Kćerka Bushovog potpredsjednika podržala Kamalu; Trump: Glupa je kao noć

Svijet 22. okt 202410:21 0 komentara
Piroschka Van De Wouw / REUTERS

Demokratska predsjednička kandidatkinja Kamala Harris i njen republikanski suparnik Donald Trump iznijeli su radikalno različite poruke u kampanji u SAD-u jučer dok su pokušavali pridobiti neodlučne glasače dvije sedmice prije dana izbora.

Potpredsjednica Harris, u kampanji s bivšom republikanskom zastupnicom Liz Cheney, pokušala je uvjeriti konzervativne žene iz predgrađa u tri države na izbornom bojnom polju na Srednjem zapadu da je bivši predsjednik Trump prijetnja pravima na pobačaj, nacionalnoj sigurnosti i demokratiji.

Kako se izbori bliže, Harris zaoštrava svoje napade na Trumpovu podobnost za dužnost, često ga nazivajući “nestabilnim” te dovodeći u pitanje njegov temperament.

“Na mnogo, mnogo načina Donald Trump je neozbiljan čovjek, ali posljedice toga da je predsjednik Sjedinjenih Država brutalno su ozbiljne”, rekla je 60-godišnja Harris na događaju u Malvernu, Pennsylvania, jednoj od sedam država koje će odlučiti pobjednika izbora od 5. novembra.

Trump (78) često odbacuje svaku ideju da je prijetnja demokratiji, tvrdeći da su demokrati prava prijetnja zbog kaznenih istraga s kojima su se on i njegovi saveznici suočili zbog pokušaja da ponište njegov poraz na izborima 2020.

Dok je Harris sugerirala da Trump nije sposoban za dužnost, bivši je predsjednik dovodio u pitanje kompetentnost Bidenove administracije.

Tokom jednog od nekoliko zaustavljanja u ponedjeljak u iznimno konkurentnoj Sjevernoj Karolini, Trump je pozvao pristaše u planinskom području pogođenom uraganom da izađu na izbore uprkos teškoćama s kojima su suočeni.

Također je obnovio svoje kritike agencije za upravljanje u izvanrednim situacijama FEMA-e i nastojao se povezati s pristašama radničke klase hvaleći vlastite neprekidne napore.

“Odradio sam 52 dana bez dana odmora, što bi mnogi od ovih ljudi poštovali”, rekao je Trump za govornicom.

Uz ankete koje pokazuju tijesnu utrku, dvoje kandidata ubrzavaju tempo, a njihovi bjesomučni rasporedi kampanje naglašavaju važnost malih skupina glasača koji bi jednog od kandidata mogli dovesti do pobjede.

Bog i savjest

Trump je završio svoj dan na evanđeoskom kršćanskom događaju u Concordu u Sjevernoj Karolini, govoreći okupljenima kako voli misliti da ga je tijekom neuspjelog pokušaja atentata 13. jula u Butleru u Pennsylvaniji spasilo to što ga je “oborila na tlo nadnaravna ruka”.

U svojim primjedbama izbjegao je korištenje neke od nepristojne retorike koju je koristio u nedavnim govorima. Kad se osvrnuo na svoj život, rekao je: “Sada shvaćam da me je Božja ruka dovela do ovoga gdje sam danas.”

Čelnik evangelista Franklin Graham uputio je molitvu da Trump bude izabran.

“Okupljanja i pozitivne ankete neće pobijediti na ovim izborima”, rekao je Graham te dodao: “Bit će to Bog.”

Trumpova posjeta Sjevernoj Karolini poklopila se sa zabrinutošću među njegovim republikanskim saveznicima da će velika šteta od oluje Helene smanjiti odaziv birača u konzervativnim planinskim regijama države.

Područje koje je nevrijeme najteže pogodilo duboko je republikansko. Trump je 2020. osvojio oko 62 posto glasova u 25 okruga koji su nakon Helene proglašeni područjem katastrofe, dok je Biden osvojio 51 posto u ostatku države, prema Reutersovoj analizi.

“Očito je da želimo da glasaju, ali želimo da žive i prežive i budu sretni i zdravi, jer ovo je stvarno tragedija”, rekao je Trump na predizbornoj postaji u Swannanoi, s 5.300 stanovnika, nakon obilaska područja uništenih olujom.

Na događaju s Harris u Royal Oaku u Michiganu, Cheney je nastojala potaknuti neodlučne republikance da podrže demokratkinju bez brige o odmazdi.

“Sigurno ima mnogo republikanaca koji će mi reći: ‘Ne mogu se javno očitovati.’ Zabrinuti su zbog čitavog niza stvari, uključujući nasilje, ali učinit će pravu stvar”, rekla je Cheney, pa nastavila: “I samo bih podsjetila ljude, ako ste imalo zabrinuti, možete glasati po svojoj savjesti i nikada ne morate ni s kim progovoriti ni riječ.”

Kasnije, u Brookfieldu, Wisconsin, Cheney je sebe opisala kao pobornicu sprječavanja pobačaja, ali je rekla da je muče državna ograničenja pobačaja koja su spriječila žene da dobiju zdravstvenu pomoć koja im je potrebna.

Cheney i njen otac Dick Cheney, koji je bio republikanski potpredsjednik za vrijeme predsjednika Georgea W. Busha i kojeg mnogi demokrati još uvijek ocrnjuju zbog njegove odbrane američke invazije na Irak, uvjereni su konzervativci i dvoje najistaknutijih republikanaca koji su podržali Harris.

U objavi na svojoj platformi Truth Social u ponedjeljak, Trump je nazvao Liz Cheney “glupom kao noć” i “ratnim jastrebom”. Optužio ju je da želi ući u rat sa “svakom muslimanskom zemljom poznatom čovječanstvu” baš kao i njen otac, kojeg je nazvao “čovjekom koji je smiješno gurnuo Busha da krene u rat na Bliskom istoku”.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!