Ismail Haniyeh, čelnik Hamasa ubijen u Iranu, bio je oštro lice Hamasove međunarodne diplomatije dok rat bijesni u Gazi gdje su ranije ubijena trojica njegovih sinova u izraelskom zračnom napadu.
No uprkos retorici, mnoge diplomate su ga vidjele kao umjerenog u poređenju s tvrdokornijim članovima grupe u Gazi koju podržava Iran.
Haniyeh je ubijen oko 2:00 sata u noći na srijedu, objavili su iranski mediji, dodajući da je boravio u “posebnoj rezidenciji za ratne veterane na sjeveru Teherana”.
“Daljnja istraga je u toku i uskoro će biti objavljeni njeni rezultati”, dodali su državni mediji.
Rusija atentat na čelnika Hamasa naziva “neprihvatljivim političkim ubistvom”
Imenovan na čelnu dužnost Hamasa 2017., Hanija se kretao između Turske i Dohe, glavnog grada Katara, izbjegavajući putna ograničenja blokiranog Pojasa Gaze što mu je omogućilo da učestvuje u pregovorima o prekidu vatre ili da razgovara s Hamasovim saveznikom Iranom.
“Svi sporazumi o normalizaciji koje ste vi (arapske države) potpisali s (Izraelom) neće okončati ovaj sukob”, izjavio je Haniyeh na katarskoj televiziji Al Jazeera ubrzo nakon što su borci Hamasa pokrenuli napad 7. oktobra, izazvavši žestoki odgovor Izraela.
Sinovi ubijeni u zračnom napadu
Trojica sinova Ismaila Haniyeha – Hazem, Amir i Mohamed – ubijeni su 10. aprila kada je u izraelskom zračnom napadu pogođen automobil u kojemu su se vozili, rekao je Hamas.
Haniyeh je također izgubio četvero svojih unuka, tri djevojčice i dječaka, u napadu, rekao je Hamas.
Negirao je izraelske tvrdnje da su njegovi sinovi bili borci Hamasa, a na pitanje hoće li njihovo ubistvo utjecati na pregovore o primirju rekao je da su “interesi palestinskog naroda ispred svega”.
Uprkos oštroj retorici u javnosti, arapski diplomati i zvaničnici smatrali su ga relativno pragmatičnim u poređenju s tvrdokornijim glasovima unutar Gaze, gdje je vojno krilo Hamasa planiralo napad 7. oktobra.
Dok je govorio izraelskoj vojsci da će se “utopiti u pijesku Gaze”, on i njegov prethodnik na mjestu čelnika Hamasa Haled Mešal putovali su regijom radi pregovora o sporazumu o prekidu vatre uz posredovanje Katara koji bi uključivao razmjenu talaca za Palestince u izraelskim zatvorima i još pomoći za Gazu.
Izrael cijelo vodstvo Hamasa smatra teroristima, a optužio je Haniyeha, Mešala i druge da nastavljaju “povlačiti konce terorističke organizacije Hamas”.
Međutim, nije jasno koliko je Haniyeh unaprijed znao o napadu 7. oktobra. Plan koji je sastavilo vojno vijeće Hamasa u Gazi, bio je tako dobro čuvana tajna da su se neki zvaničnici Hamasa činili šokirani njegovim vremenom i obimom.
Ipak, Haniyeh, sunitski musliman, imao je glavnu ulogu u izgradnji Hamasove borbene sposobnosti, djelimično njegovanjem veza sa šiitskim muslimanskim Iranom, koji ne krije svoju podršku grupi.
Tokom decenije u kojoj je Haniyeh bio glavni vođa Hamasa u Gazi, Izrael je optužio vodstvo njegovog tima da pomaže u preusmjeravanju humanitarne pomoći vojnom krilu grupe. Hamas je to negirao.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!