Mijanmarske vojne vlasti amnestirat će i osloboditi 7012 zatvorenika kako bi obilježile dan nezavisnosti, objavila je državna televizija MRTV u srijedu, a vođa hunte pohvalio je neke države koje pomažu njegovoj zemlji.
Jugoistočna azijska zemlja suočila se s međunarodnom izolacijom i zapadnim sankcijama pošto je vojska preotela vlast od demokratski izabrane vlade pod vodstvom nobelovke Aung Sang Suu Kyi prije gotovo dvije godine.
“Želim zahvaliti nekim državama u svijetu i regiji, kao i organizacijama i pojedincima, koji pozitivno surađuju s nama … usred sveg pritiska, kritika i napada“, rekao je general Min Aung Hlaing u govoru povodom 75 godina mijanmarske nezavisnosti.
“Blisko surađujemo sa susjednim zemljama poput Kine, Indije, Tajlanda, Laosa. Zajedno ćemo raditi na stabilnosti granica i razvoju“, rekao je Min Aung Hlaing u govoru na paradi u glavnome gradu Naypyitawu.
Državni službenici mahali su zastavicama prateći paradu vojnika i tenkova koju su nadlijetali borbeni zrakoplovi.
Mijanmar je u haosu otkad je vojska preotela vlast od vlade Suu Kyi 1. veljače 2021.
Vlasti su pritvorile Suu Kyi i druge dužnosnike, a na prodemokratske prosvjede i neslaganje odgovorile su brutalnom silom, protjeravši stotine hiljada ljudi.
Nakon krvavog gušenja ulični protesti sada su rijetki, a vojska je uključena u gotovo svakodnevne sukobe s manjinskim etničkim snagama.
Nesigurnost se proširila na više dijelova zemlje jer su pripadnici takozvanih Snaga narodne obrane uzeli oružje u ruke u borbi za povratak na demokratiju.
U međuvremenu, Suu Kyi je nedavno osuđena po pet točaka optužnice za korupciju na još sedam godina zatvora.
Time je okončano maratonsko suđenje koje je međunarodna zajednica osudila kao prijevaru s ciljem da se suzbije najveća prijetnja hunti usred širokog domaćeg otpora njezinoj vladavini.
Suu Kyi se nalazi u zatvoru u Naypyitawu u samici, a vojska inzistira na tome da je imala odgovarajući postupak pred neovisnim sudom.
Vlasti obično puštaju dio zatvorenika kako bi obilježili dan kada je Mjanmar proglasio nezavisnost od britanske vlasti.
MRTV je objavio da najnovija amnestija neće uključivati one koji su osuđeni za ubojstvo i silovanje ili su zatvoreni zbog optužbi povezanih s eksplozivima, nezakonitim udruživanjem, oružjem, drogama, upravljanjem prirodnim katastrofama i korupcijom.
Iz toga nije jasno hoće li među oslobođenima biti i političkih zatvorenika.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!