Deset nezavisnih mađarskih medija objavilo je zajedničko upozorenje da novi zakon u toj zemlji može “ozbiljno ograničiti slobodu štampe”, javlja Guardian.
Medijske organizacije, među kojima su mali istraživački mediji ali i popularni portali za vijesti, rekle su da bi zakon koji je mađarski parlament odobrio u utorak mogao otežati ili čak onemogućiti rad nezavisnih redakcija, novinara i medijskih kuća.
Kako navodi Guardian, mađarski premijer Viktor Orban tvrdi da zapadne vlade i pojedinci finansiraju i usmjeravaju njegove protivnike. Posljednjih sedmica, mađarska vlada je intenzivirala svoje tvrdnje da se strane snage miješaju u mađarski javni život i da su potrebna strožija pravila da bi se zaštitio suverenitet zemlje.
Zakonom koji je usvojen ove sedmice se uspostavlja Ured za zaštitu suvereniteta koji ima široka ovlaštenja da istražuje sve koji su aktivni u javnom životu.
Glasnogovornik mađarske vlade rekao je da će ured “funkcionisati autonomno sa nezavisnim budžetom, fokusirajući se na analizu, evaluaciju i istragu kako bi se zaštitio ustavni identitet ispitivanjem stranih intervencija u mađarskim demokratskim procesima i procesima donošenja odluka”.
Proslavljajući usvajanje zakona, Orban je na društvenim mrežama napisao: “Mađarska pripada Mađarima! Nećemo dozvoliti da se budućnost Mađarske odlučuje u inostranstvu!”
Međutim, mađarske grupe civilnog društva i medijske organizacije kažu da pravi cilj zakona nije odgovornost, već da zastraši i ućutka kritičare.
“Takozvani organ za zaštitu suvereniteta biće proizvoljno imenovano tijelo sa neograničenim ovlaštenjima, koje će djelovati bez ikakvog nadzora”, navodi se u saopštenju 10 medijskih organizacija.
“Ova kancelarija će imati sredstva da prijeti i uznemirava pojedince i organizacije na koje cilja”, rekli su, obećavajući da će nastaviti svoj rad.
Medijske grupe su rekle da zakon “ne služi informacionoj bezbjednosti našeg društva; naprotiv, ima za cilj da ga direktno potkopa svojom prijetnjom slobodnim medijima i demokratskoj debati općenito”.
Prije usvajanja zakona, velika grupa mađarskih organizacija civilnog društva također je izrazila zabrinutost, tvrdeći da je zakon neustavan i osmišljen da proizvede zastrašujući efekat.
“Zemlja u kojoj su ljudi zastrašeni kako ne bi zastupali svoje interese nije demokratija. Tamo gdje su građani optuženi da služe stranim interesima ako govore svoje mišljenje o javnim pitanjima, nema slobode”, navele su organizacije.
Kako navodi Guardian, zakon je također izazvao zabrinutost izvan Mađarske.
U srijedu je Međunarodni institut za štampu rekao da “osuđuje donošenje Zakona o zaštiti suvereniteta” bez odgovarajućih javnih konsultacija.
Zabrinutost su izrazili i lideri četiri velike političke grupe u Evropskom parlamentu.
U pismu Evropskoj komisiji, vođe grupa iz Evropske narodne partije, Socijalista i demokrata, Renew Europe i Zelenih napisali su da postoji rizik da će se novo tijelo za zaštitu suvereniteta “koristiti za dalje ućutkivanje opozicionih stranaka, nevladinih organizacija i drugih kritičara vlade”.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!