Glavni rival Recepa Tayyipa Erdogana u predsjedničkoj utrci Turske optužio je vladu u srijedu da je dozvolila 10 miliona "neregularnih" migranata da uđu u zemlju, što predstavlja “nacionalistički zaokret” u njegovoj retorici uoči drugog kruga izbora 28. maja, javlja Reuters.
Kemal Kilicdaroglu, kandidat šestostranačkog opozicionog saveza, blisko je pratio Erdogana u prvom krugu predsjedničkih izbora održanih u nedjelju. Njegove izjave uslijedile su nakon što je njegova stranka rekla da je podnijela žalbe zbog sumnje na nepravilnosti u prebrojavanju glasova.
Erdoganova vladajuća AK Partija i njeni nacionalistički saveznici osvojili su udobnu parlamentarnu većinu na nedjeljnim izborima, dok je Erdoganov rezultat bio tek nešto ispod granice od 50 posto koja je potrebna za potpunu pobjedu u predjsedničkim izborima.
Kilicdaroglu, predsjedavajući sekularističke Republikanske narodne partije (CHP), dobio je 44,9% glasova, što se smatra najvećim izbornim izazovom Erdoganovoj 20-godišnjoj vladavini. Treći kandidat, nacionalista Sinan Ogan, dobio je 5,17 posto i očekuje se da će i Erdogan i Kilicdaroglu tražiti njegovu podršku u pregovorima ove sedmice.
“Nećemo prepustiti našu domovinu ovom mentalitetu koji je omogućio da 10 miliona neregularnih migranata dođe među nas“, rekao je Kilicdaroglu u videu objavljenom na Twitteru u srijedu, upozoravajući da bi broj migranata mogao porasti na do 30 miliona.
“Oni koji vole svoju domovinu, dođite do glasačke kutije“, pozvao je birače Kilicdaroglu.
Nije pružio nikakve dokaze o navedenom broju migranata.
Kako navodi Reuters, Turska je, prema zvaničnim podacima, država najveće svjetske izbjegličke populacije od oko 4 miliona.
Turske vlasti su ove godine do 11. maja uhvatile skoro 50.600 neregularnih migranata, a u toku prošle godine njih oko 285.000, prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova.
Kako navodi Reuters, Kilicdarogluov video s nacionalističkom retorikom sugerira je da njegova kampanja odstupa od prethodnog umjerenijeg stava.
Također se može smatrati privlačnim za Oganove pristalice, koji su vodili kampanju za vraćanje migranata, uključujući oko 3,6 miliona Sirijaca raseljenih zbog rata, na jug.
Razjedinjena opozicija
Erdogan, s drudge strane, tvrdi da samo on može osigurati stabilnost u Turskoj, državi članici NATO-a, dok se bori s krizom troškova života, rastućom inflacijom i uticajem razornih zemljotresa iz februara.
Analitičari smatraju da je Erdoganovo insistiranje da opoziciju podržavaju kurdski militanti, uz izmanipulirane video snimke i bez pružanja ikakvih dokaza za tu tvrdnju, odgovaralo njegovoj bazi birača te zasjenilo ekonomska pitanja.
Njegova poruka se odnosila na prokurdsku Zelenu ljevicu (YSP), koja je podržala Kilicdaroglua, ali nije bila dio šestostranačkog opozicionog saveza.
YSP, koja je treća po veličini stranka u novom parlamentu nakon Erdoganove AKP i Kilicdarogluove CHP, poriče veze sa kurdskim militantima.
Mehmet Ali Kulat, predsjednik kompanije za ispitivanje javnog mnijenja MAK, rekao je da za mnoge glasače opozicija nije bila dovoljno stroga po pitanju terorizma.
“Vlast je natjerala birače da odgovore na ovo pitanje: ‘U redu, izgubili ste dio svog bogatstva i resursa, ali želite li i vi izgubiti svoju državu?” rekao je Kulat.
U videu od srijede je Kilicdaroglu također optužio Erdogana za saradnju s mrežom koju Ankara optužuje za orkestriranje pokušaja državnog udara 2016. godine. Ta mreža je u Turskoj klasifikovana kao teroristička organizacija.
Anketar organizacije Metropoll Ozer Senčar rekao je da je opozicioni savez stvorio frakturiranu sliku zbog unutrašnjih sporova.
“Oni su narušili svoju reputaciju”, rekao je.
Kulat iz MAK-a rekao je da je većina glasača u 11 provincija pogođenih zemljotresima također uglavnom podržala Erdogana jer vjeruju da je on u najboljoj poziciji da obnovi razorene gradove.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!