Prošlog ljeta su zajedničke vježbe američke i australijske vojske, koje su uključivale amfibijsko iskrcavanje, kopnene borbe i zračne operacije, privukle mnogo pažnje, te se smatralo da saveznici produbljuju odbrambenu saradnju kako bi se suprotstavili rastućim vojnim ambicijama Kine. Međutim, za one koji pripremaju američke vojne sposobnosti za potencijalni sukob oko Tajvana, vježbe visokog profila Talisman Saber imale su daleko diskretniju vrijednost: pomogle su u stvaranju novih zaliha vojne opreme koje su ostale u Australiji nakon što su vježbe završene u augustu, rekli su američki zvaničnici za Reuters.
Sjedinjene Države i njihovi saveznici sve su više zabrinuti da bi u narednim godinama kineski predsjednik Xi Jinping mogao narediti svojoj vojsci da zauzme Tajvan, ostrvo kojim se upravlja demokratski, a koje Kina smatra svojom teritorijom. Dakle, američka vojska pažljivo sagledava sopstvenu vojnu spremnost i pokušava da ojača svoju logističku mrežu.
Oprema iz Talisman Sabre uključivala je otprilike 330 vozila i prikolica i 130 kontejnera u skladištima u Bandiani, na jugoistoku Australije, navodi vojska.
Količina opreme, koja nije ranije prijavljivana, dovoljna je za snabdijevanje oko tri logističke kompanije sa čak 500 i više vojnika, usmjerenih na osiguravanje da zalihe dođu do boraca. Radi se o opremi za buduće vježbe, prirodne katastrofe ili u ratove.
“Nastojimo da to radimo sve više i više“, rekao je u intervjuu Reutersu general Charles Flynn, glavni komandant vojske na Pacifiku.
“Postoji niz drugih zemalja u regionu u kojima već imamo sporazume o tome“, dodao je on, ne navodeći o kojim se konkretno zemljama radi.
Reutersovi intervjui s više od dvadesetak sadašnjih i bivših američkih dužnosnika otkrili su da je američka vojna logistika na Pacifiku jedna od najvećih ranjivosti SAD-a u bilo kojem potencijalnom sukobu oko Tajvana.
Sadašnji i bivši zvaničnici i stručnjaci rekli su za Reuters da vjeruju da bi Kina vjerovatno pokušala bombardovati zalihe mlaznog goriva ili brodove za punjenje gorivom, osakativši američku zračnu i pomorsku moć bez potrebe da se bori s teško naoružanim borbenim avionima ili potopi američku flotu površinskih ratnih brodova.
Kao odgovor na to, Sjedinjene Države pokušavaju proširiti svoja vojna logistička čvorišta širom regije, uključujući skladišta u Australiji, rekli su zvaničnici Reutersu.
Na upit novinara Reutersa su iz Pentagona naveli da Ministarstvo odbrane radi sa saveznicima na tome da američke snage budu mobilnije i raspoređene.
Međutim, kritičari kažu da je mreža Washingtona još uvijek previše koncentrirana i da vlada nije uložila dovoljno novca ili hitnosti u taj napor.
Rizici za SAD
Logistička ruka američke vojske, Američka transportna komanda (TransCom), postigla je veliki uspjeh: prebacila je više od 660 miliona funti opreme i preko 2 miliona artiljerije ukrajinskoj vojsci u njenom ratu s Rusijom.
Stručnjaci i zvaničnici su za Reuters istakli da bi podrška Tajvanu, otprilike 100 milja od kineske obale, predstavljala mnogo teži zadatak.
SAD nisu službeno objavile da bi intervenisale ako Kina napadne Tajvan, ali predsjednik Joe Biden je više puta naznačio da će rasporediti američke trupe da brane ostrvo.
Xi je naredio svojoj vojsci da bude spremna da zauzme Tajvan do 2027. Međutim, mnogi analitičari to vide kao pokušaj da se njegova vojska potakne, a ne kao vremenski okvir za invaziju.
Visoki američki vojni zvaničnik, govoreći pod uslovom anonimnosti, rekao je da su zalihe municije na vrhu liste prioriteta u Indo-Pacifiku, a zatim slijede gorivo, hrana i rezervni dijelovi za opremu.
Američki zvaničnici upozoravaju da bi u velikom sukobu brodovi mornarice mogli brzo ostati bez proturaketne odbrane. Vjeruju da bi se Kina pripremila za amfibijski napad na Tajvan sa masivnim vazdušnim i raketnim napadima na američke baze u regionu. To uključuje američku pomorsku bazu na japanskom ostrvu Okinawa i zračnu bazu Yokota u zapadnom Tokiju.
Potencijalni uticaj napada na američka logistička čvorišta, brodove za dopunjavanje goriva i tankere za dopunjavanje goriva iz zraka bio je “poziv za buđenje” za mnoge zakonodavce, rekla je Becca Wasser iz think tank Centra za novu američku sigurnost (CNAS).
“Kina će namjerno krenuti za nekim od logističkih čvorova kako bi Sjedinjenim Državama otežala održavanje operacija u Indo-Pacifiku“, rekla je Wasser.
Kako bi riješila takve ranjivosti, američka vojska traži mjesta poput Australije kao sigurnije lokacije za skladištenje opreme, čak i dok proširuje saradnju s Filipinima, Japanom i drugim partnerima na Pacifiku.
Bidenova administracija najavila je u julu da će Sjedinjene Države također stvoriti privremeni logistički centar u Bandiani, Australiji, s ciljem konačnog stvaranja “područja trajne logističke podrške” u Queenslandu.
U julu su američke ratne snage izvele Mobility Guardian 23, vježbu u Indo-Pacifiku s Australijom, Kanadom, Francuskom, Japanom, Novim Zelandom i Ujedinjenim Kraljevstvom, koja je uključivala uvježbavanje dopunjavanja goriva u zraku i medicinske evakuacije.
Vojska je iskoristila priliku da ostavi opremu, uključujući i Guam. Ta je oprema pomogla tamošnjim snagama da se izbore s posljedicama nedavnog tajfuna Mawar, ali bi također bila korisna u svakom budućem sukobu, rekao je general-major Zračnih snaga Darren Cole, direktor operacija u komandi za zračnu mobilnost.
Cole je napomenuo da je njegova komanda odgovorna ne samo za pomoć u katastrofama, već i za nepredviđene situacije “sve do potpunih borbenih operacija, punog velikog rata“.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!