Vlada Nizozemske je saopćila da istražuje navode da su kineske policijske snage ilegalno otvorile najmanje dva centra u Holandiji od 2018. godine, koristeći ih dijelom za praćenje i vršenje pritiska na političke disidente u dijaspori.
Kako prenosi The Guardian, RTL Nieuws i Follow the Money u istrazi navode da su ovi centri u Amsterdamu i Rotterdamu navodno služili za administrativne svrhe, omogućavajući kineskim državljanima da obnove vozačke dozvole i promijene svoj građanski status.
Novinari su razgovarali s kineskim kritičarima režima u Pekingu koji žive u Nizozemskoj, a oni su izjavili da se centri, o čijem prisustvu vlasti Nizozemske nisu obaviještene, također koriste za praćenje, kontaktiranje i prijetnje disidentima.
Ministarstvo vanjskih poslova Nizozemske je u saopćenju navelo da su dva centra koji navodno rade u zemlji ilegalna.
“Istražujemo šta tačno oni rade ovdje i onda ćemo poduzeti odgovarajuće mjere”, navodi se.
Centre je prvo identifikovala španska organizacija za građanska prava, Safeguard Defenders, u izveštaju u semptembru, u kojem se navodi da su policijske agencije Fuzhou i Qingtian otvorile 54 “prekomorska uslužna centra” u 25 gradova u 21 zemlji.
Većina ovih centara se navodno nalazi u Evropi, uključujući devet u Španiji, četiri u Italiji, tri u Francuskoj, dva u Holandiji i dva u Velikoj Britaniji. Navodi se da je dio njihove svrhe bio da “uvjere” disidente da se vrate u Kinu.
“Ove operacije izbjegavaju zvaničnu bilateralnu policijsku i pravosudnu saradnju, krše međunarodnu vladavinu prava i mogu narušiti teritorijalni integritet trećih zemalja uspostavljanjem paralelnog policijskog mehanizma korištenjem nezakonitih metoda”, navodi se u izvještaju.
Nizozemska i Kina su potpisnice Bečke konvencije koja reguliše diplomatske misije. Za svaku aktivnost prikupljanja obavještajnih podataka mora se dati prethodna dozvola, a administrativna pitanja bi trebali rješavati konzulati.
Ranije u oktobru, prodemokratskom demonstrantu iz Hong Konga je bilo potrebno bolničko liječenje nakon što su ga pretukli muškarci koji su navodno izašli iz kineskog konzulata u Manchesteru, što je izazvalo pozive za oštru reakciju britanske vlade.
Jedan mladi disident, Wang Jingyu, koji je kritikovao režim u Pekingu na društvenim mrežama u Kini a sada je dobio azil u Nizozemskoji, rekao je da ga je kontaktirala kineska stanica u Roterdamu čim je stigao.
“Tražili su od mene da se vratim u Kinu da riješim svoje probleme. Također su mi rekli da mislim na svoje roditelje”, izjavio je on za medije u Nizozemskoj.
Dodao je da je kasnije primao prijeteće poruke i telefonske pozive, uključujući poruku “Ubiću te” sa fotografijom pištolja.
Willemijn Aerdts, stručnjakinja za obavještajne poslove na Univerzitetu Leiden, rekao je da se izvještaji poklapaju s obrascem kineske aktivnosti.
“To se uklapa u ono što smo vidjeli iz Kine posljednjih godina. Na vladi je da vidi kako može zaštititi Holanđane od ovoga i poduzeti protumjere”, rekla je ona.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!