Ko je Herbert Kickl, lider krajnje desnice i mogući budući kancelar Austrije

Svijet 07. jan 202514:22 0 komentara
REUTERS/Lisa Leutner/File Photo

Herbert Kickl, lider austrijske krajnje desnice, ima jednu od najnižih ličnih stopa odobravanja među građanima zemlje, ali njegova strateška pronicljivost pomogla je njegovoj stranci da ostvari prvu pobjedu na nacionalnim izborima, piše Reuters. Sada on ima priliku postati prvi kancelar iz redova krajnje desnice.

Austrijski predsjednik Alexander Van der Bellen zadužio je jučer Kickla, vođu evroskeptične, proruske Slobodarske stranke (FPO), da formira koalicionu vladu nakon što je propao pokušaj centrista da sastave vladu bez FPO-a tokom vikenda.

Kickl ovdje, Kickl tamo, Kickl svuda“, našalio se Kickl na jednom bučnom skupu uz pivo prije prošlogodišnjih izbora, provocirajući tadašnjeg glavnog protivnika, konzervativnog kancelara Karla Nehammera, jer je često govorio o njemu.

Nehammer je izbore u septembru – na kojima je FPO postao najveća stranka s 29% glasova – okarakterisao kao izbor “između njega i mene”, što je natjeralo Kickla da izjavi: “Ne znam da li bih se trebao osjećati počastvovano ili progonjeno!”

Ovakvi komentari često obilježavaju Kicklove oštre kritike protiv drugih stranaka. Čak i žestoki protivnici smatraju njegove govore u parlamentu zabavnim, iako mnogi njegove izjave o imigrantima i rodnoj politici smatraju duboko uvredljivim.

Zahvaljujući takvom borbenom stilu, Kickl često završava na dnu OGM ankete za agenciju APA o popularnosti vodećih političara.

“Fokusirani strateg”

Bivši pisac govora za nekadašnjeg vođu FPO-a Joerga Haidera zna pažljivo prilagoditi svoju poruku, umjerenijim tonom pridobijajući glasače centra prije izbora.

On je oštro kritikovao pokušaj centrista da formiraju, kako je nazvao, “koaliciju gubitnika” koja je isključivala FPO. Taj pokušaj je propao tokom vikenda, što je dovelo do ostavke Nehammera – koji je Kickla opisao kao teoretičara zavjere i sigurnosnu prijetnju.

Novo vodstvo Nehammerove centrističke Narodne stranke (OVP) signaliziralo je da je spremno ući u pregovore s FPO-om, iako nije sigurno da će uspjeti formirati vladu, pa ostaje mogućnost novih izbora.

Iako Kickl može prilagoditi ton, njegovi stavovi o ključnim pitanjima i odbijanje da se povuče pod pritiskom drugih stranaka – za razliku od nizozemkog nacionaliste Geerta Wildersa prošle godine – pokazuju rijetku stratešku inteligenciju, kažu neki analitičari.

On je vrlo jasan i fokusiran strateg“, izjavio je politički analitičar Thomas Hofer.

Narodna stranka i FPO, koji dijele stavove o pitanjima poput imigracione politike i smanjenja poreza, zajedno su vladali u kratkotrajnoj koaliciji koja je prekinuta 2019. godine nakon što je tadašnji lider krajnje desnice bio upleten u skandal.

Iako je austrijska ekonomija drugu godinu zaredom u recesiji, što je pomoglo FPO-u da iskoristi zabrinutost glasača, ostaje da se vidi hoće li Kickl uspjeti naći zajednički jezik s OVP-om kako bi smanjili budžetski deficit.

Oni se također razilaze oko rata u Ukrajini. Kickl i FPO, saveznici stranke Fidesz mađarskog premijera Viktora Orbana, protive se sankcijama Rusiji, tvrdeći da krše austrijsku neutralnost.

“Volkskanzler”

Kickl, 56, ostavlja ozbiljniji dojam od svojih prethodnika poput Haidera. On je sebe predstavio kao budućeg “Volkskanzlera” ili narodnog kancelara – termin koji su nacisti koristili za Adolfa Hitlera, iako su ga koristili i drugi.

Nikad više Volkskanzler“, pisalo je na jednom od transparenata dok su stotine demonstranata, uključujući jevrejske studente, negodovali protiv Kickla ispred ureda Van der Bellena jučer.

Kickl je 2010. izjavio da se protivi označavanju Hitlerovih SS trupa kao “kolektivno krivih” za ratne zločine. Prvi lider FPO-a 1955. bio je visoki oficir SS-a i nacistički ministar.

Kickl je promovisao i teorije zavjere, tvrdeći da je lijek ivermektin efikasan protiv COVID-19, slično kao Donald Trump, koji se sada priprema za povratak u Bijelu kuću.

Kicklova kampanja protiv ograničenja tokom pandemije i obaveznih vakcinacija pomogla je njegovoj stranci da se oporavi nakon izlaska iz vlasti 2019. godine. Austrija je tada imala najveću stopu nevakcinisanih u EU.

Kada je Kickl bio ministar unutrašnjih poslova 2018., policija je upala u urede domaće obavještajne agencije, što su njegovi protivnici opisali kao pokušaj, koji je navodno orkestrirao Kickl, da “očisti” agenciju od lojalista OVP-a. Kickl je to negirao.

Van der Bellen je izjavio da je taj incident doveo do smanjenja saradnje stranih obavještajnih agencija s Austrijom.

Kada se ta koalicija raspala, tadašnji kancelar Sebastian Kurz zatražio je od Van der Bellena da smijeni Kickla.

To su možda neki od razloga zbog kojih je Van der Bellen, bivši lider lijevih Zelenih, jučer rekao kako nije olako donio odluku da Kicklu povjeri mandat za formiranje vlade.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!