Naftne kompanije nastavljaju imati koristi od skokova cijena energenata izazvanih ruskom invazijom na Ukrajinu, a kompanije Shell je prijavila profit od skoro 9,5 milijardi dolara između jula i septembra, što je više nego duplo u odnosu na iznos koji je ostvarila u istom periodu godinu dana ranije, navodi britanski Guardian.
Kako navodi Guardian, ova kompanija nastavlja da ima koristi od skokovitih cijena energenata izazvanih ruskom invazijom na Ukrajinu, ali nije bila u stanju da parira rekordnoj dobiti od 11,5 milijardi dolara koju je zaradila između aprila i juna zbog slabije rafinacije i trgovine plinom.
Uprkos tome, zarada kompanije u Glavnom indeksu Londonske berze (FTSE 100) u trećem kvartalu bila je veća od predviđanja analitičara od 9 milijardi dolara i dvostruko veća od 4,1 milijarde dolara prijavljenih u istom kvartalu prošle godine.
The Gurdian navodi da su ogromni profiti naftnih kompanija podstakli su pozive za povećanje poreza u sektoru u Velikoj Britaniji.
Rezultati su došli nakon što je anglo-holandska firma objavila planove za kupovinu dionica od 4 milijarde dolara u naredna tri mjeseca u produžetku svog programa otkupa dionica. Namjerava da završi program do početka februara 2023. godine.
Shell i druge velike naftne i plinske kompanije uživaju u rastućem profitu i rastućoj trgovini otkako su cijene cijjene nafte i plina povećane uslijed početka invazije na Ukrajinu krajem februara. Domaćinstva i druga preduzeća se, s druge strane, bore sa rastućim računima za energiju.
Međutim, cijene nafte su pale sa svojih najviših vrijednosti od 120 dolara po barelu nafte tipa Brent u junu na trenutne nivoe od oko 95 dolara po barelu, dok su cijene prirodnog gasa također pale i oko 70 posto su niže od najviše vrijednosti krajem avgusta.
Kompanija Shell je najavila da će svojim investitorima isplatiti privremenu dividendu od 0,25 dolara po dionici, ali je najavila i namjeru da to poveća za 15% u posljednja tri mjeseca godine.
Dioničari u Shell-u primili su 6,8 milijardi dolara u posljednja tri mjeseca, što se odnosi na rekordnu dobit u drugom tromjesečju, koja je nadmašila 7,4 milijarde dolara koliko su primili u prvom kvartalu ove godine.
Kompanija je izjavila da dobit u proteklih devet mjeseci “uglavnom odražavala veće ostvarene cijene, veće marže prerade, veće rezultate trgovanja i optimizacije” u poređenju sa istim periodom 2021. godine što je “djelimično nadoknađeno manjim količinama i nižim maržama hemikalija”.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!