Poubnjenici ulaze u glavni grad bez borbe, predsjednik je u bijegu, zaprepašteni strani sponzor pregovara o evakuaciji svojih snaga - kolaps Sirije ovog mjeseca ima mnogo sličnosti s padom Afganistana prije tri godine. U oba slučaja, raspad vladinih snaga bio je iznenadan i potpun, piše Foreign Policy.
Nije jasno koliko je Assadovih zaliha oružja, uglavnom sovjetske i ruske proizvodnje, završilo u rukama pobunjenika grupe Hayat Tahrir al-Shama (HTS), pod pretpostavkom da je oružje preživjelo prošlosedmične izraelske zračne napade kojima su uništeni veliki dijelovi tih zaliha, uključujući ratne brodove, borbene avione i skladišta municije.
Što dodatno komplikuje situaciju, ruske regularne trupe i plaćenici u bijegu možda su iza sebe ostavili dodatno naoružanje napuštajući svoje položaje izvan glavnih ruskih baza u Tartusu i Latakiji, gdje sada traje organizovanija evakuacija vojnika i opreme. Jedno je jasno: Nakon decenija sponzorstva velikih sila, oba režima ostavila su za sobom ogromne količine oružja i municije koje su isporučili njihovi patroni.
Odnosi između Rusije i Sirije u pogledu naoružanja datiraju još iz Hladnog rata, kada je Sovjetski Savez koristio svoju ogromnu vojnu industriju za slanje aviona, tenkova, artiljerije i raketa klijentima širom svijeta. Podaci iz Stockholmskog međunarodnog instituta za istraživanje mira pokazuju da su od 1950. do 1991. sovjetska oružja činila 94 posto ukupnog sirijskog uvoza naoružanja.
Sirija je izgubila značajne količine oružja i opreme tokom arapsko-izraelskih ratova 1967. i 1973. Međutim, od 1975. do 1991. Sovjeti su ponovo opremili snage Hafeza al-Assada, dajući ili prodajući Siriji 20 bombardera, 250 borbenih aviona, 117 helikoptera, 756 samohodnih topova, 2.400 borbenih vozila pješadije, 2.550 tenkova, najmanje 7.500 protivtenkovskih raketa i više od 13.000 raketa zemlja-zrak.
Na početku sirijskog građanskog rata 2011., Sirijske zračne snage imale su oko 700 aviona i helikoptera u različitim stanjima operativnosti. Njihove kopnene snage raspolagale su s približno 5.000 tenkova, 4.000 oklopnih vozila, 3.400 artiljerijskih komada, 2.600 protivtenkovskih oružja i 600 izviđačkih vozila.
Mnogi od tih sistema uništeni su tokom intenzivnih urbanih borbi protiv pobunjeničkih uporišta, a kasnije i protiv ISIL-a. Istraživači su, koristeći fotografije i video dokaze, potvrdili da je Sirijska arapska vojska između 2011. i 2020. izgubila najmanje 3.380 tenkova i oklopnih vozila. Ruske isporuke borbenih aviona i helikoptera, stotine tenkova i taktičkih raketa, te hiljade protivtenkovskih i raketa za PVO tokom sukoba djelimično su obnovile Assadove snage. Međutim, kao što je postalo jasno ovog mjeseca, naoružanje ipak nije bilo dovoljno za opstanak režima.
Ostaje nejasno koliko su tenkova i oklopnih vozila Assadove snage ostavile iza sebe. Međutim, jasno je da je gubitak za Moskvu znatno značajniji od onoga što je Washington izgubio u Afganistanu, gdje su pretežno ostavljeni zastarjeli sistemi, piše Foreign Policy.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!