveo kako bi sukob mogao trajati godinama, “možda i desetljećima”.
“Dokle god postoji ova vlast u Kijevu, vidjeti ćemo, recimo, tri godine prekida vatre, dvije godine sukoba, i onda ispočetka”, rekao je Medvedev.
Iz Instituta za proučavanje rata navodi se da dugi rat nije bio primarni cilj Kremlja, već da je riječ o promjeni pristupa nakon što Rusija nije uspjela brzo okupirati ključne regije u Ukrajini na početku rata.
Institut također navodi da je narativ produljenog rata nešto što Rusija želi progurati kako bi na taj način pokušala oslabiti odlučnost Zapada da nastavi pomagati Ukrajini.
Kijev je pokrenuo svoju dugo očekivanu protuofenzivu početkom juna, no operacija ide sporije nego što se očekivalo, a ukrajinski vojnici ostvaruju minimalne napretke.
Američki načelnik vojnog stožera general Mark Milley rekao je da će protuofenziva vrlo vjerovatno biti “preduga” i “iznimno krvava”, predviđajući da bi mogla potrajati čak do 10 sedmica.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare