Jedan od najvećih gradova na svijetu mogao bi ostati bez vode za piće u roku od nekoliko mjeseci

Svijet 25. feb 202422:00 0 komentara
Foto: REUTERS/Henry Romero

Glavni grad Meksika suočava se sa ozbiljnom nestašicom vode za piće. Zbog sve većeg broja stanovnika, sušnih perioda, visokih temperatura, tamošnji vodovodni sistem je jako preopterećen. Mnogi stručnjaci procjenjuju da bi grad za nekoliko mjeseci mogao doći do kritične tačke u kojoj bi zapravo ostao bez vode za piće.

Glavni grad Meksika, Ciudad de Mexico, suočava se sa ozbiljnom nestašicom vode. Ovaj problem je prisutan u jednom od najgušće naseljenih gradova na svijetu – u njemu živi skoro 22 miliona ljudi – već jako dugo. Grad se nalazi na dnu nekada ogromnog jezera na nadmorskoj visini od 2.240 metara. Asteci su grad gradili na tlu bogatom glinom, ali danas grad tone alarmantnom brzinom, prema najnovijim istraživanjima, čak 20 centimetara godišnje.

Produženi sušni periodi, dugi niz godina bez padavina, visoke temperature i uticaj klimatskih promjena doveli su do ogromnog opterećenja tamošnjem vodovodnom sistemu, koji je već jako opterećen velikom potražnjom. Zbog toga su lokalne vlasti već naredile uvođenje ograničenja za crpljenje vode iz rezervoara.

Posljednjih sedmica mještani su izvještavali da su ostali bez redovnog snabdijevanja vodom, jer ona teče samo sat-dva vrlo malim curkom, što nije dovoljno za osnovne potrebe. Vlasti pokušavaju da kamionima dostave vodu u kvartove gdje su nestanci vode najčešći. Alejandro Gomez , stanovnik meksičke prijestolnice, rekao je za CNN da ponekad moraju koristiti vodu iz WC šolje za tuširanje.

“Nekoliko kvartova je bez vode već nekoliko sedmica, a ostalo je još četiri mjeseca do početka kišne sezone”, rekao je Christian Dominguez Sarmiento , stručnjak za klimu na meksičkom Nacionalnom autonomnom univerzitetu. Prema mišljenju stručnjaka, situacija je već dostigla takav nivo da bi Meksiko za nekoliko mjeseci mogao da se približi kritičnoj tački, kada će sve česme u glavnom gradu ostati bez vode.

Oko 60 posto vode u Ciudad de Meksiku dolazi iz podzemnog vodonosnika, ali je u prošlosti bila pretjerano eksploatirana, zbog čega grad sada tone, a vodonosni sloj se ne obnavlja dovoljno brzo.

Vodovodni sistem Cutzamala – mreža rezervoara, crpnih stanica, kanala i tunela – obezbjeđuje oko 25 posto vode koja se koristi u glavnom gradu Meksika. Međutim, teška suša je i tamo uzela danak. Trenutni kapacitet ovog vodovoda je 39 posto, što je najniže u istoriji.

Komisija za vode države Conagua objavila je prošlog oktobra da će smanjiti količinu vode iz sistema Cutzamala za osam posto kako bi osigurala opskrbu stanovništva pitkom vodom zbog velike suše. No, samo nekoliko sedmica kasnije, još više su pooštrili ograničenja i smanjili količinu vode iz sistema za gotovo 25 posto.

“Morat će se poduzeti mjere kako bi se voda koju ima Cutzamala mogla distribuirati tokom vremena i osigurati da neće nestati”, rekao je Germán Arturo Martínez Santoyo, generalni direktor Conague, tada u izjavi.

Visoke temperature i jaka suša doveli su do bržeg isparavanja vode iz Cutzamale.

Pojedini stručnjaci procjenjuju i da zbog klimatskih promjena i sve većeg broja stanovnika grad sa centraliziranim vodovodom već neko vrijeme ne može zadovoljiti svoje potrebe za pitkom vodom.

Prema nekim procjenama, ukoliko ovogodišnje padavine ne budu dovoljno obilne, vodovodni sistem Cutzamala bi već 26. jula mogao dostići kritični nivo i više neće moći snabdjevati stanovnike vodom.

Meksički predsjednik Andres Manuel Lopez Obrador je 14. februara u obraćanju stanovništvu rekao da će učiniti sve što je u njihovoj moći da spriječi da se dogodi najgori scenario.

No, kako upozorava Fabiola Sosa-Rodríguez , šefica odjela za ekonomski rast i okoliš na Metropolitan Autonomous University of Ciudad de Mexico, kriza zbog nedostatka vode u glavnom gradu Meksika mogla bi se produbiti. “Ako Meksiko nastavi da koristi vodu na isti način, mogao bi ostati bez vode prije nego što počne kišna sezona”, rekla je za CNN.

Prema njenim riječima, rješenje bi moglo biti bolje prečišćavanje otpadnih voda, ali bi trebalo razviti i sistem za prikupljanje kišnice. Na ovaj način zavisnost od vodovodne mreže za obezbjeđivanje pijaće vode smanjila bi se za 30 posto.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!