Medijske slobode opadanju širom Europske unije i "u velikoj su opasnosti" u nekoliko zemalja članica, saopćila je vodeća mreža za građanske slobode, ističući široko rasprostranjene prijetnje novinarima i napade na nezavisnost javnih emitera.
Unija za građanske slobode za Evropu (Liberties) sa sjedištem u Berlinu navela je u svom godišnjem izvještaju o slobodi medija, sastavljenom uz pomoć 37 grupa za ljudska prava iz 19 zemalja, da su se prethodno identificirani alarmantni trendovi zadržali i 2023., iako bi nove vlade širom EU mogle ponuditi nadu za poboljšanje.
“Sloboda medija je očigledno u stalnom padu širom EU zbog namjernog vladinog nanošenja štete ili zanemarivanja“, rekla je Eva Simon, viša službenica Liberties.
“Smanjenje slobode medija ide ruku pod ruku sa padom vladavine prava. Postoji bliska veza između to dvoje. Autoritarni režimi djeluju po tom principu,” rekla je Simon te dodala da novo medijsko zakonodavstvo EU “ima potencijala”, ali da se mora pravilno implementirati.
Evropski medijski pejzaž i dalje je obilježen velikom koncentracijom medijskog vlasništva, neadekvatnim pravilima o transparentnosti vlasništva i brojnim prijetnjama nezavisnosti i finansijama javnih medija, navodi organizacija Liberties.
Problemi širom Europe
U Rumuniji i Švedskoj policija nije uspjela pravilno istražiti napade na novinare, bilo zbog nedostatka sredstava ili zbog nedostatka volje, navodi se u izvještaju, dok su u Francuskoj i Bugarskoj sami policajci napali novinare.
U Slovačkoj je populistički premijer Robert Fico “prekinuo svaku komunikaciju” sa četiri medija optužena za “otvoreno prikazivanje neprijateljskih stavova”, prenosi Guardian. Njegova vlada je ovog mjeseca odobrila kontroverzni nacrt zakona o remontu javnog emitera RTVS.
U Mađarskoj su javni mediji bili “toliko pod potpunim jarmom vlade” da je njihov rad “okarakteriziran pristrasnim i jednostranim izvještavanjem koje je uvijek u skladu s interesima vladajuće stranke Fidesz”, navodi Liberties.
Osim Mađarske, navodi se da je javna televizija u Poljskoj u “stanju neizvjesnosti” dok novi premijer Donald Tusk pokušava odbiti intervencije prethodne vlade, a sve je veća zabrinutost oko vlada u Hrvatskoj i Italiji.
U Njemačkoj, Mađarskoj, Litvaniji i Holandiji, novinari koji su bili kritični prema vladi bili su isključeni sa konferencija za štampu ili drugih zvaničnih događaja, ili su im uskraćeni dokumenti kojima su trebali pristupiti.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!