Mjanmarska hunta "vjerojatno je počinila zločine protiv čovječnosti" od kada je preuzela vlast 1. veljače, optužio je u četvrtak Thomas Andrews, glavni neovisni stručnjak Ujedinjenih naroda.
“Sve je više dokaza da vojska i njezini najviši čelnici vjerojatno čine zločine protiv čovječnosti, uključivo ubojstva, prisilne nestanke, progone, mučenja i zatočenja kršenjem temeljnih pravila međunarodnog prava”, rekao je specijalni izvjestitelj Ujedinjenih naroda.
Do danas ubijeno 70 ljudi, uhićeno oko 2.000
Snage reda ubile su do danas 70 ljudi u represijama vođenim protiv prosvjednika koji traže povrat demokracije, rekao je.
Organizirani zločini nad stanovništvom Mjanmara dio su koordinirane kampanje protiv civila. U 28 gradova diljem zemlje uhićeno je oko 2.000 ljudi.
Andrews je priznao da bi sud treba donijeti odluku, ali je dodao da dokaze sada skuplja neovisni istražni mehanizam o Mjanmaru koji je 2018. osnovalo Vijeće za ljudska prava, najviša instanca Ujedinjenih naroda za ta pitanja.
Govoreći o muslimanskoj manjini Rohindžama, specijalni izvjestitelj je naglasio da “Mjanmar kontrolira smrtonosni ubilački režim čiji su sadašnji čelnici počinili zločine za koje su na Međunarodnom sudu pravde optuženi za genocid”.
Predstavnik Mjanmara opravdavao vojni udar 1. veljače
Predstavnik Mjanmara, Chan Aye odbacio je samo načelo posebnog izvjestitelja za neku zemlju i zatim je opravdavao vojni udar 1. veljače, kada su uhićeni brojni politički dužnosnici, među kojima bivša šefica civilne vlade Aung San Suu Kyi.
Plan rezolucije u kojem će se glasati kasnije tijekom ožujka zahtijeva da hunta uspostavi građanski red i odmah oslobodi Aung San Suu Kyi i druge zatvorene. Taj zahtjev vojska je već ignorirala 1. veljače tijekom izvanrednog zasjedanja Vijeća za ljudska prava.
Rezolucija također zahtijeva puni, neograničen pristup bez nadzora za sve osobe koje uputi UN.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!