Izraelski brigadni general Barak Hiram dao je najkontroverzniju naredbu tokom bitaka 7. oktobra: da se ispali tenkovska granata na kuću kibucu Be'eri u kojoj su pripadnici Hamasa držali taoce. Razgovori s ljudima koji poznaju ovog "odvažnog vojnika" otkrivaju osobu koja prkosi stereotipima. Je li ovo novo lice IDF, pita se Haaretz.
Drugi libanski rat 2006. bio je težak period u vojnoj karijeri Baraka Hirama. Vodio je žestoke bitke, izgubio pet vojnika, a na kraju je i sam bio teško ranjen, izgubivši oko. Stoga ne čudi što je nakon odlikovanja dobio poziciju komandant škole za obuku komandosa Egoz. Ali ni tamo, Hiram nije bio tip oficira koji se lako snalazi.
On je, kako piše Haaretz, uveo “neobičan element” u obuku izraelskih vojnika – posjetu klaonicama. Od mladih vojnika se tražilo da gledaju klanje goveda i ovaca. Neki od roditelja vojnika osjećali su gađenje zbog iskustva koje je Hiram nametnuo njihovoj djeci, gledajući na to kao na prikaz barbarstva. Hiram je tada objasnio da je ova dopunska obrazovna turneja imala za cilj da ojača njegove vojnike, da ih učvrsti za susret sa scenama rata s kojima će se suočiti.
Šokantni metod
“Ljudima iz Tel Aviva može izgledati čudno što je vodio vojnike da vide kako se kolju ovce, ali za Baraka je to sastavni dio života u prirodi”, kaže pukovnik Pini Yosef, bivši komandant jedinice Egoz i Hiramov blizak prijatelju. “On je osoba koja živi u pustinji i takav je njegov mentalitet. On gaji koncept džungle, ‘opstanka jakih'”.
Potpukovnik Lico Friedler, koji je služio pod Hiramom i također je njegov dobar prijatelj, otkrio je kako je uveo u obuku posjetu klaonici “nakon konsultacija sa osobljem za mentalno zdravlje jedinice”.
“To nije bio hir. Njegov koncept je da priprema za susret sa tijelima i krvlju na bojnom polju sastavni element obuke borca”, zaključio je Friedler.
Kako piše Haaretz, ta neobična inicijativa je možda rani pokazatelj ambivalentnosti koja kao da izvire iz ličnosti brigadnog generala Hiram, komandant 99. pješadijske divizije Ha'Bazak.
“Hiram je hrabri komandant koji je 7. oktobra bio jedan od prvih među visokim oficirima Izraelskih odbrambenih snaga koji je shvatio situaciju i uronio glavom u pakao koji je gutao zajednice u blizini granice Gaze. Ali on je i komandant koji je stajao iza najkontroverznije naredbe izdate te subote – a možda i cijelog rata do danas: da tenk zapuca na kuću Pesija Cohena u kibucu Be'eri.
Događaj je imao katastrofalne rezultate – ubijeno je 13 od 14 civila koji su bili taoci u kući (najmanje jedan je ranije ubijen). Nakon toga, u januaru, tokom kopnene invazije IDF-a, Hiram je također dobio disciplinsku opomenu od načelnika štaba jer je digao u zrak glavnu zgradu Univerziteta Israa u Gazi, a da nije dobio potrebnu dozvolu od svojih pretpostavljenih”, podsjeća izraelski list.
Da li je Hiram izvršio “proširenu Hanibalovu proceduru”, kako je rekao viši časnik u Južnoj komandi (pozivajući se na direktivu, navodno opozvanu prije nekoliko godina, koja je dozvoljavala poduzimanje ekstremnih i ponekad fatalnih mjera kako bi se spriječilo da vojnici budu taoci), pita se novinar Haaretza.
Po cijenu civilnih žrtava
Hiramov vlastiti izvještaj na tragu je ovog pitanja. U intervjuu za New York Times prošlog decembra, Hiram je ispričao da je naredio ispaljivanje granate na kuću u pokušaju da se situacija riješi do sumraka, “čak i po cijenu civilnih žrtava”. Ništa manje uznemirujuće nije ono što je Hiram rekao nekoliko sedmica ranije u intervjuu za istraživački program televizije Channel 12 “Fact” uoči kopnenog upada u pojas Gaze, kada je ovaj događaj označio kao relativan “uspjeh” i preuveličao broj talaca koji su spašeni. Hiram je procijenio da su snage pod njegovom komandom spasile četiri taoca iz kuće, iako su u praksi preživjele samo dvije žene – od kojih su jednu zapravo ranije pustili sami pripadnici Hamasa. Od ta dva intervjua, koji su ga gurnuli u fokus, Hiram je šutio u javnosti. Ljudi koji su s njim nedavno razgovarali stekli su utisak da se kaje što je dao intervjue.
Dok se incidenti u Be'eri istražuju, a u pozadini izvještaja da je njegovo unapređenje u komandanta divizije Gaze upitno, šef IDF-a Herzl Halevi je na zatvorenim sastancima obećao da “IDF neće izgubiti Baraka Hirama”. S druge strane, porodice žrtava poručuju brigadnom generalu kako će postati komandant divizije Gaze samo “preko njihovih mrtvih tijela”.
“On je opasan čovjek koji ne može biti odgovoran za moj sektor”. Yair Avital iznosi sličan stav. “Izjeda me krivica, ne spavam noću, muče me misli kako sam mogao spasiti još jedno dijete u Be'eri. I ovog čovjeka [Hirama], koji će postati naš komandant divizije, predstavlja sebe u medijima kao heroja. Ne prihvatam da me takav oficir štiti”, poručuje Avital.
A izraelski list Haaretz se pita: Da li je Barak Hiram novo lice IDF-a?
Bonus video:
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!