Klimatski aktivisti se zalijepili na pistu i nakratko prekinuli letove u Frankfurtu

Svijet 25. jul 202414:53 0 komentara
REUTERS/Timm Reichert

Klimatski aktivisti prekinuli su letove na aerodromima u Frankfurtu i Oslu drugog dana koordinisanih širom Evrope protesta “Oil kills” (nafta ubija), javlja Guardian.

Tražeći ukidanje fosilnih goriva do 2030. godine, pristalice grupe Letzte Generation (Posljednja generacija) nakratko su jutros obustavili letove na aerodromu u Frankfurtu. Aktivisti su rekli da su presjekli žičanu ogradu, ušli na biciklima zalijepili se za asfalt.

U Oslu, demonstranti iz grupa Folk Mot Fossilmakt i Scientist Rebellion Norway izazvali su velike redove blokiranjem trake za prijavu transparentom na kojem je pisalo: “Ubrzajte ukidanje”.

Radije ne bih bila ovdje danas, ali ne mogu više stajati i gledati kako naši izabrani zvaničnici rade premalo, presporo”, rekla je Ina Nagler, istraživačica klime koja je učestvovala u protestu u Oslu.

Nauka je jasna: moramo drastično smanjiti upotrebu fosilnih goriva tokom ove decenije”, podcrtala je.

Protesti su izazvali brze kritike vlasti. Grupa kampanje Oil Kills saopštila je da je policija uhapsila 37 od 91 aktivista koji su bili uključeni u akciju, a 14 ih je još u pritvoru.

Ove radnje su glupe, kriminalne i opasne”, rekla je njemačka ministrica unutrašnjih poslova Nancy Faeser u objavi na X. “Oni koji blokiraju piste riskiraju ne samo svoje živote, već i ugrožavaju druge i nanose štetu svim putnicima”.

Letzte Generation je odgovorila da je klimatska politika vlade, koju smatra nedovoljnom za ispunjavanje potrebnih ciljeve, “opasna i kriminalna”.

Kako navodi Guardian, evropske vlade su suzbile razorne klimatske proteste šaljući policiju i izricanjem kazni koje su neki stručnjaci za ljudska prava opisali kao “zastrašujuće”.

Prošle sedmice, suosnivač Extinction Rebelliona Roger Hallam osuđen je na pet godina zatvora zbog planiranja blokiranja autoputa M25 koji okružuje London. Njemačka policija koristila je zakone osmišljene za borbu protiv organiziranog kriminala da prisluškuje telefone, upada u domove, zamrzava bankovne račune i stavlja aktiviste u preventivni pritvor, navodi ovaj medij.

Ova djela moraju biti strožije kažnjena. Predložili smo teže zatvorske kazne”, rekla je Faeser u utorak.

Aktivisti pozivaju vlade bogatih zemalja da rade zajedno na uspostavljanju pravno obavezujućeg sporazuma o prestanku vađenja i spaljivanja nafte, gasa i uglja do 2030. godine, kao i podrške siromašnijim zemljama u njihovoj tranziciji.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!