Otkrića da su izraelske obavještajne agencije vodile “tajni rat” kako bi poremetile istragu Međunarodnog krivičnog suda o ratnim zločinima počinjenim u Izraelu i na okupiranim palestinskim teritorijama odjeknula su u Izraelu, a posebno zbog navodne uloge bivšeg šefa Mossada, Yossi Cohena, u kampanji pritiska na tužioca MKS-a, piše Guardian.
Cohen, koji je podnio ostavku 2021. godine, dugo je hvaljen kao potencijalna politička sila na nestabilnoj političkoj sceni Izraela.
Cohen je dugi niz godina bio blizak saveznik izraelskog premijera Benjamina Netanyahua, iako se čini da su se odnosi između njih dvojice pogoršali od 7. oktobra i rata u Gazi koji je uslijedio.
U intervjuu za Jerusalem Post prošlog novembra, činilo se da je bivši šef špijunske agencije potvrdio glasine o svađi, rekavši da više ne dolazi lično u kancelariju premijera radi konsultacija.
“U ovom trenutku moj odnos sa [Netanyahuom] je čisto profesionalan”, rekao je.
Medijska ličnost Rani Rahav, koji je ranije savjetovao razne izraelske premijere i druge vladine ličnosti, pohvalio je Cohenove postupke u vezi s Međunarodnim krivičnim sudom u utorak u objavama na svojim nalozima na društvenim mrežama, rekavši: “Yossi Cohen zaslužuje svu moguću zahvalnost po ovom pitanju. [On] je postupio herojski kako se i očekivalo od heroja Izraela”.
Međutim, kako piše Guardian, drugi su rekli da su navodne prijetnje bivšeg šefa Mossada protiv bivšeg tužiteljice MKS-a Fatoua Bensoude bile greška u prosudbi.
Istraživački novinar i obavještajni stručnjak Yossi Melman aludirao je na to da postoji mnogo više pozadine u priči koju je objavio Guardian i da je “greška” što je Cohen “lično riješio ovo pitanje umjesto da pošalje mlađeg obavještajnog oficira, a zatim u slučaju nešto pođe po zlu, ima mjesta za poricanje”.
Kako piše Guardian, Cohen je optužen da je bio indiskretan u vezi sa svojim špijunskim umijećem u prošlosti, navodno je rekao ljubavnici o svom “snažnom stisku” nad agentima u arapskom svijetu, uključujući ličnog liječnika šefa jedne države.
Također je privukao pažnju ranije ove godine zbog javnih komentara o tome kako je izraelska vlada zatražila od zaljevske naftne države Katar da financira civilni život u Pojasu Gaze, što je uključivalo pregovore o transferu novca Hamasu. New York Times je izvijestio da je Cohen vjerovao da je “postojalo malo nadzora kuda ide novac“.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!