Liberalni bastion Europe ubrzano mijenja zakone zbog rastućeg nasilja bandi

Svijet 13. nov 202415:06 0 komentara
REUTERS/Ints Kalnins/File Photo

Švedska, pogođena valom nasilja bandi, ubrzano mijenja zakone koji su dugo bili zaštitni znak otvorenog društva. Ipak, kritičari upozoravaju da ove promjene idu predaleko, prebrzo i da ugrožavaju vladavinu prava.

Kao jedna od najliberalnijih zemalja Europe sa razvijenim sistemom socijalne zaštite, Švedska se suočava s povijesnim političkim promjenama zbog sve većeg kriminala bandi. U proteklih dvadeset godina Švedska je prošla put od zemlje s najnižom stopom oružanog nasilja u Europi do one s najvišom. Prošle godine, u 363 pucnjave poginulo je 55 osoba u zemlji sa 10 miliona stanovnika, što je najviše po glavi stanovnika u Europi.

Godine 2022. Socijaldemokrati su izgubili izbore, a vlast je preuzela desničarska vlada uz podršku antiimigrantskih Švedskih demokrata, koji su obećali rat protiv bandi i smanjenje imigracije.

Nova vlada donosi mjere poput anonimnosti za svjedoke, povećanog elektronskog nadzora, strožih kazni i “sigurnosnih zona” gdje policija može pretraživati osobe bez sumnje na počinjenje zločina. Ministar pravde Gunnar Strommer ističe da ove promjene odražavaju stvarnost koju prethodne vlasti nisu dovoljno ozbiljno shvatile. “Mijenjamo neke osnovne tačke našeg sistema jer to zahtijeva stvarnost”, izjavio je Strommer, naglašavajući da su prijedlozi u skladu s ustavom i Europskom konvencijom o ljudskim pravima.

Ipak, organizacije civilnog društva i opozicione stranke upozoravaju da bi ovakve promjene mogle narušiti povjerenje u vladu i vladavinu prava. “Zakon se sve manje poštuje, a vladavina prava je u opasnosti”, ističe John Stauffer iz organizacije Civil Rights Defenders.

Vlada je u oktobru predložila zakon koji bi dozvolio anonimno svjedočenje protiv članova bandi, uprkos kritikama da to podriva principe pravičnog suđenja.
Policija je dobila ovlasti da zaustavlja i pretresa ljude u takozvanim sigurnosnim zonama bez sumnje da su počinili krivično djelo. Policija kaže da je takva mjera potrebna kako bi se smirila područja nakon zločina kao što je pucnjava. Kritičari, uključujući Amnesty International, tvrde da će to dovesti do rasnog profiliranja.
Švedski ministar pravde Gunnar Strommer je rekao da je veliki dio kritika nerazmjeran i da je njegova država uvela samo mjere koje su većim dijelom testirane na drugim zemljama, poput Danske, prenosi Reuters.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!