Kralj Charles je na samitu lidera Commonwealtha u Samoi priznao "bolne aspekte" prošlosti Britanije, ali nije direktno odgovorio na pozive za reparacije zbog ropstva, ističući da "niko od nas ne može promijeniti prošlost, ali možemo učiti iz nje".
U svom prvom obraćanju na Chogmu otkako je postao kralj, Charles se osvrnuo na klimatsku krizu, razvojne izazove i odavanje počasti kraljici Elizabeti. Neki lideri su se nadali da će ovo biti prilika za zvanično izvinjenje Britanije zbog kolonijalne prošlosti, no kralj je ipak zaobišao tu temu.
“Svjestan sam koliko bolni aspekti naše prošlosti i dalje odjekuju među narodima Commonwealtha. Moramo razumjeti svoju historiju kako bismo donosili ispravne odluke u budućnosti,” kazao je Charles.
Također je naglasio potrebu da se pronađe “pravi jezik” za rješavanje nejednakosti.
Pozivi na reparacije za ropstvo sve su glasniji, posebno iz afričkih i karipskih zemalja. Premijer Bahama, Philip Davis, izjavio je da je “vrijeme za pravi dijalog o historijskim nepravdama”.
Premijer Velike Britanije Keir Starmer, koji je pod pritiskom da se suoči s prošlošću, otvorio je vrata “nefinansijskim” oblicima reparacija, što bi moglo uključivati restrukturiranje finansijskih institucija i otpis dugova. Njegov pristup su pozdravili neki lideri, dok su drugi, poput premijera St. Vincenta i Grenadina, insistirali na sveobuhvatnom planu reparativne pravde za rane nastale ropstvom i kolonijalizmom.
Charles je na kraju svog govora pohvalio Commonwealth za zajedništvo i pozvao na djelovanje u suočavanju s trenutnim globalnim izazovima, posebno klimatskim promjenama, prenosi Guardian.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare