
U jednom od najvećih štrajkova radnika u nekoj zemlji, u Indiji je veliki broj država bio potpuno zatvoren. U štrajku je učestvovalo preko 250 miliona radnika iz svih sektora, koje je pozvalo deset centralnih sindikata i na stotine radničkih udruženja i federacija u najvećem ikada koordinisanom generalnom štrajku bilo gde u svijetu, koji je zvanično trajao od 9. avgusta 2020. do 11. decembra 2021. godine.
Protest indijskih poljoprivrednika 2020-2021. godine bio je uperen protiv tri zakona o poljoprivredi koje je usvojila Skupština Indije u septembru 2020. godine, a koje su mnogobrojni sindikati, radnici i opozicioni političari opisali kao „zakone protiv poljoprivrednika“ koji će ih ostaviti na „milost i nemilost korporacijama“.
Imamo sve, a nemamo ništa
Godinu dana, četiri meseca i dva dana Indija je istrajavala. Kako je sve počelo u zemlji koja ima dovoljno žitarica, pšenice, pirinača, voća, povrća, mleka i mesa, a uprkos svemu navedenom, pitanja ishrane i gladi su neka od najvećih izazova zemlje, koja je 2021. godine rangirana na tragičnom 101. mjestu (od 116 zemalja na Globalnom indeksu gladi, a prema podacima Ujedinjenim nacijama, Indija snosi 1/4 ukupnog tereta gladi u svijetu).
Sve je pojašnjeno poljoprivrednim popisom, posljednji put održanim u Indiji 2014. godine, koji je identifikovao da poljoprivrednici imaju skromne posjede zemlje, što je jedan od razloga zašto nisu u mogućnosti da zadovolje svoje potrebe, ili još konkretnije – dvije trećine zemljišnih posjeda su manji od jednog hektara.
Milioni na blokadama i medijski mrak javnog servisa
Protesti su prvo krenuli u Pandžabu avgusta 2020 (kasnije se proširili na Harijanu, Utar Pradeš, Karnataki, Tamil Nadu, Odiši, Kerali), da bi se već 25. septembra njima priključili poljoprivredni sindikati širom Indije koji su pozvali na Barat Band (nacionalno gašenje) u znak protesta protiv zakona.
Željezničke usluge u Pendžabu su bile obustavljene više od dva mjeseca zbog protesta (ponovo su uspostavljenje jer su zalihe đubriva i druge robe u državi počinjale da ponestaju), a u to vreme poljoprivrednici iz različitih država su marširali u Delhi kako bi pritisli centralnu vladu. Taj marš je bio praćen 24-časovnim štrajkom miliona ljudi širom Indije 26. novembra, dok je između 28. novembra i 3. decembra broj farmera koji su blokirali granične puteve Delhija procenjen na 300 hiljada.
Sa druge strane, nacionalni mediji su na buru u sopstvenoj državi ostali potpuno gluhi i nijemi. Uz to vlada je optužila „strani faktor“ za mešanje u unutrašnje stvari Indije, dok je veliki broj političara širio dezinformacije i lažne vesti o protestima, iznoseći optužbe za separatizam, pobunu i antinacionalne aktivnostima. Veliku pomoć demonstrantima su u borbi za istinu pružile društvene mreže i aktivisti, koji su kroz heštegove #FarmersProtest, #standwithfarmerschallenge, #SpeakUpForFarmers informisali javnost o tome šta se zapravo dešava.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!