Kineski znanstvenici ekspirementiraju sa sojem koronavirusa koji ima veliku smrtnost kod miševa. GX_P2V napao je pluća, kosti, oči, dušnike i mozgove miševa. U danima prije smrti miševi su brzo gubili na težini i kretali se krajnje tromo. Stručnjaci upozoravaju da "takve stvari lako mogu poći po zlu".
U studiji poput one u Wuhanu kineski znanstvenici eksperimentiraju s virusom iz porodice kornavirusa koji ima veliku smrtnost kod miševa. Virus su nazvali GX_P2V.
“Studija pokazuje rizik od prenošenja GX_P2V na ljude i pruža jedinstven model za razumijevanje patogenih mehanizama virusa povezanih sa SARS-CoV-2“, napisali su autori.
Svi miševi koji su bili zaraženi virusom umrli su unutar samo osam dana, navodi se u pisanju New York Posta.
GX_P2V napao je pluća, kosti, oči, dušnike i mozgove miševa, zbog čega su u konačnici i uginuli. U danima prije smrti miševi su brzo gubili na težini, imali su pogrbljeno držanje i kretali se krajnje tromo. Što je najstrašnije od svega, oči su im potpuno pobijeljele dan prije smrti, piše New York Post.
Iako zastrašujuća, studija je prva te vrste koja je izvijestila o velikoj smrtnosti kod miševa zaraženih virusom povezanim s porodicom koronavirusa, daleko nadmašujući prethodno objavljene rezultate iz druge studije, napisali su istraživači.
Što je još važnije, rezultati studije ne pokazuju jasno kako bi to utjecalo na ljudska bića.
Francois Balloux, stručnjak za epidemiologiju na Institutu za genetiku Sveučilišta u Londonu, kritizirao je istraživanje kao “užasno” i “znanstveno potpuno besmisleno”.
“Ne vidim ništa ni blizu zanimljivo što bi se moglo naučiti iz prisilnog zaražavanja čudne pasmine humaniziranih miševa nasumičnim virusom. S druge strane, mogao sam vidjeti kako takve stvari lako mogu poći po zlu“, napisao je profesor na X-u i dodao da predtisak istraživanja ne navodi razinu biološke sigurnosti i mjere opreza koje se koriste u istraživanju.
“Ovo ludilo mora biti zaustavljeno prije nego što bude prekasno”, napisao je dr. Gennadi Glinsky, umirovljeni profesor medicine na Stanfordu.
*Sadržaj i naslov članka su izmijenjeni nakon analize Raskrinkavanje.ba u kojoj je utvrđeno prenošenje “djelimično netačnog” sadržaja.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad