Ljekari mislili da je muškarac u komi 23 godine prije nego što su shvatili veliku grešku

Svijet 31. aug 202418:08 0 komentara
Rom Houben sa majkom i terapeutkinjom Lindom Wouters (JULIEN WARNAND / AFP / Profimedia)

Slučaj Roma Houbena je nešto što je zaprepastilo medicinski svijet posljednjih nekoliko decenija. Nakon skoro smrtonosne saobraćajne nesreće 1983. godine, ljekari su bili ubijeđeni da je Belgijanac pao u komu, da je u vegetativnom stanju - što znači da je živ, ali nesposoban da komunicira, kreće se ili misli svojom glavom. Nakon 23 godine shvatili su da su napravili veliku grešku.

Kako prenose mediji, Houben je proveo više od dvije decenije “zatvoren u sopstvenom tijelu, nesposoban da radi išta osim da sluša”.

Sve se promijenilo 2006. nakon što je dr. Steven Laureys dijagnosticirao sindrom zaključavanja (LIS) kod Houbena.

Za one koji ne znaju, ovo je rijetko neurološko stanje u kojem je osoba pri svijesti, ali nije u stanju da se kreće niti da komunicira verbalno, osim pokretima očiju.

“Vrištao” 23 godine?

Ovaj ljekar, koji je bio dio naučne grupe za komu na Univerzitetu u Liježu, objasnio je da je napravio veliki iskorak nakon što je izvršio brojne testove za utvrđivanje Houbenove moždane funkcije.

Govoreći za CBS News u novembru 2009., Laureys je rekao: “Kada smo ga stavili u PET skener i fMRI, vidjeli smo da njegov mozak funkcioniše normalno. Dakle, nije bio vegetativan, definitivno nije”.

Neurolog je smatrao da je Houbenov slučaj dokazao da je hiljadama pacijenata koji su klasifikovani kao vegetativno stanje pogrešno postavljena dijagnoza, ističući da se teško otarasiti “pečata nesvijesti”.

Nakon navodno dobrih vijesti, Houbenova majka Josephine Houben rekla je da je oduvijek vjerovala da njen sin još uvijek može komunicirati s njom, objasnivši da je u stanju da prepozna kada je “loše raspoložen ili kada ga boli”.

“On nije depresivan, on je optimista”, rekla je za BBC 2009. “On želi izvuči od života šta može”.

I tako su napravljeni aranžmani da se Houbenu omogući upravo to.

On je u bolnici dobio posebno obučenog asistenta koji mu je pomagao u “olakšanoj komunikaciji”, koja je poznata i kao “podržano tipkanje”.

Ova tehnika uključuje fasilitator da hvata “mikro pokrete” koje pacijent čini, prije nego što pomognu da usmjeri ruku osobe da pokaže na slova, slike ili objekte na tastaturi kao oblik komunikacije.

Houben, bivši entuzijasta borilačkih vještina, očito je imao mnogo toga za reći nakon što je počeo raditi sa logopedicom i fasilitatoricom Lindom Wouters.

Rečeno je da je uz pomoć računara otkucao niz poruka, objašnjavajući da je vrištao, “ali nije se ništa čuo”, tokom 23 godine dok su ljekari mislili da je u komi.

“Sanjao sam sebe”, rekao je. “Nikada neću zaboraviti dan kada su otkrili šta zaista nije u redu sa mnom. Bilo je to moje drugo rođenje”.

Ali nakon što su počeli da kruže video snimci njegovog rada sa Wouters, skeptici su izrazili zabrinutost u vezi sa metodom olakšane komunikacije što je kasnije i sam dr. Laureys priznao kazavši “da nije efikasna”.

U pokušaju da razbije nagađanja i predrasude, dr. Laureys je proveo seriju testova na grupi pacijenata u komi, uključujući i Houbena.

Učesnicima je prikazan niz predmeta i riječi dok njihovi fasilitirani komunikatori nisu bili prisutni, prije nego što su od njih zamoljeni da prenesu ono što su vidjeli ili čuli kada su se voditelji vratili u prostoriju.

Houben je pao na svih 15 pitanja na testu, prenosi LadBible.

“Lako je gledati video i reći da ova metoda nije validna, ali dokazati da nije istinita je zapravo vrlo teško”, rekao je ljekar za BBC dok je raspravljao o svojim nalazima.

“Priča o Romu govori o dijagnozi svijesti, a ne o komunikaciji”, poentirao je dr. Laureys.

„Nadam se da će Rom i njegova porodica ostati kao primjer koliko je teško uočiti znakove svijesti. Čak i kada znamo da su pacijenti pri svijesti, ne znamo da li postoji bol ili patnja ili šta osjećaju”, naveo je stručnjak.

Umjesto medicinskog trijumfa velika zabluda

Neurolog je tvrdio da je Belgijanac i dalje bio mnogo svjesniji nego što su ljekari ranije vjerovali i dodao da vjeruje da je Romov rad s Lindom Wouters bio originalan.

“Predstavili smo tri slučaja nakon traumatske povrede mozga. Dva su pala na testu. A to je uključivalo i Roma”, otkrio je dr. Laureys.

Objasnio je da su testovi ponovljeni više puta sa Romovim moderatorom, ali su rezultati uvijek bili neuvjerljivi.

Tragično, ono što je trebalo da bude medicinski trijumf za svijet, a lični za Roma, pokazalo se kao velika zabluda.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!