Mreža “Portal kombat”: Kako Rusija širi lažne vijesti na Balkanu

Svijet 23. sep 202412:00 1 komentar
Shutterstock

Kada je 13. aprila Iran pokrenuo jedan od svojih najvećih napada bespilotnim letjelicama i raketama na Izrael, u vrijeme sve većih tenzija na Bliskom istoku, na Balkanu je pokrenuta masovna kampanja dezinformacija. Dok je svijet pomno pratio razvoj dogđaja, jedan medij na srpskom jeziku počeo je vrtoglavom brzinom da objavljuje članke o napadu - više od 100 objava svakog sata, iako u tom trenutku još nisu bile poznate sve činjenice i detalji napada, piše Radio Slobodna Evropa (RSE).

Čini se da su izvori za većinu informacija koje su objavljene bili Telegram kanal na ruskom jeziku, mreža RT koju finansira Kremlj ili drugi ruski državni mediji.

Višemjesečna istraga Balkanskog servisa RSE utvrdila je da je to bio dio šire prokremljovske mreže dezinformacija, koja koristi automatizaciju za brzo kreiranje stotina novinskih članaka, često zasnovanih na sadržaju ruskih medija koje je EU zabranila.

Kako kako funkcioniše mreža?

VIGINUM, agencija francuske vlade koja prati manipulacije na digitalnim platformama, objavila je izvještaj o proruskoj propagandnoj mreži koju je nazvala “Portal Kombat“.

Identificirano je oko 193 web stranica koje su imale za cilj širenje informacija iz proruskih izvora, kao i ruskih novinskih kuća i institucija.

Tokom četiri mjeseca, novinari RSE su pratili web stranice na više jezika koje su ciljale na publiku u Bosni i Hercegovini, Albaniji, Sjevernoj Makedoniji i Srbiji, mjesta koja su u tom periodu ubjedljivo bila glavna meta propagande.

Istraga je razotkrila globalnu operaciju, pokazujući kako su se “članci” automatski generirali i puštali u talasima, završavajući na web stranicama na lokalnimjezicima gdje su predstavljeni kao legitimni izvori vijesti, što je rastući trend u svjetskom ratu dezinformacija.

Naklonjenost Rusiji

Kako piše RSE, Balkan je već dugo plodno tlo za proruske narative, posebno u Srbiji gdje predsjednik Aleksandar Vučić održava prijateljske odnose sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, a istovremeno teži i članstvu u EU.

Anketa Međunarodnog republikanskog instituta (IRI) objavljena 14. maja pokazala je da, dok većina ispitanika iz Albanije, Kosova, BiH, Crne Gore i Sjeverne Makedonije osuđuje agresiju Rusije na Ukrajinu, 49 posto Srba to smatra “opravdanim”.

Balkanske verzije portala mreže Portal Kombat bile su zapanjujuće slične na različitim jezicima. Sve lažne vijesti koje ciljaju na regiju koje je RSE pratio imale su isti izgled, strukturu, pa čak i naziv: Pravda.

Digitalna forenzika pokazuje koliko su brzo kreirane web stranice. Prva web stranica Pravda, na srpskom jeziku – Pravda-rs.com – registrovana je 20. marta. Nekoliko dana kasnije, i u periodu od nekoliko sekundi, registrovane su još tri domene Pravde: na bosanskom, makedonskom i albanskom.

Automatizirane lažne vijesti: Kako se sadržaj brzo širi

Od 22. marta do 20. jula na ta četiri sajta objavljeno je ukupno 70.719 vijesti. Ali većina članaka, više od 67.000, pojavila se na sajtu na srpskom jeziku.

Fokusiranje na stranicu na srpskom jeziku omogućilo je novinarima da uprate kako se proruski sadržaj širi na više platformi u roku od samo nekoliko minuta.

Čini se da je većina sadržaja koji se pojavljuje na četiri web stranice preuzeta sa prokremljskih Telegram kanala. Proces automatizacije mreže je toliko efikasan da se vrijeme između objavljivanja na Telegram kanalu i pojavljivanja na stranicama Pravde kreće od samo tri do 12 minuta.

Operacija dezinformacija također koristi ruske platforme kao što su VK Video i Yandex za prevođenje, proizvodnju i distribuciju sadržaja.

Jeftina ruska propaganda

Bez obzira na sofisticiranost operacije, VIGINUM u svom nedavnom izvještaju napominje da web stranice u mreži Portal Kombat općenito ne privlače veliki broj posjeta.

Za sajtove koji ciljaju na Balkan, Similarweb, servis koji prati posjete na registrovanim stranicama, navodi da je najaktivniji sajt, Pravda-rs[.]com, imao manje od 5.000 posjeta u junu.

Međutim, kako tvrdi stručnjak za dezinformacije Peter Benzoni, nije toliko bitno da li je ova kampanja efikasna jer su trškovi generiranja dezinformacija zanemarljivi.

Za Rusiju je ovo informacioni rat. Baš kao i kod bespilotnih letelica, jeftini napadi koji ne uspiju u 99 posto slučajeva opravdava 1 posto napada koji uspiju. Ove stranice su dronovi informacionog ratovanja“, objasnio je Benzoni, istraživački analitičar Saveza za osiguranje demokratije njemačkog Marshall fonda sa sjedištem u Washingtonu.

Dezinformacije o Ukrajini

Rat Rusije protiv Ukrajine najpopularnija je tema na srpskom sajtu, sa stotinama neprovjerenih izvještaja sa ratišta koji ruske vojnike često označavaju kao “naše”, a one koji se bore na ukrajinskoj strani kao “neprijatelje”.

Iako međunarodne vijesti generalno nisu istaknute, jer ima manje namjenskih Telegram kanala, događaji na Bliskom istoku 13. aprila pokazali su se izuzetkom, utvrdio je RSE.

Tokom noći sa 13. na 14. april iranski napadi na Izrael nisu “eksplodirali” samo na srpskim stranicama, već i na stranicama na albanskom, makedonskom i bosanskom jeziku.

Broj članaka, kojih je na srpskom sajtu obično bilo oko 500-600 dnevno, 14. aprila je porastao na više od 1.000. Još veća aktivnost primjećena je na preostala tri sajta na Balkanu.

Mreža je preuzimala sadržaje od popularnih i istaknutih ruskih blogera, a njihovi postovi su sinhrono objavljivani na sva četiri sajta na balkanskim jezicima.

Pored brojnih video klipova upitne autentičnosti, objavljeni su i brojni članci koji opravdavaju napad Irana, kao i razne nepotkrijepljene tvrdnje o onome što je Washington navodno znao unaprijed.

RT, koji američki State Department opisuje kao ključnog igrača u aparatu za dezinformacije i propagandu Kremlja, blokiran je u Evropskoj uniji, Kanadi i drugim zemljama od ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022. U maju je blok suspendovao emitovanje još četiri ruska medija.

Međutim, ruski mediji, koristeći lažne novinske web stranice, poput onih koje je istraživao RSE, pronašli su način da dođu do evropske publike te je veliki dio zabranjenog medijskog sadržaja postavljen na ove stranice, objašnjava Benzoni.

Više detalja o istrazi možete pročitati u izvještaju RSE.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare