Francuska se u subotu oporavlja od četvrte uzastopne noći koju su obilježili neredi i demonstracije, a porodica Nahela M, kojeg je upucala policija što je i izazvalo nemire, priprema se za sahranu nesretnog tinejdžera. Vlada Francuske je preko noći angažirala 45 hiljada policajaca i nekoliko oklopnih vozila kako bi se uhvatila u koštac s najgorom krizom tokom vodstva predsjednika Emmanuela Macrona od protesta Žutih prsluka.
Francusko ministarstvo unutarnjih poslova saopštilo je da su 994 osobe uhapšene, u poređenju s njih 875 prethodne noći, u nasilju koje je na Twitteru označeno kao “slabijeg intenziteta”, piše Reuters.
Nahel, 17-godišnjak alžirskog i marokanskog porijekla, upucan je u utorak tokom zaustavljanja prometa u predgrađu francuske prijestolnice Nanterre. Kako je rečeno Reutersu, sahrana bi se trebala održati kasnije u subotu, a ceste koje vode do pogrebnog mjesta bit će zatvorene.
Smrt tinejdžera, snimljena na videu, ponovno je potaknula dugogodišnje pritužbe siromašnih i rasno mješovitih urbanih zajednica na policijsko nasilje i rasizam. Macron je zanijekao postojanje sistemskog rasizma unutar francuskih agencija za provođenje zakona.
Zgrade i vozila su zapaljeni, a trgovine opljačkane u nemirima koji su se proširili diljem zemlje, uključujući gradove kao što su Marseille, Lyon, Toulouse, Strasbourg i Lille.
Više od 200 policajaca je ranjeno, a stotine izgrednika su uhapšeni, rekao je ministar unutarnjih poslova Gerald Darmanin, dodajući da je njihova prosječna dob 17 godina.
U petak navečer uhapšeno je 80 osoba u Marseilleu, koji je dom brojnih stanovnika sjevernoafričkog podrijetla.
Slike na društvenim mrežama pokazale su eksploziju koja je potresla staro lučko područje južnog grada, ali vlasti su rekle da ne vjeruju da ima žrtava.
Demonstranti u središtu drugog po veličini francuskog grada opljačkali su trgovinu oružjem i ukrali lovačke puške, ali ne i municiju, saopštila je policija. Jedna je osoba uhapšena s puškom vjerovatno iz trgovine, pojašnjeno je iz policije.
Pojačanje trupa
Gradonačelnik Marseillea Benoit Payan pozvao je francusku vladu da pošalje dodatne trupe u borbi protiv “pljačke i nasilja” u gradu, gdje su tri policajca lakše ranjena rano u subotu. Iznad njih je nadlijetao policijski helikopter.
U Lyonu, trećem po veličini francuskom gradu, policija je rasporedila oklopne transportere i helikopter.
A u Parizu je policija u petak navečer rastjerala demonstrante s kultnog trga Place de la Concorde.
Darmanin je zatražio od lokalnih vlasti da zaustave autobusni i tramvajski promet, dok je Macron ranije pozvao roditelje da sklone djecu s ulice.
Upitan u televizijskim vijestima može li vlada proglasiti vanredno stanje, Darmanin je rekao:
“Jednostavno, ne isključujemo nijednu hipotezu i vidjet ćemo nakon večeras što će predsjednik Republike izabrati”.
Francuska policija privela skoro hiljadu osoba, među njima i trinaestogodišnjaci
Nemiri su oživjeli sjećanja na trosedmične nerede širom zemlje 2005. koji su prisilili tadašnjeg predsjednika Jacquesa Chiraca da proglasi vanredno stanje nakon smrti dvojice mladića poginulih od strujnog udara u trafostanici dok su se skrivali od policije.
Nogometni reprezentativci izdali su rijetko saopštenje u kojem pozivaju na smirenost. “Nasilje mora prestati kako bi se ostavio prostor za žalost, dijalog i rekonstrukciju”, rekli su u izjavi objavljenoj na Instagramu Kyliana Mbappea.
Otkako su neredi počeli, pljačkaši su opljačkali desetine trgovina i zapalili oko 2000 vozila.
Događaji uključujući dva koncerta na Stade de Franceu u predgrađu Pariza su otkazani, dok su organizatori Tour de Francea rekli da su spremni prilagoditi se svakoj situaciji kada biciklistička utrka u ponedjeljak uđe u zemlju iz Španije.
Krizni sastanak
Macron je rano napustio samit Europske unije u Briselu kako bi prisustvovao drugom kriznom sastanku vlade u dva dana i zatražio od društvenih medija da uklone “najosjetljivije” snimke nereda i da otkriju identitete korisnika koji potiču nasilje.
Videozapisi na društvenim mrežama prikazuju urbane krajolike u plamenu. Tramvaj je zapaljen u istočnom gradu Lyonu i 12 autobusa uništeno u depou u Aubervilliersu, sjevernom Parizu.
Darmanin se susreo s predstavnicima Mete, Twittera, Snapchata i TikToka. Snapchat je rekao da nema tolerancije prema sadržaju koji promovira nasilje.
Prijatelj žrtvine porodice, Mohamed Jakoubi, koji je promatrao Nahelovo odrastanje, rekao je da je bijes potaknut osjećajem nepravde nakon incidenata policijskog nasilja protiv manjinskih etničkih zajednica, od kojih su mnoge iz bivših francuskih kolonija.
“Siti smo, i mi smo Francuzi. Protiv smo nasilja, nismo ološ”, rekao je.
Neki su turisti bili zabrinuti, drugi su podržavali proteste jer su neke zapadne vlade upozorile građane da budu oprezni.
“Rasizam i problemi s policijom i manjinama važna su tema koja se događa i važno je pozabaviti se njome”, rekao je američki turist Enzo Santo Domingo u Parizu.
U Ženevi, UN-ov ured za ljudska prava naglasio je važnost mirnog okupljanja i pozvao francuske vlasti da osiguraju nediskriminatornu upotrebu sile od strane policije. Francuska je odgovorila rekavši da je svaka tvrdnja o sistemskoj diskriminaciji među njezinim policijskim snagama “potpuno neutemeljena”.
Policajac za kojeg tužitelji kažu da je priznao da je ispalio smrtonosni hitac na tinejdžera nalazi se u preventivnom pritvoru pod službenom istragom za namjerno ubojstvo, što je isto kao da je optužen prema anglosaksonskim jurisdikcijama.
Njegov odvjetnik, Laurent-Franck Lienard, rekao je da je njegov klijent ciljao u vozačevu nogu, ali je opalio kada je automobil krenuo, zbog čega je pucao u njegova prsa. “Očito (policajac) nije želio ubiti vozača”, rekao je Lienard na BFM TV-u.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!