Tri sedmice nakon što je dim kanadskih šumskih požara obavio New York, najezda sićušnih letećih kukaca najnovija je nepogoda koju Njujorčani tumače kao predznak kraja vremena.
Od srijede, Njujorčani koji trče, voze bicikl, hodaju ili se voze podzemnom željeznicom, prijavili su malene insekte koji se kreću u rojevima poput oblaka, oko dijelova Manhattana i Brooklyna, što u nekim slučajevima otežava disanje, piše Guardian.
Kukci mogu biti bijeli ili zeleni, zbog njihove veličine teško ih je prepoznati golim okom. Njihova se vrsta tek treba utvrditi, ali stigli su uz još jedan, lakši, nalet kanadskog dima.
Apokaliptične scene iz New Yorka, narandžasti dim prekrio grad (VIDEO/FOTO)
To je neke navelo na spekulacije da bi mogle biti među pirofilnim vrstama, odnosno vrstama koje “vole vatru”, uključujući biljke, gljive i životinje, koje imaju koristi od vatre. Najmanje 25 porodica insekata iz redova Hemiptera, Lepidoptera, Diptera i Coleoptera smatraju se pirofilnima.
Za jednu od njih, poznatu kao Microsania imperfecta, uočeno je da pokazuje pozitivan odgovor na podražaj dima za parenje i resurse.
“Čini se da dim utječe na ponašanje pri parenju, služeći kao oznaka roja za parenje. Veća populacija bila je tokom zime nego ljeti”, navodi Encyclopedia of Entomology.
Ali drugi kažu da rojevi uopće nisu pirofilni, već pokazatelj zdravog okoliša.
Louis Sorkin, gostujući naučnik u Odjelu za zoologiju beskralješnjaka u Američkom prirodoslovnom muzeju, rekao je da sudeći prema slikama koje su mu poslane, ti insekti nisu pirofilna vrsta.
“One su lisne uši, a ne komarci/mušice/muhe”, rekao je Sorkin u e-poruci, dodavši kako mu nije poznato o kojoj vrsti se radi.
David Grimaldi, kustos i entomolog u Američkom prirodoslovnom muzeju, rekao je za The City da su bube koje se uhvate u ljudskoj kosi zapravo lisne uši koje su obično bez krila, ali se mogu razviti u krilati oblik kada populacije postanu prenapučene i kvaliteta hrane trpi.
Insekti koji trenutno zabrinjavaju Njujorčane jednostavno su lisne uši koje prelaze u stadij s krilima, rekao je Grimadi.
“Kada populacija postane vrlo velika… pojava krilatih oblika je impresivna. Dobra vijest? To znači da imamo zdrav okoliš! Bez pesticida!”, dodaje naučnik.
Jody Gangloff-Kaufmann iz programa za integrirano upravljanje štetočinama države New York na Sveučilištu Cornell, izjavila je za kako pretpostavlja da je toplo vrijeme pokrenulo masovnu migraciju krilatih lisnih uši.
“Kao i većina stvari, ovo će prestati jednako brzo kao što je i počelo”, predviđa Gangloff-Kaufmann.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!