U julu 2022. prevladavajuće političko raspoloženje u Njemačkoj bilo je mračno. Ekonomska sila bila je na rubu recesije, a Rusija je prijetila prekidom opskrbe plinom. Postojao je široko rasprostranjen strah od gašenja ere blagostanja. Sjaj je počeo da nestaje s koalicijske vlade Olafa Scholza. Usred polumraka, ministar financija Christian Lindner oženio se na otoku Sylt u Sjevernom moru. A jedan od gostiju, Friedrich Merz, odlučio je doći na raskošnu, trodnevnu proslavu u svom privatnom avionu: dvomotornom Diamond DA62, zajedno s personaliziranom registarskom pločicom. Ovo je priča o njemu. Friedrichu Merzu.
Lider opozicijske stranke desnog centra, Kršćansko-demokratske unije (CDU), oštro je kritiziran zbog razmetljivog dolaska, kako zbog razmetanja svojim bogatstvom, tako i zbog ignoriranja zabrinutosti oko klimatske krize. Međutim, daleko od toga da je bio kažnjen, Merz je povećao ulog.
“Trošim manje goriva s ovom malom letjelicom od bilo kojeg službenog automobila u vlasništvu člana savezne vlade”, ustrajao je – i iz tog razloga, rekao je, nastavit će letjeti u svakoj prilici.
Sa svojim konzervativnim savezom koji vodi u anketama, Merz se sada priprema preuzeti kontrolu nad kokpitom kao kancelar najveće europske ekonomije, očekujući trijumf na izborima raspisanim za 23. februar. Međutim, u zemlji u kojoj je drsko pokazivanje bogatstva neobično i nepopularno, njegovo korištenje aviona – i imidž privilegije – mogli bi ga koštati, piše Guardian u tekstu Kate Connolly, dopisnice iz Berlina.
Merz vs Merkel
Pozdravljen od svojih pristaša kao kandidat “povratka korijenima”, Merz je demokršćanin iz udžbenika na način na koji posljednja njemačka konzervativna kancelarka, Angela Merkel, nije bila.
Ovaj 69-godišnjak očito je uzoran suprug više od 40 godina, otac i djed, a uz to je i katolik po rođenju koji još uvijek živi u Brilonu, zapadnonjemačkom gradu u kojem je rođen. Njegov profil teško da bi mogao biti veći kontrast Merkel, dvaput udanoj protestantkinji bez djece koja je odrasla u komunističkom DDR-u.
Njihove putanje unutar CDU-a također se razlikuju: za razliku od Merkel, koja je vodila svoju stranku do uspjeha za izbornim uspjehom, Merzova popularnost unutar stranke ponekad je bila toliko loša da su razmišljali o njegovom izbacivanju.
Međutim, ovih dana na njega se gleda kao na viteza u sjajnom oklopu čije je vrijeme možda konačno došlo. Dobro upućen u uspone i padove političkog života, Merkel ga je slavno ostavila po strani kada se pokušao probiti u vrh stranke početkom 2000-ih, reagirajući bijesno, kako se prisjeća jedan svjedok, poput “kokoši bez glave”.
Vratio se tek godinama kasnije, nakon što je ona napustila političku scenu, nakon unosne karijere u investicijskom bankarstvu, s pilotskom dozvolom i nekoliko miliona eura bogatstva pod sobom, kako bi – kako kažu njegovi pristaše – spasio stranku.
Skepticizam u vezi s Merzom bio je raširen, osobito među vjernim članovima stranke, koji su negodovali zbog činjenice da su radili težak posao dok se on bogatio kao predsjednik nadzornog odbora BlackRock Asset Management Germany, podružnice američkog diva.
Ponovno izabran za zastupnika 2021., trebala su mu tri pokušaja da bude izabran za čelnika stranke. Napokon je uspio i od januara 2022. glavni je njemački opozicijski vođa i Scholzova noćna mora. Dok se vlada borila s bezbrojnim izazovima, Merz je postao “stručnjak za trljanje soli na rane” bolesnog “semaforskog” saveza.
Definirati se biračima bit će jedan od glavnih izazova s kojima se Merz suočava prije dana izbora. Iako se sada mnogo raspravlja o njegovom imenu, veći dio dvije decenije privukao je malo interesa. Za sebe kaže da je poletan, tačan, vrijedan i neposredan. Njegovi kritičari kažu da je osjetljiv, prgav i arogantan.
