Razarajući potresi prošle su sedmice zahvatili dijelove Turske i Sirije, odnijevši desetine hiljada života i ostavljajući mnoge bez domova. Mnoge potresne priče stižu iz tog dijela svijeta, ali one pozitivne o spašenim životima daju nadu u bolje sutra. Jedna od njih je i priča iz Sirije o majci koja je nakon prvog potresa na svijet donijela bebu, a iz svog urušenog doma je bila spašena dva puta u jednoj sedmici.
Majka iz Sirije i njezino novorođenče oporavljaju se nakon što su dva puta u jednoj sedmici spašeni iz ruševina svoje kuće pogođene potresom, objavila je jedna humanitarna organizacija, a njihovu priču donio je BBC.
Dima je bila u sedmom mjesecu trudnoće kada je prošlog ponedjeljka zbog potresa srušen dio njezine kuće u Jindayrisu. Zadobila je lakše povrede, a kasnije se i porodila, donijevši na svijet dječaka Adnana u bolnici u Afrinu koju podržava Sirijsko-američko medicinsko društvo (Sams).
Vratili su se u svoju kuću, koja se tri dana nakon potresa dodatno urušila.
Malenog Adnana su spasioci vratili u bolnicu u kritičnom stanju, jer je patio od teške dehidracije i žutice, dok je Dima liječena ovaj put zbog teže povrede donjih ekstremiteta.
Dr. Abdulkarim Hussein al-Ibrahim, pedijatar, rekao je za BBC putem WhatsAppa u ponedjeljak da beba dobro reagira na liječenje.
“Adnanovo stanje se značajno popravilo. Samo ga hranimo i [osiguravamo] ostatak njegovih potreba kroz intravenske kapaljke”, pojasnio je.
Video snimak kojjeg su objavili iz organizacije Sams prikazuje Adnana kako mirno spava u inkubatoru dok je priključen na drip.
Dima je zatim otpuštena iz bolnice, a nakon što im je uništen dom sada živi u šatoru sa suprugom Abdul Majidom i njihovih devet bližih rođaka. Svaki dan je putovala u Afrin kako bi posjetila Adnana u bolnici.
Ova porodica je bila prisiljena vratiti se u djelimično uništeni dom nakon što je rodila jer nije bilo alternativnog skloništa u Jindayrisu, jednom od najteže pogođenih gradova u sjeverozapadnoj Siriji koju drži opozicija.
Također nisu primili nikakvu drugu pomoć od potresa, kao ni deseci hiljada drugih koji su bili pogođeni potresom.
Čak i prije katastrofe, 4,1 miliona osoba, uglavnom žena i djece, oslanjalo se na humanitarnu pomoć kako bi preživjeli u regiji, koja je posljednji bastion džihadista i pobunjenika koji se bore protiv snaga lojalnih predsjedniku Basharu al-Assadu zadnjih 12 godina, piše BBC.
Konstantni zračni napadi i granatiranja na tamošnje bolnice su samo polovicu njih ostavili funkcionalnim. Godine 2021. granatiranje je uništilo dijelove bolnice al-Shifa i usmrtilo osoblje i pacijente.
Od ponedjeljka, kada su ovaj dio Sirije zadesili strašni potresi, tek 58 kamiona s pomoći agencija UN-a stiglo je preko Turske preko Bab al-Hawa u pokrajini Idlib – jedinog graničnog prijelaza koji je UN mogao koristiti za isporuku humanitarne pomoći. U ponedjeljak navečer iz UN-a je potvrđeno kako je sirijska vlada otvorila još dva granična prijelaza.
Iz UN-a je također saopšteno kako je 55 zdravstvenih ustanova u regiji oštećeno u potresu, a da 31 radi djelomično ili je obustavilo rad.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!