Izrael prijeti intenzivnim ratom protiv libanske grupe Hezbollah, što bi moglo biti katastrofalno za obje zemlje, rekli su analitičari za Al Jazeeru.
Uzajamni napadi eskaliraju između Izraela i libanske grupe Hezbollah. Od 8. oktobra, Hezbollah je uvukao Izrael u sukob na niskom nivou kako bi spriječio izraelski rat u Gazi, u kojem je već ubijeno više od 36.000 ljudi.
Civili su evakuisani iz sela sa obje strane granice. Izrael je gađao libanska sela bijelim fosforom, dok je Hezbollah gađao izraelske vojne instalacije dronovima, navođenim projektilima i drugim oružjem.
Tokom prošle sedmice, obje strane su pojačale napade dok američki predsjednik Joe Biden zagovara prekid vatre u Gazi.
Šta je Hezbollah?
Hezbollah je šiitska grupa koja se prva pojavila kako bi se suočila s izraelskom 18-godišnjom okupacijom južnog Libana, koja je započela 1982. godine.
Grupu podržava Iran, a ona predstavlja najveću vojnu prijetnju Izraelu, smatraju izraelski i regionalni stručnjaci za sigurnost.
Hezbollah se 2006. godine suprotstavio sveopštem napadu Izraela i od tada je samo ojačao.
Zašto su Hezbollah i Izrael u sukobu?
Nakon završetka okupacije Libana, odnosi Izraela i Hezbollaha ostali su napeti.
Godine 2006. Hezbollah je u zasjedi ubio trojicu i oteo svojicu izraelskih vojnika.
Izrael je odgovorio pokretanjem rata protiv Libana, a izraelske snage došle su do glavnog grada Bejruta.
Tamo je Izrael koristio svoju “Doktrinu Dahija” – nazvanu po bejrutskom kvartu pod kontrolom Hezbollaha – što podrazumijeva ciljanje na civilnu infrastrukturu.
Rat je trajao 34 dana, a ubijeno je 1.901 Libanca i raseljeno njih 900.000. Ubijeno je oko 165 Izraelaca. Međutim, Hezbollah nije uništen.
Grupa je od tada akumulirala sofisticiranije oružje i iskustvo dok se borila uz sirijsku vladu tokom rata u zemlji, gdje je optužena za ratne zločine protiv sirijskih civila.
Šta se dogodilo od početka izraelskog rata u Gazi?
Otkako je Izrael pokrenuo razorni rat na Gazu nakon napada Hamasa na južni Izrael 7. oktobra, Hezbollah je vodio sukob na niskom nivou s Izraelom.
Borbe su slijedile određena “pravila borbe” u kojima obje strane pokušavaju izbjeći značajne civilne žrtve.
Međutim, Izrael je postepeno počeo da napada sve dublje u teritoriji Libana i ubio mnoge civile.
Zašto postoji strah da dolazi do velikog sukoba?
Jer izgleda da Izrael upravo sada time prijeti. Hezbollah je 5. juna ispalio dvije bespilotne letjelice na izraelsko selo u kojem su ubijene dvije osobe, a 11 ranjeno.
Izraelski vatrogasci su takođe žurili da ugase skoro 100 požara koji su izbili uslijed napada Hezbollaha.
Nakon toga, izraelski premijer Benjamin Netanyahu je rekao: “Izrael je spreman za veoma napetu operaciju na svojoj granici s Libanom“.
Izraelski krajnje desničarski ministar za nacionalnu sigurnost Itamar Ben-Gvir posjetio je neka od područja pogođenih požarima na sjeveru i kasnije rekao novinarima: “Neprihvatljivo je da se gađa region u našoj zemlji dok je mir u Libanu. Moramo spaliti sve Hezbollahove ispostave. Uništimo ih”.
Međutim, uprkos izraelskoj retorici, Imad Salamey, vanredni profesor političkih nauka na Libansko-američkom univerzitetu, ne vjeruje da je izraelska invazija neizbježna.
“Izrael se suočava sa značajnim izazovima na više frontova, uključujući regionalne sigurnosne prijetnje i unutrašnju političku dinamiku”, rekao je on za Al Jazeeru.
“Invazija bi vjerovatno rezultirala ozbiljnom međunarodnom osudom i zategnutim odnosima s ključnim saveznicima, posebno sa Sjedinjenim Državama, što bi zakomplikovalo podršku“, dodao je.
Kakva je računica u Izraelu?
Mnogo je onih u Izraelu koji zahtijevaju da njihova vlada napadne Hezbollah, a pitanje je hoće li ih poslušati.
Strahuje se da će Hezbollah napasti izraelske vojne ispostave i zajednice, kao što je Hamas učinio 7. oktobra, kaže Dahlia Scheindlin, izraelska komentatorka i politička analitičarka.
Ona je rekla da mnogi Izraelci ne vjeruju Hezbollahu kada kaže da će prestati s napadima na Izrael ako se postigne primirje u Gazi.
Naime, mnogi Izraelci smatraju da je borba protiv Hezbollaha neophodna da bi se raseljeni građani sigurno vratili svojim domovima na sjeveru.
“Mislim da nema dovoljno glasova [u Izraelu] koji shvataju razorne posljedice … napada [Hezbollaha] na civilnu infrastrukturu u Izraelu”, rekla je Scheindlin.
Kakva je računica za Hezbollah?
Nedavni napadi Hezbollaha imaju za cilj da upozore Izrael da ta grupa ima kapacitet da nanese ozbiljnu štetu, kaže Michael Young, analitičar i viši urednik istraživačkog centra Carnegie Middle East Center u Bejrutu.
“Ovo su sve poruke Izraelu: Nemojte misliti da ćete danas pobijediti u ratu ili će rat unaprijediti vaše pozive ili stvoriti više uticaja”, rekao je on za Al Jazeeru.
“Svaka strana se, po mom mišljenju, priprema za pregovore”, dodao je.
Young je dodao da očekuje da će borbe eskalirati jer obje strane pokušavaju steći polugu u pregovorima, te da vjeruje da Hezbollah priželjkuje okončanje borbi.
“Hezbollah je bio jasan. Dan kada prestanu borbe u Gazi bit će dan kada će prestati borbe u južnom Libanu”, rekao je za Al Jazeeru.
“Hezbollah ne želi nejasnu situaciju na libanonskoj granici i ne želi situaciju u kojoj se ne postigne dogovor… jer to znači da Izrael može nastaviti da ih napada i ubija njihove borce”, dodao je.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!