Kineski radnici u Brazilu žrtve trgovine ljudima, BYD pod istragom

Svijet 27. dec 202416:02 0 komentara
REUTERS/Claudia Greco/File Photo

Kineski radnici angažovani na gradilištu fabrike u Brazilu, u vlasništvu kineskog proizvođača električnih vozila BYD, žrtve su trgovine ljudima, saopštile su u četvrtak brazilske vlasti za rad, što je dodatno zakomplikovalo situaciju u najvećem inostranom tržištu za BYD.

BYD i izvođač radova Jinjiang Group pristali su da 163 radnika osiguraju privremeni smeštaj u hotelima dok se ne postigne sporazum o prekidu njihovih ugovora, saopćilo je brazilsko tužilaštvo za rad nakon sastanka s predstavnicima obe kompanije.

U kratkom saopštenju nisu pruženi detalji o tome kako su tužioci došli do zaključka da je reč o trgovini ljudima.

Ni BYD ni Jinjiang nisu odmah odgovorili na zahtjeve za komentar u petak. Jinjiang je početkom sedmice odbacio tvrdnje brazilskih vlasti da radnici rade u “uslovima sličnim ropstvu”, navodeći da su u pitanju prevodilački nesporazumi.

U prvom odgovoru, BYD je saopćio da prekida saradnju s Jinjiangom, ali je kasnije izvršni direktor kompanije optužio “strane sile” i pojedine kineske medije za namjerno narušavanje ugleda kineskih brendova i odnosa između Kine i Brazila.

Kinesko ministarstvo spoljnih poslova izjavilo je u petak da je u kontaktu s brazilskim vlastima radi provjere situacije, dodajući da Kina štiti prava radnika i zahteva od svojih kompanija da posluju u skladu sa zakonima.

Naredni sastanak tužilaca s kompanijama zakazan je za 7. januar, kada će biti predložen mogući sporazum. Ukoliko dođe do dogovora, BYD i Jinjiang bi mogli izbeći krivičnu istragu, ali će i dalje biti pod nadzorom inspektora rada i saveznih tužilaca koji su zatražili dokaze kako bi preduzeli “mjere u krivičnoj sferi”.

BYD je u izgradnju fabrike u Brazilu, koja bi inicijalno proizvodila 150.000 automobila, uložio 620 miliona dolara. Fabrika, planirana za otvaranje početkom sledeće godine, simbol je sve većeg utjecaja Kine u Brazilu i sve bližih odnosa dvaju zemalja.

Izveštaji o nepravilnostima u fabrici u Bahiji mogli bi ozbiljno ugroziti bilateralne odnose. Brazil, koji već dugo teži većim kineskim investicijama, suočava se s izazovom kineskog modela angažovanja radnika iz Kine, što otežava stvaranje lokalnih radnih mesta, prioriteta predsednika Luiza Inacija Lule da Silve.

Slučaj je takođe skrenuo pažnju na uslove rada u BYD-u u trenutku kada kompanija nastoji da se globalno proširi nakon što je osvojila dominantan položaj na kineskom tržištu električnih vozila, najvećem na svijetu.

Brazilski tužioci objavili su video zapise uslova u kojima su radnici živjeli, pokazujući krevete na sprat bez madraca. Radnici su, prema tužiocima, radili prekomijerno duge sate, ponekad sedam dana u nedelji, u degradirajućim uslovima.

U Brazilu, “uslovi slični ropstvu” obuhvataju prisilni rad, degradirajuće radne uslove, prekovremeni rad koji ugrožava zdravlje, dužničko ropstvo i svaki rad koji narušava ljudsko dostojanstvo, prenio je Reuters.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!