Lider HTS-a: Pobunjeničke frakcije u Siriji će biti raspuštene

Svijet 17. dec 202408:45 0 komentara
OMAR HAJ KADOUR / AFP

Lider grupe Hayat Tahrir al-Sham (HTS), Ahmed al-Sharaa, koja je predvodila svrgavanje sirijskog predsjednika Bashara al-Assada, izjavio je da će sve pobunjeničke frakcije biti "raspuštene", a borci obučeni za priključenje Ministarstvu odbrane. Ovo je poručio tokom sastanka s pripadnicima druške zajednice, prenosi Telegram kanal ove organizacije.

“Svi će biti podložni zakonu“, naglasio je Sharaa, dodajući da je neophodno očuvati jedinstvo u multietničkoj i multikonfesionalnoj Siriji. “Sirija mora ostati ujedinjena. Mora postojati društveni ugovor između države i svih religija kako bi se osigurala socijalna pravda”, izjavio je.

Sharaa, poznat i po svom bivšem ratnom imenu Abu Mohammed al-Jolani, u odvojenom sastanku s britanskom delegacijom naglasio je važnost ukidanja međunarodnih sankcija protiv Damaska kako bi se izbjeglice raseljene tokom rata mogle vratiti u Siriju. “Neophodno je obnoviti odnose sa Londonom i okončati sve sankcije koje su nametnute Siriji”, izjavio je.

Nakon Assadovog pada prošle sedmice, europske zemlje, uključujući Veliku Britaniju, Njemačku, Francusku, Italiju, Švedsku i Norvešku, privremeno su obustavile obradu zahtjeva za azil sirijskih izbjeglica. Ovo je izazvalo zabrinutost među izbjeglicama, dok u Europi vlada neizvjesnost o budućnosti zemlje pod novim rukovodstvom.

Zapadne zemlje sada se suočavaju s dilemom kako postupati prema HTS-u, grupi s korijenima u Al-Qaidi, koja tvrdi da je napustila džihadističku ideologiju, ali ostaje optužena za kršenje ljudskih prava i proglašena je terorističkom organizacijom u UN-u, SAD-u i Velikoj Britaniji.

Nova šefica vanjske politike EU, Kaja Kallas, izjavila je da bi blok mogao razmotriti ublažavanje sankcija ako novo rukovodstvo u Siriji poduzme “pozitivne korake” ka formiranju inkluzivne vlade i poštivanju prava žena i manjina. “Želimo vidjeti odsustvo ekstremizma i radikalizacije. HTS za sada govori prave stvari, ali će biti ocijenjeni na osnovu svojih djela”, kazala je Kallas.

Njemačka, koja je tokom rata primila skoro milion sirijskih izbjeglica, sada je suočena s pozivima opozicione CDU stranke za povratak Sirijaca u domovinu, dok je u Velikoj Britaniji ministrica unutrašnjih poslova Yvette Cooper opisala situaciju kao “veoma nestabilnu”. Zagovornici izbjegličkih prava smatraju suspenziju obrade zahtjeva “okrutnom odlukom”.

U međuvremenu, Bashar al-Assad, koji je pobjegao u Rusiju, prvi put se oglasio nakon svog svrgavanja, tvrdeći da je evakuacija organizovana na zahtjev Moskve. “Moj odlazak iz Sirije nije bio planiran niti se dogodio u posljednjim satima borbi, kako neki tvrde. Moskva je zatražila hitnu evakuaciju iz vojne baze”, izjavio je Assad putem Telegram kanala.

Dodao je da “kada država padne u ruke terorizma i izgubi sposobnost za značajan doprinos, bilo koja pozicija gubi svoju svrhu”, prenosi Guardian.

Ove izjave dolaze u trenutku kada se međunarodna zajednica suočava s neizvjesnošću oko buduće politike prema Siriji, dok izbjeglice strahuju od prisilnog povratka u još uvijek nestabilnu zemlju.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!