Švedska vlada otvara put vojsci da pruži veću pomoć policiji u borbi protiv talasa kriminala bez presedana koji potresa zemlju. Samo u septembru - u Švedskoj je ubijeno 12 ljudi.
„Talas nasilja je… bez presedana u Švedskoj, ali je bez presedana i u Evropi, nijedna druga zemlja nema takvu situaciju kao mi”, rekao je premijer Švedske Ulf Kristerson na konferenciji za novinare u petak.
Pucnjave su postale bukvano gotovo svakodnevna pojava u Švedskoj. Septembar je najsmrtonosniji mjesec od decembra 2019. – dvanest ljudi je izgubilo život. Evo bilansa nasilja samo ove sedmice:
U srijedu uveče, u predgrađu Štokholma na sportskim terenima – dok su djeca trenirala – upucan je jedan 18-godišnjak.
Nekoliko sati kasnije, jedan muškarac je ubijen a drugi je ranjen u pucnjavi u Jordbrou, južno od Štokholma.
U četvrtak rano ujutro, jedna mlada žena je poginula u eksploziji u Upsali. Eksplozija je oštetila pet kuća i registrovana je 20 kilometara dalje. Policija je to klasifikovala kao ubistvo. Prema pisanju medija, ubijena žena vjerovatno nije bila meta, prenosi Deutsche Welle.
Bande ugrožavaju bezbjednost Švedske
Četiri osobe su uhapšene u vezi sa pucnjavom u Jordbrou, a dvije osobe su privedene u vezi sa eksplozijom u Upsali, prema policijskim izvještajima. Nije poznato da li su zločini povezani. Prema pisanju medija, najmanje dva od tri incidenta bila su povezana sa sukobom između bandi kriminalnaca.
Policijski podaci pokazuju da su u prvih devet mjeseci ove godine poginule 42 osobe, a prošle godine je od nasilja smrtno stradlo 62 ljudi. Većinu nasilja izazvale su bande kriminalaca, a počinioci su često tinejdžeri.
Komesar švedske policije Anders Tornberg rekao je da je rat bandi ugrozio bezbjednost zemlje.
Vojska će pomagati policiji
Premijer Ulf Kristerson rekao je nakon sastanka sa šefovima policije i oružanih snaga u petak, da policija i vojska sada imaju zvanični mandat da istraže načine za saradnju. Vlada će takođe razmotriti izmenu zakona kako bi se proširile okolnosti u kojima policija može da traži vojnu pomoć, ne navodeći konkretne detalje.
Švedski zakon trenutno zabranjuje vojsci da pomaže policiji u bilo kojoj situaciji u kojoj bi mogla biti neophodna upotreba sile – osim u slučaju terorističkih napada ili rata.
Ministar pravde Gunar Stromer je rekao: „Vojska bi trebalo da pomogne u identifikovanju kriminalnih grupa, da se bavi eksplozivnim materijalom, sprovede tehničke istrage ili pruži pomoć helikopterima. Radi se o obezbjeđivanju policiji osoblja i opreme, specijalista i analitičkih kapaciteta”. Sve to navedeno bi se već moglo da funkcioniše i prema važećim zakonima.
Računa se da širom Švedske – sa populacijom od samo oko deset miliona – ima i do 30.000 članova bandi.
Riječ je o drogi, oružju, ali i ubistvima iz časti, ucjenama, osvetama. U fokusu su dve bande koje predvode jedan tursko-švedski državljanin koji živi u Turskoj i njegov bivši prijatelj. Bande za napade i ubistva često regrutuju maloljetne osobe iz imigrantskih naselja.
Ne samo žrtve, već i počinioci su sve mlađi, kaže šef švedske policije Anders Tornberg. „Kriminalci su beskrupulozni. Angažuju počinioce, u mnogim slučajevima mlade ljude, koje naoružavaju i daju im adrese žrtava”. Ovo teško krivično djelo vrše sve mlađi ljudi. „Razvoj je nevjerovatno zabrinjavajući”, kaže Tornberg. Ima čak i djece „koja sama kontaktiraju te kriminalne da bi počinila ubistvo”.
Susjedne zemlje takođe hoće da pomognu
Premijer Kristerson je rekao i da je njegova vlada primila ponude za pomoć iz cijelog nordijskog regiona, dodajući da njegove kolege u Norveškoj, Finskoj i Danskoj ne žele da se „zločini švedskih bandi ukorijene” i u njihovim zemljama.
Problem kriminalnih grupa već dugo muči Švedsku. Različite vlade ove zemlje su povećavale finansiranje policije i sistema krivičnog pravosuđa i pooštrile kazne za nasilne zločine, ali do sada je efekat tih mjera bio zanemraljiv.
Kristersonova vlada desnog centra preuzela je dužnost prošle godine obećavajući da će zauzeti čvrst stav prema kriminalu bandi. On je optužio prethodnu ljevičarsku vladu da je odgovorna za situaciju zbog svoje „neodgovorne politike migracija i neuspešne integracije.”
Ali ni Kristersonova vlada još nije uspjela da stavi situaciju pod kontrolu. On je u četvrtak najavio da će promijeniti i krivični zakon kako bi policija imala više prava, kriminalci morali da služe duže zatvorske kazne, a svjedoci dobili veću zaštitu.
„Švedski zakoni nisu kreirani da se bave ratovima bandi i djecom vojnicima”, rekao je on. Njegova vlada to sada mijenja, kako u migrantskoj tako i u kriminalnoj politici.
„Lovićemo te bande i pobijedićemo ih” obećao je švedski premijer.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare