Kako Kina može odgovoriti na nove američke sankcije

Svijet 03. dec 202409:44 0 komentara
Pixabay

Nove američke sankcije kineskoj industriji poluprovodnika dodatno povećavaju strah od mogućeg odgovora Pekinga, dok se trgovinske tenzije između dvije najveće svjetske ekonomije intenziviraju.

Kineske vlasti su obećale poduzeti mjere kako bi zaštitile interese svojih kompanija, a analitičari navode da je Kina posljednjih godina izgradila niz alata za odmazdu prema američkim kompanijama.

Primjer takvih mjera bio je prošlogodišnji potez kineskih vlasti kada su zabranile neke vladine kupovine od kompanije Micron, nakon što američki proizvođač memorijskih čipova nije prošao sigurnosnu provjeru. Taj potez se smatra jednom od prvih kineskih odmazdi u ratu čipova između SAD-a i Kine.

Strahovi su sada usmjereni na Intel, američkog tehnološkog giganta, nakon što je Kinesko udruženje za sajber sigurnost (CSAC) optužilo kompaniju da “konstantno šteti” kineskoj nacionalnoj sigurnosti i interesima, te zahtijevalo sigurnosnu provjeru proizvoda koje Intel prodaje u Kini. Intel, koji dobija preko četvrtine svojih ukupnih prihoda iz Kine, predstavlja ključnog dobavljača čipova za elektronske uređaje, uključujući lične računare i servere u data-centrima.

Peking bi mogao djelovati i putem drugih kanala. Američke privredne komore u Kini već su ranije prijavile da su američke kompanije suočene s otežanim carinskim procedurama i učestalim inspekcijama tokom eskalacije trgovinskih tenzija, poput trgovinskog rata između SAD-a i Kine.

U septembru ove godine Kina je najavila istragu protiv američke kompanije PVH Corp, vlasnika modnih brendova Tommy Hilfiger i Calvin Klein, zbog “neopravdanog bojkota” pamuka iz kineske regije Xinjiang. Ovo je bio prvi slučaj da je Peking sankcionirao kompaniju zbog usklađivanja s američkim pravilima o uklanjanju pamuka iz Xinjianga iz lanca snabdijevanja, i jedan od rijetkih primjera korištenja liste nepouzdanih entiteta (UEL) od njenog uvođenja.

Kina dominira globalnim rudnicima i preradom rijetkih minerala a od prošle godine poćela je nametati pravila za regulaciju njihovog izvoza. U augustu je Kina ograničila izvoz antimona, strateškog metala koji se koristi u vojnoj primjeni, dok su u oktobru 2023. uvedena nova ograničenja na izvoz grafitnih proizvoda ključnih za proizvodnju baterija za električna vozila.

Također, Kina je u julu ove godine uvela restrikcije na izvoz osam proizvoda na bazi galija i šest na bazi germanija, metala široko korištenih u proizvodnji čipova, pozivajući se na nacionalne sigurnosne interese.

Od 1. decembra stupaju na snagu nova pravila o kontroli izvoza proizvoda s dvostrukom namjenom – civilnom i vojnom – koja zahtijevaju od kineskih izvoznika da dostavljaju detaljne informacije o krajnjim korisnicima. Ova pravila omogućavaju Kini bolju identifikaciju zavisnosti u lancima snabdijevanja američkog vojno-industrijskog kompleksa.

Global Times, državni kineski medij, nedavno je upozorio da će intenziviranje američkih mjera protiv Kine prouzrokovati “sve veću cijenu” za američku industriju i ekonomiju, prenosi Reuters.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!