Projektil Huti naizgled je izbjegao izraelske napredne sisteme za detekciju u nedjelju ujutro. Tek kada je raketa ušla u izraelski vazdušni prostor - oborena ja, što je pokrenulo pitanja o potencijalnim kvarovima u postojećim sigurnosnim sistemima, piše Jerusalem Post.
Huti nemaju svoju industriju balističkih projektila. Njihova cjelokupna zaliha dolazi iz Irana. Ono što je u Jemenu poznato kao “Tufan” je u suštini iranski projektil “Ghadir”, nastao od “Shahab-3”. Izrael već 25 godina razvija i unapređuje sistem Arrow kako bi mogao da presretne ovaj tip raketa.
Ovaj projektil ima domet od blizu 2.000 km, što je dovoljno da pokrije udaljenost od Jemena do Izraela. Projektil se od skladišta transportuje kamionom do lansirnog mjesta, gdje se sklapa. Cilj projektila je unaprijed određen i ne može promijeniti kurs ili ga ispraviti tokom leta. Za razliku od “Shahaba”, pripreme za njegovo lansiranje, uglavnom punjenje prve etape gorivom, traju samo 30 minuta umjesto nekoliko sati.
Projektil se lansira okomito i prati balističku putanju, što znači da putuje u luku. On leti kroz atmosferu dok motor još radi, tjerajući ga naprijed. Tokom leta, prvi stepen se odvaja, a drugi se vraća iz atmosfere nakon što potroši gorivo, nastavljajući da ubrzava zbog gravitacije.
Najviše 15 minuta od Jemena do Izraela
Iz sjevernog Jemena, raketi je potrebno samo 12-15 minuta da stigne do centralnog Izraela. Njena težina prije lansiranja procjenjuje se na 15-17 tona, ali sama bojeva glava teži blizu 650 kg, što je značajno eksplozivno punjenje koje, u kombinaciji sa brzinom udara, može uzrokovati ozbiljna oštećenja civilnih, ali i slabo zaštićenih vojnih struktura.
Postoje faze detekcije za takav projektil, za koji se čini da su zakazale, piše izraleski list.
“Kada je projektil postavljen za lansiranje, nalazi se na otvorenom prostoru vidljivom izraelskim i američkim izviđačkim satelitima, koji bi trebali nadgledati potencijalna mjesta lansiranja. Kada se raketa lansira, intenzivnu toplinu koju proizvodi njen motor detektuje američka satelitska mreža za upozoravanje na rakete, a informacije bi trebalo biti proslijeđene IDF-u”, navodi JP.
Nekoliko radarskih sistema bi trebalo da otkrije i prati projektil kada je na putanji prema Izraelu.
To uključuje radar američke i izraelske mornarice u Crvenom moru, radar X-band dugog dometa koji proizvodi Raytheon i koji se nalazi u Negevu, kojim upravljaju američke trupe, i konačno, radar sistema Arrow.
Još uvijek nije jasno da li je projektil otkriven na vrijeme i zašto ga sistem Arrow nije presreo kako je planirano, stoji u analizi Jerusalem Posta.
Bonus video:
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!