Nakon Francuske, Njemačka i Danska stale u odbranu Grenlanda

Svijet 08. jan 202515:45 0 komentara
Piroschka Van De Wouw / REUTERS

Njemačka je ponovila svoju posvećenost principu da se granice ne smiju mijenjati silom, nakon kontroverznih izjava novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa o Grenlandu i Kanadi.

Glasnogovornik njemačke vlade naglasio je u srijedu da Povelja Ujedinjenih nacija i Helsinški sporazumi potvrđuju nepovredivost granica. Na pitanje koliko ozbiljno Njemačka shvata Trumpove izjave, glasnogovornik je odbio komentirati.

Trump je u utorak odbio isključiti mogućnost vojne ili ekonomske intervencije u cilju sticanja kontrole nad Panamskim kanalom i Grenlandom, te je spomenuo ideju da Kanada postane savezna država Sjedinjenih Američkih Država.

S druge strane, Danska je također reagovala na Trumpove komentare. Grenland, koji je pod danskom upravom više od 600 godina, može postati nezavisan ako to njegovi stanovnici žele, ali neće postati dio SAD-a, izjavio je danski ministar vanjskih poslova Lars Lokke Rasmussen.

Grenlandski premijer Mute Egede sastao se u srijedu s danskim kraljem Frederikom u Kopenhagenu, dan nakon što su Trumpove izjave uzburkale svjetsku javnost. Egede je ponovio da Grenland nije na prodaju i da je budućnost najvećeg ostrva na svijetu isključivo u rukama njegovih 57.000 stanovnika, koji upravljaju vlastitim unutrašnjim poslovima.

“Potpuno priznajemo da Grenland ima vlastite ambicije. Ako se one ostvare, Grenland će postati nezavisan, ali teško da će imati ambiciju postati savezna država Sjedinjenih Država,” rekao je Rasmussen.

Danski premijer Mette Frederiksen dodala je kako ne vjeruje da bi Trumpove ambicije mogle rezultirati vojnom intervencijom SAD-a na Grenlandu, ističući da je dansko vojno prisustvo u toj regiji ograničeno na nekoliko patrolnih brodova, izviđački avion i pseće patrole.

Dansko-američki odnosi dodatno su zategnuti Trumpovom prijetnjom uvođenja tarifa Danskoj, dok je Frederiksen odgovorila da trgovinski rat s SAD-om nije pravi put. Grenlandsko pitanje također je obojeno historijskim optužbama o kolonijalnom zlostavljanju, ali i željom mnogih Grenlanđana za nezavisnošću.

Rasmussen je istakao da su američke sigurnosne brige zbog povećanih aktivnosti Rusije i Kine na Arktiku legitimne, te je pozvao na dijalog o jačanju saradnje s Washingtonom.

Iako je Trump već tokom prvog predsjedničkog mandata pokazao interes za Grenland, njegovi posljednji komentari iznenadili su mnoge Dance i izazvali reakcije širom Europe, prenosi Reuters.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!