Kako Rusija i Sjeverna Koreja pomažu jedna drugoj

Svijet 18. jun 202413:54 2 komentara
Sputnik/Mikhail Metzel/Kremlin via REUTERS

Kina čini više od 90% trgovine Sjeverne Koreje i bila je njen najpouzdaniji donator pomoći i diplomatski saveznik. Međutim, kako pokazuje posjeta Vladimira Putina Pjongjangu, na ponašanje ove izolovane države sve više utiču njene sigurnosne i ekonomske veze s Rusijom, piše Guardian.

Kako Rusija može pomoći Sjevernoj Koreji?

Kina nije jedina regionalna sila koja je navodno pomogla Sjevernoj Koreji da zaobiđe sankcije UN-a i spriječi kolaps svoje ekonomije. Prošlog mjeseca, SAD su tvrdile da Rusija isporučuje rafiniranu naftu u Sjevernu Koreju u količinama koje premašuju ograničenje koje je nametnuo Vijeće sigurnosti UN-a.

John Kirby, glasnogovornik za nacionalnu sigurnost Bijele kuće, rekao je da blizina komercijalnih luka dvije zemlje znači da bi se isporuka nafte mogla nastaviti na neodređeno vrijeme. Zatvaranje granica uvedeno tokom pandemije Covid-19 dramatično je smanjilo trgovinsku sposobnost Sjeverne Koreje i nanijelo dodatnu štetu njenoj krhkoj ekonomiji.

Vjeruje se da je Kim iz Rusije osigurao zalihe hrane i energije kako bi riješio nestašice, a očekuje se da će to učiniti i kada se ove sedmice sastane sa Putinom. Godine 2022. Rusija i Sjeverna Koreja ponovo su pokrenule željezničku vezu po prvi put otkako su je prekinuta nakon pojave Covida. Među teretom na prvom putovanju bilo je 30 rasnih konja.

Kako Sjeverna Koreja može pomoći Rusiji?

Sjeverna Koreja je jedno od najsiromašnijih društava na Zemlji, ali ima jednu vrstu robe koja je olakšala rastuće prijateljstvo između Putina i Kim Jong-una: vojnu opremu.

Kada su se prije devet mjeseci sastali u Vladivostoku, lideri su se navodno dogovorili da Rusija podijeli tehnološko znanje kako bi pomogla svemirskom programu Sjeverne Koreje u zamjenu za municiju i oružje za upotrebu u Ukrajini.

Dok je Kremlj izvještaje o sporazumu o oružju opisao kao “apsurdne”, postoje dokazi da su sjevernokorejske balističke rakete korištene u Ukrajini. Ministar odbrane Južne Koreje, Shin Won-sik, rekao je u intervjuu za Bloomberg News da je Seul identificirao najmanje 10.000 brodskih kontejnera poslanih sa sjevera u Rusiju za koje se vjeruje da sadrže artiljerijsku municiju i drugo oružje.

Pored oružja, Sjeverna Koreja ima unosnu izvoznu industriju u ljudskim resursima: radnici se šalju u inostranstvo kako bi zaradili stranu valutu koja je potrebna režimu. Rusija nije po ovom pitanju nije izuzetak.

Ruski zvaničnici razgovarali su o “radu na političkim aranžmanima” za zapošljavanje 20.000 do 50.000 sjevernokorejskih radnika, uprkos mandatu UN-a koji zahtijeva da svi njeni radnici budu vraćeni do kraja 2019. godine. 2022. godine, ruski ambasador u Pjongjangu, Alexander Matsegora, rekao je, Sjevernokorejci bi također mogli biti raspoređeni za obnovu infrastrukture u okupiranim regijama Ukrajine.

Da li Rusija pokušava da zaustavi sankcije Sjevernoj Koreji?

U svojoj ulozi stalne članice Vijeća sigurnosti UN-a, Rusija je znatno otežala pooštravanje sankcija Sjevernoj Koreji i provjeru onih koji su već na snazi. Zajedno s Kinom, glasala je protiv dodatnih mjera kao odgovor na lansiranje balističkih projektila 2022. godine, a u martu je uložila veto na obnavljanje panela stručnjaka UN-a zaduženog za praćenje implementacije sankcija Vijeća sigurnosti.

Uprkos političkim tenzijama između pet stalnih država članica, Vijeće sigurnosti je jednom uspjelo održati jednoglasnost u protivljenju nuklearnim ambicijama Pjongjanga. Međutim, taj konsenzus je srušen.

Šta se promijenilo od Putinove posljednje posjete?

Kada je Putin poslednji put posjetio Pjongjang, 2000. godine, Rusija je bila članica G8.

To je bilo šest godina prije nego što je Sjeverna Koreja, kojom je tada vladao Kimov otac, Kim Jong-il, izvela svoje prve nuklearne probe.

Geopolitička klima se od tada promijenila do neprepoznatljivosti, vođena tvrdokornijim Putinom i mlađim Kimom koji je odlučan da svoju zemlju pretvori u pravu nuklearnu silu.

Ruska invazija na Ukrajinu u februaru 2022., zajedno sa rekordnim brojem sjevernokorejskih raketnih testova iste godine, produbili su međunarodnu izolaciju obje zemlje. To je zauzvrat dovelo Putina i Kima zajedno u obostrano koristan izazov “neprijateljskim” SAD i njihovim saveznicima u Evropi i sjeveroistočnoj Aziji.

To će ove sedmice kulminirati ekonomskim i sigurnosnim sporazumima koji, prema Putinovim riječima, pokazuju da su ovi “drugovi po oružju” “spremni da se suprotstave ambicijama kolektivnog zapada”.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare