Bivši visoki moldavski vojni oficir optužen je da je izdao svoju zemlju tako što je ruskim obavještajnim službama prenio osjetljive informacije o odbrani, piše Politico.
Igor Gorgan, koji je služio kao načelnik generalštaba Moldavije dok ga nije smijenila pro-EU predsjednica Maia Sandu 2021., navodno je ponudio povjerljive uvide u oružje koje koriste moldavske oružane snage, kao i o ukrajinskim linijama snabdijevanja kroz zemlju.
U ekspozeu objavljenom u srijedu, nezavisna ruska istraživačka kuća The Insider objavila je niz poruka na Telegramu za koje se tvrdi da su između Gorgana i njegovih rukovodilaca u moskovskoj vojno-obavještajnoj službi, GRU, a datiraju najmanje od aprila 2022. Poruke je navodno dostavio anonimni izvor.
Gorgan je studirao u vojnoj školi u Rusiji prije pada Sovjetskog Saveza, ali je također prošao obuku u Sjedinjenim Državama i učestvovao u NATO misijama u Bosni i Hercegovini, Gruziji i Iraku. Otkako je napustio vojsku, Gorgan je radio za UNHCR, agenciju UN-a za izbjeglice. Nije odmah odgovorio na zahtjev za komentar.
Odgovarajući na te optužbe, u izjavi koju je podijelio s POLITICO-om, šef kabineta predsjendice Sandu, Adrian Balutel, rekao je da “takvi zločini protiv države moraju biti kažnjeni na najoštriji način za izdaju” i najavio da će Gorganove vojne nagrade i počasne činove “biti oduzete”.
Poput Ukrajine, Rusija je nastojala da zadrži Moldaviju u svojoj samoproglašenoj sferi uticaja, jer nastoji da uspostavi veće veze sa ostatkom Evrope.
Kako piše Politico, Kremlj je odgovorio pokretanjem vrste hibridnog rata koji je vodio protiv Kijeva od 2014. do početka njegove invazije u 2022. Rusija zauzima Pridnjestrovski region u Moldaviji, koji se proteže duž granice s Ukrajinom, i ima stotine vojnika tamo stacioniranih uprkos pozivima vlade da napuste to područje.
Moldavija i njeni zapadni saveznici posljednjih mjeseci upozoravali su na napore da se destabilizira zemlju, uz izvještaje da Kremlj aktivno pokušava srušiti izabranu vladu i podstiče nezadovoljstvo preko lokalnih zastupnika.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
EU, koja je prošle godine započela pregovore o pridruživanju s Moldavijom, rasporedila je civilnu misiju u zemlji kako bi pomogla u borbi protiv hibridnih prijetnji iz Rusije. Zemlja je također sklopila niz odbrambenih sporazuma sa zapadnim zemljama, uključujući Francusku, kako bi ojačala svoju otpornost.
“Takvi unutrašnji prestupnici doprinose hibridnim prijetnjama protiv države Republike Moldavije. Upravo zbog toga su nam potrebni efikasniji alati za suzbijanje djela izdaje”, rekao je Balutel.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!