Musk kritikuje program F-35 i predlaže zamjenu pilotiranih aviona dronovima

Svijet 25. nov 202417:28 0 komentara
SWNS / SWNS / Profimedia

Elon Musk, koji će 2025. početi savjetovati novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa o efikasnosti vlade, oštro je kritikovao Pentagonov program F-35 aviona u nizu objava na društvenim mrežama.

Milijarder je na platformi X (bivši Twitter) podijelio video montažu koordiniranog roja dronova, uz komentar: “U međuvremenu, neki idioti još uvijek prave pilotirane borbene avione poput F-35.” Uz objavu je dodao emotikon kante za smeće.

Kada je jedan korisnik X-a stao u odbranu sposobnosti F-35, Musk je odgovorio nazivajući taj avion “loše dizajniranim”.

U drugoj objavi Musk je napisao: “Pilotirani borbeni avioni su neefikasan način za proširenje dometa raketa ili bacanje bombi. Višenamjenski dron može to učiniti bez svih dodatnih troškova vezanih za pilota.” Dodao je i kako je koncept “stealth tehnologije” besmislen, tvrdeći da je “smiješno lako oboriti borbene avione.”

Ovo nije prvi put da Musk iznosi slične stavove. Međutim, njegovi komentari izazvali su stručne reakcije. Mauro Gilli, viši istraživač vojne tehnologije na ETH Zurich univerzitetu, kazao je za Business Insider kako Musk ponavlja legitimne kritike programa F-35, ali da ima značajnih problema s njegovim zaključcima.

Gilli je priznao da je program F-35 imao dobro dokumentirane prekoračenja troškova i kašnjenja, ali je istakao da to nije prvenstveno zbog činjenice da ti avionu zahtijevaju pilote. “Primarni izvor troškova i problema bile su elektronika a, posebno, softver,” rekao je Gilli, dodajući da bi ekvivalentni dron bio još skuplji.

“Dron koji djeluje u neprijateljskom zračnom prostoru neće biti daljinski upravljan. Trebat će mu visok nivo autonomije,” objasnio je Gilli. Ovo zahtijeva još kompleksniju i skuplju elektroniku i softver u odnosu na pilotirani avion.

Muskova ideja o “višenamjenskom” dronu također znači da bi takav dron morao imati iste stealth sposobnosti kao F-35 za penetraciju neprijateljskog zračnog prostora i izbjegavanje protuzračne odbrane, što njegove kritike stealth tehnologije čini bespredmetnim, kazao je Gilli.

Još uvijek nije jasno planira li Musk koristiti svoju novu poziciju kako bi utjecao na buduće planove ili troškove programa F-35, najskupljeg borbenog aviona u historiji Pentagona.

U nedavnom tekstu za The Wall Street Journal, koji je napisao zajedno s Vivekom Ramaswamyjem – budućim liderom Trumpovog novog Ministarstva za efikasnost vlade – Musk je kritikovao način na koji Pentagon upravlja svojim budžetom. “Pentagon je nedavno pao na svom sedmom uzastopnom revizorskom izvještaju, što sugerira da čelnici agencije nemaju jasnu predstavu kako se troši njihov godišnji budžet od preko 800 milijardi dolara,” napisali su.

Troškovi programa F-35, koji razvija Lockheed Martin, već su dostigli oko 485 milijardi dolara, uz dodatnih 10% povećanja ove godine zbog poboljšanja hlađenja motora. Planirano je da se proizvede preko 3.000 ovih aviona, a njihova operativna upotreba trebala bi trajati do 2088. godine. Ukupni troškovi programa procjenjuju se na preko 2 biliona dolara.

Glasnogovornik Lockheed Martina izjavio je za Business Insider kako je F-35 “najnapredniji, najsposobniji i najpovezaniji borbeni avion na svijetu, ključni element odvraćanja i temelj zajedničkih operacija u svim domenama.”

S druge strane, glasnogovornik Pentagona kazao je: “Imamo borbene avione koji su operativno sposobni i danas, i koji se izuzetno dobro nose s prijetnjama za koje su dizajnirani.” Piloti, dodao je, i dalje naglašavaju da je to avion koji žele koristiti u slučaju sukoba, prenosi Business Insider.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!