Ko je Abu Mohammed al-Julani, vođa pobunjenika koji su zauzeli Alep u tri dana?

Svijet 05. dec 202416:26 0 komentara
U.S. State Department

U roku od samo tri dana, opozicione snage zauzele su drugi najveći sirijski grad, Alep, nakon iznenadnog kolapsa snaga lojalnih predsedniku Basharu al-Assadu u tom području. Na čelu ofanzive nalazio se Abu Mohammed al-Julani, lider grupe Hayat Tahrir al-Sham (HTS), koja je postala najmoćnija naoružana opoziciona sila u Siriji, piše Al Jazeera.

Možda u pokušaju da se poljulja njegova sve jača reputacija, na internetu se u ponjedeljak pojavila fotografija koja navodno pokazuje da je al-Julani ubijen u ruskom napadu. Međutim, ubrzo se ispostavilo da je fotografija bila lažirana.

Al-Julani je trenutno u centru pažnje dok njegove snage nastoje da učvrste kontrolu nad Alepom i osvoje još teritorije u Siriji.

Evo ko je on.

“Vlada čvrstom rukom”

Kao osnivač Hayat Tahrir al-Shama (HTS), Abu Mohammed al-Julani je gotovo deceniju nastojao distancirati sebe i svoju grupu od drugih naoružanih snaga koje su fokusirane na transnacionalne operacije, preusmjerivši se na stvaranje “Islamske republike” u Siriji.

Od 2016. godine, al-Julani se pozicionira kao kredibilan vođa Sirije oslobođene od režima Bashara al-Assada, koji je brutalno ugušio narodni ustanak tokom Arapskog proleća 2011. godine, što je dovelo do dugotrajnog rata koji traje i danas.

HTS upravlja guvernatom Idlib preko “Sirijske Vlade Spasa”, osnovane 2017. godine, koja pruža civilne usluge, obrazovanje, zdravstvenu zaštitu, pravosuđe i infrastrukturu, kao i upravljanje finansijama i distribucijom pomoći.

Međutim, prema izvještajima aktivista, medija i lokalnih posmatrača, HTS vlada čvrstom rukom i ne toleriše neslaganje. Nezavisna novinarska organizacija Syria Direct izveštava da je HTS odgovoran za nestanke aktivista i da je koristio bojevu municiju protiv demonstranata koji ih optužuju za uskraćivanje usluga zajednicama koje se protive njihovoj vlasti.

Bivši član Al-Kaide

Al-Julani je rođen kao Ahmed Hussein al-Sharaa 1982. godine u Rijadu, Saudijska Arabija, gdje je njegov otac radio kao inženjer naftne industrije. Porodica se vratila u Siriju 1989. godine i nastanila u blizini Damaska.

Malo toga se zna o njegovom životu u Damasku prije nego što je 2003. godine otišao u Irak, gdje se pridružio Al-Kaidi u Iraku kao dio otpora američkoj invaziji iste godine. Američke snage su ga uhapsile 2006. godine, a proveo je pet godina u pritvoru. Nakon puštanja na slobodu, dobio je zadatak da uspostavi ogranak Al-Kaide u Siriji pod nazivom Front al-Nusra, koji je stekao uticaj u područjima pod kontrolom opozicije, posebno u Idlibu.

U početnim godinama, al-Julani je sarađivao sa Abu Bakrom al-Bagdadijem, vođom “Islamske Države u Iraku”, preteče ISIS-a. Međutim, 2013. godine, al-Bagdadi je objavio prekid saradnje sa Al-Kaidom i širenje svog uticaja u Siriju kroz novu grupu, ISIS. Al-Julani je odbio ovo spajanje i ostao vjeran Al-Kaidi.

Tokom svog prvog televizijskog intervjua 2014. godine, rekao je za Al Jazeeru da Sirijom treba vladati prema tumačenju “islamskog zakona” njegove grupe i da manjine u zemlji, poput kršćana i alavija, neće biti dobrodošle.

Činilo se da se u narednim godinama al-Julani distancirao od Al-Kaidinog projekta uspostavljanja “globalnog kalifata” u svim muslimanskim većinskima zemljama, te da se umjesto toga fokusirao na izgradnju svoje grupe unutar sirijskih granica.

Prema analitičarima, podjela je bila pokušaj da se istaknu nacionalne, a ne transnacionalne ambicije njegove grupe prema grupama u Idlibu.

Zatim je u julu 2016. Alep pao pod režim i tamošnje naoružane grupe počele su da se kreću prema Idlibu, koji je još uvijek bio pod kontrolom opozicije. Otprilike u isto vrijeme, al-Julani je objavio da se njegova grupa pretvorila u Jabhat Fateh al-Sham.

Osnivanje HTS-a

Početkom 2017. hiljade boraca stiglo je u Idlib bježeći iz Alepa, a al-Julani je najavio spajanje određenog broja tih grupa sa svojom kako bi formirao HTS.

Navedeni cilj HTS-a je oslobađanje Sirije od Assadove autokratske vlade, “protjerivanje iranskih militanata” iz zemlje i uspostavljanje države prema vlastitom tumačenju “islamskog zakona”, prema think-tanku Centru za strateške i međunarodne studije iz Washingtona.

Kako su opozicioni borci ponovo zauzeli Alep i krenuli na jug, čini se da je al-Julani zauzeo popustljiviji stav prema sirijskim manjinama.

Otkako je zauzela Alep, grupa je ponudila uvjeravanja da će vjerske i etničke manjine biti zaštićene.

Prema riječima Hassana Hassana, sirijskog stručnjaka za naoružane grupe na Levantu, al-Julani želi označiti HTS kao kredibilan vladajući entitet u Siriji i mogući partner u globalnim naporima za borbu protiv terorizma.

Prema CSIS-u, u Idlibu je nastojao da bude partner s drugim naoružanim opozicionim grupama, kao što su Harakat Nour al-Din al-Zinki, Liwa al-Haq i Jaysh al-Sunna, tei da izbjegne ranije saveznike, poput Huras al-Dina, novog ogranka Al-Kaide u Siriji.

Ujedinjeni narodi, Turska, SAD i Evropska unija trenutno nazivaju HTS “terorističkom” organizacijom.

Al-Julani je rekao da je ta klasifikacija nepravedna jer se njegova grupa odrekla svojih prošlih odanosti u korist nacionalne.

Bez obzira na al-Julanijeve iskazane domaće ambicije, kao vođe najveće opozicione oružane grupe u Siriji, njegov utjecaj na zemlju odjeknut će na nacionalnom i međunarodnom nivou, piše Al Jazeera.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!