Veliki broj djece koja traže azil i dalje se vode kao nestala u hotelima Ministarstva unutrašnjih poslova Ujedinjenog Kraljevstva, a novi izvještaj otkriva da su mnoga od njih vjerovatno bila žrtve trgovine ljudima, javlja Guardian.
Najnoviji podaci pokazuju da se 118 djece bez pratnje i dalje vodi kao nestalo, a najmlađa od njih imaju 12 godina. Studija, objavljena danas, prva je koja zaključuje da su djeca smještena u hotelima bila izložena “povećanom riziku od trgovine ljudima”, što je u suprotnosti s tvrdnjama Ministarstva unutrašnjih poslova da mladi nisu bili eksploatisani.
Stručnjaci su rekli da su nalazi pojačali zahtjeve za službenom istragom o “nacionalnom skandalu”.
Izvještaj, koji su izradili University College London (UCL) i Ecpat UK, naručen je nakon što je prošle godine otkriveno da je na desetine djece koja su tražila azil otele kriminalne grupe iz hotela koje vodi Ministarstvo unutrašnjih poslova. U ovom skandalu, koji se smatra jednim od najsramnijih u prošloj vladi, navodno nisu izvršene osnovne provjere kako bi se mladi zaštitili.
U novom izvještaju su navedeni detalji intervjua sa profesionalcima koji su uključeni u brigu o djeci, uključujući bivšeg hotelskog radnika Ministarstva unutrašnjih poslova koji je znao za tri incidenta trgovine ljudima iz njihovog hotela. Rekli su da su trgovci ljudima kontaktirali mlade preko lažnog naloga na društvenim mrežama
“Nije da su naivna, ali kada su u tako lošoj situaciji, misle: ‘Dobro, rizik je, ali ovo je mjesto je također loše’”, naveli su izvori.
Istraživači su otkrili da su pokušaji Ministarstva unutrašnjih poslova da zaštite djecu njih zapravo doveli u ruke kriminalaca. Osoblje hotela je dobilo instrukcije da kuca na vrata djece svakog sata tokom cijele noći, posebno za nacionalnosti za koje se smatra da su u velikom riziku od nestanka, kao što su Albanci.
“Ironično, to je bio razlog zašto je većina djece nestala”, rekao je bivši hotelski radnik Ministarstva unutrašnjih poslova.
Sedam hotela je vodilo Ministarstvo unutrašnjih poslova za smještaj maloljetnika koji su u Veliku Britaniju stigli nakon što su malim čamcima prešli kanal. Mnoga djeca su došla iz Afrike, uključujući zemalja kao što su Eritreja i Sudan. Takvi hoteli su radili od 2021. do januara 2024. nakon što ih je presudom visokog suda proglašeni nezakonitima.
Ukupno je 440 djece nestalo iz hotela, od kojih 144 nije pronađeno do prošlog novembra, a 118 se još uvijek vodilo kao nestalo u martu, prema najnovijim ažuriranjima.
Glavna autorica izvještaja i glavna istraživačica, Sonja Ayeb-Karlsson, iz odjela za smanjenje rizika i katastrofa UCL-a, rekla je: “Ovo je nacionalni skandal koji se ne smije ponoviti. Još uvijek nije jasno koji su pokušaji učinjeni da se pronađu oni koji su i dalje nestali i da se osigura da su bezbijedni”.
Patricia Durr, izvršna direktorica Ecpat UK, dodala je: “Ovo istraživanje potvrđuje naše strahove i naglašava potrebu za hitnim djelovanjem na pronalaženju nestale djece, kao i za zakonskom nezavisnom istragom kako bi se osiguralo da se ovaj skandal o zaštiti djece nikada više ne ponovi”.
Jedan socijalni radnik rekao je istraživačima da su dječaci iz Albanije “veoma ranjivi, veoma uplašeni” zbog “ciljane kampanje” protiv njih i zabrinutosti da bi mogli biti odmah poslani kući.
Iako su hoteli za djecu sada zatvoreni, istraživači su također naveli značajnu zabrinutost da su mladi koji traže azil pogrešno ocijenjeni kao stariji od 18 godina i smješteni u hotele za odrasle, gdje su bili pod rizikom seksualnog zlostavljanja i eksploatacije. Nekoliko stručnjaka za zaštitu djece istaklo je rizike zaštite djece koja su prisiljena da dijele sobe sa traumatiziranim odraslim osobama.
Ayeb-Karlsson je dodala: “Djeca koja su pogrešno navedena kao odrasla lišena su prava na obrazovanje i zaštitu”.
Durr je pozvala novu vladu da ukine “katastrofalni” Zakon o ilegalnoj migraciji, koji omogućava Ministarstvu unutrašnjih poslova da direktno obezbijedi smještaj za djecu bez pratnje.
Portparol Ministarstva unutrašnjih poslova rekao je: “Optužbe u ovom izveštaju su veoma ozbiljne. Djeca bez pratnje u sistemu azila mogu biti izuzetno ranjiva i njihova dobrobit i sigurnost trebaju biti centralna briga. Pažljivo ćemo razmotriti ove nalaze. Nova vlada je odlučna u namjeri da uspostavi red u sistemu azila tako da on djeluje brzo, čvrsto i pošteno, te osigurava da se pravila pravilno provode”.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!