Među onima za koje se pretpostavlja da su poginuli zajedno s vođom Wagnera Jevgenijem Prigožinom u avionskoj nesreći u blizini Moskve bio je i Dmitrij Utkin, koji se često opisivao kao osnivač ili suosnivač ove plaćeničke grupe, iako je njegova tačna uloga bila sporna. Ko je zapravo bio Dmitrij Utkin?
Kako prenosi Guardian, njegov vlastiti pozivni znak bio je “Wagner”, po Hitlerovom omiljenom kompozitoru. Istraživačka web stranica Bellingcat napisala je 2020. da je Utkin imao “opsesivnu fascinaciju historijom Trećeg Reicha”, dok ga je drugi novi izvještaj opisao kao “okićenog brojnim nacističkim tetovažama, uključujući svastiku, nacističkog orla i SS munje” . Wagnerova grupa je navodno dobila ime po njemu.
Može li Wagner da preživi Prigožinovu smrt?
Međutim, prema izvještaju Centra za strateške i međunarodne studije, američkog thinktanka, iz 2020., “ne može se provjeriti je li Utkin inicirao osnivanje Wagner grupe ili je bio samo paravan nekom drugom”.
Bellingcat je naveo da ima podatke iz otvorenog izvora koji sugeriraju da je “upotrijebljen kao zgodan i poreciv mamac za prikrivanje svog državnog porijekla”.
Sam Prigožin priznao je da je osnovao grupu tek u septembru 2022. nakon što je prethodno tužio novinske kuće koje su ga povezivale s njom. I SAD i EU nametnule su sankcije Prigožinu i Utkinu zbog Wagnerove uloge u Ukrajini.
Wagnerovci najavili osvetu: Reći ćemo samo jedno – krećemo. Očekujte nas
Rođen 1970., Utkin je bio bivši časnik ruske vojne obavještajne službe GRU i služio je u oba čečenska rata, kao i u Siriji. Također je bio među pripadnicima Wagnera koji su sudjelovali u ruskim operacijama u istočnoj Ukrajini od 2014. godine, a za svoju je službu primio nagrade od Kremlja.
Početkom 2000-ih služio je 10 godina kao zapovjednik Druge brigade Spetsnaz GRU-a na estonskoj granici prije nego što se povukao iz vojske. No, prema riječima bivše supruge, nedostajao mu je život na ratištu.
Što se sve zna o avionu u kojem je navodno putovao Prigožin?
Rijetko viđen u javnosti, zadnji put je viđen u videu koji je Prigožin objavio u julu, u kojem se šef Wagnera obraća borcima u Bjelorusiji, gdje su poslani nakon prekinute pobune mjesec dana ranije.
U videu Prigozhin predstavlja čovjeka za kojeg kaže da je Utkin; to je bio prvi put da je zapovjednik snimljen kako govori svojim vojnicima.
“Ovo nije kraj, ovo je samo početak najvećeg posla na svijetu, koji će se vrlo brzo nastaviti“, kaže Utkin u videu. “I dobro došli u pakao“, dodaje, posljednje riječi na engleskom.
Izvještaji s ruskih društvenih medija povezanih s Wagnerom sugeriraju da su drugi članovi Wagnerovog vodstva također mogli biti na letu.
Prema Fontanki, novinskoj kući iz Sankt Peterburga koja je opsežno pratila Prigožinove operacije, ostali putnici na brodu bili su snimatelj, Wagnerov logistički menadžer i Prigožinovo lično osiguranje.
Imenuju se kao Sergej Propustin, Evgenij Makarjan, Aleksandr Totmin, Valerij Čekalov i Nikolaj Matusejev. SAD je prošli mjesec sankcionirao Čekalova zbog njegovih veza s Prigožinom i omogućavanja isporuka streljiva u Rusiju.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!