Merz je vjerovatno najpoznatiji po svom prijedlogu početkom 2000-ih da se njemačka porezna pravila drastično smanje tako da stanu na poleđinu podmetača za pivo. Isti podložak na kojem je naškrabao policu sada se čuva u arhivu njemačke Kuće historije u Bonnu.
Etiketa populiste
Incident je “imao određene čari”, rekla je Mariam Lau, komentatorica Die Zeita, u nedavnom dokumentarcu Mensch Merz! Izazivač. “Ali to je također bila pogođena izvedba populiste”, dodala je.
Tu će etiketu teško riješiti tokom predizborne kampanje. Merz je također dospio na naslovnice zbog ksenofobnih primjedbi o odbijenim tražiteljima azila (“društvenim turistima” koji dolaze u Njemačku “napraviti zube”) i korištenju izraza “mali paše” za djecu s migrantskom pozadinom. Za prvu se izvinio, a za drugu je rekao da je ponavljao riječi svojih birača. Međutim, do tada su komentari postali viralni.
Takvi ispadi populizma, uzeti zajedno sa slikom privilegiranosti koju je dočarao korištenjem privatnog aviona, među Merzovim su prepoznatljivim obilježjima – a prije izbora će posebno socijaldemokrati “vjerovatno pokušati degradirati šefa CDU-a na status Njemački Trump”, predvidio je Lau u nedavnom eseju.
Merz je rekao da je predan pridržavanju strogih njemačkih pravila o kočenju duga, oko kojih su ideološka neslaganja dovela do raspada koalicije ranije ovog mjeseca. Ali u kojoj će mjeri moći vladati bez reforme pravila kako bi se omogućilo više zaduživanja za pokrivanje hitnih troškova (naime za Ukrajinu), ostaje da se vidi.
Merz je nepokolebljivi pristaša Ukrajine, inzistirajući na tome da njemačka podrška Kijevu neće oslabiti pod njegovim nadzorom. Za razliku od Scholza, rekao je da će podržati povećanje kapaciteta Ukrajine za napade na ruski teritorij, a tokom posjeta Kijevu u ponedjeljak rekao je Vlodomiru Zelenskom da će Kijevu osigurati rakete dugog dometa Taurus koje je uporno tražio od Berlina. “S ovim ograničenjima dometa, tjeramo vašu zemlju da se bori s jednom rukom svezanom na leđima”, rekao je ukrajinskom predsjedniku.
Udaljenost između Merkel i Merza i dalje je velika. Iako je donekle ublažio svoje kritike na njezin račun, posebno na njezinu takozvanu politiku otvorenih vrata koja je 2015. dopustila više od milion izbjeglica u Njemačku, i dalje ostaje pri stavu: “To se više ne smije dogoditi” i zalagao se za zatvaranje njemačkih granica.
Njegov glavni izazov vjerovatno je krajnje desna Alternativa za Njemačku (AfD), kojoj je popularnost porasla zahvaljujući izbjegličkoj krizi, a koja je u anketama druga iza konzervativnog saveza CDU/CSU, želi biti mlađi partner u koaliciji.
Merz, koji je započeo kao europarlamentarac 1989. godine, opetovano je i strastveno odbijao tu ideju, ali postoje oni unutar stranke koji se zalažu za suradnju. Svjestan je da mu je AfD najveći konkurent, a liberalnije krilo CDU-a upozorilo ga je da ne preuzima njihovu taktiku.
“Možda smo konkurencija populistima, ali ne bismo smjeli pretvarati njihove metode u naše”, upozorio ga je Hendrik Wüst, lider Sjeverne Rajne-Vestfalije i jedan od Merzovih glavnih rivala.
U nastojanju da podvuče crtu ispod bilo kakvih sporova, Merz je nedavno rekao pristašama na skupu da je domoljub. “Nacionalist može voljeti vlastitu zemlju, ali mrzi sve ostale”, rekao je uz topao aplauz. “Patriota voli svoju zemlju i poštuje sve ostale”.
Merz će se nadati da će mu njegova zemlja do februara uzvratiti ljubav.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!