Francuska je ušla u još jedan dan prosvjeda i štrajkova osuđujući mirovinsku reformu predsjednika Emmanuela Macrona nakon što su razgovori između vlade i sindikata završili na mrtvoj tački.
Bilo je znakova da dvoipolmjesečni prosvjedni pokret počinje gubiti zamah, ali sindikati su organizovali masovno okupljanje 11. dana akcije od januara.
Sve strane u zastoju čekaju presudu 14. aprila o reformi francuskog Ustavnog vijeća, koje ima ovlasti brisati neke ili čak sve zakone.
Macron, koji je trenutno izvan zemlje u posjeti Kini, suočava se s najvećim izazovom svog drugog mandata u vezi s glavnom penzionom reformom, koja uključuje povećanje minimalne dobi za penzionisanje sa 62 na 64 godine.
Demonstracije su prerasle u nasilne nemire nakon što je premijerka Elisabeth Borne 16. marta pozvala kontroverznu izvršnu vlast da progura zakon kroz parlament bez glasanja, piše 24France.
Sindikati su istakli da sastanak s Borne u srijedu nije doveo do napretka nakon što je odbila razgovarati o vraćanju na minimalnu dob za odlazak u penziju.
“Jasno je da je neuspjeh kada premijer čak ne želi ući u tu raspravu”, rekao je Cyril Chabanier, govoreći u ime osam glavnih sindikata u zemlji nakon što su napustili razgovore nakon jedva sat vremena. Bilo je to prvo takvo okupljanje dviju strana otkako je vlada u januaru predstavila sporni prijedlog zakona o penziji.
Uprkos tome što je odbila pomaknuti se s mjesta po tom pitanju, Borne je rekla da neće nastaviti s drugim temama o radu “bez socijalnih partnera”.
‘Nema drugog izlaza’
“Proživljavamo ozbiljnu demokratsku krizu”, rekao je Laurent Berger, čelnik centrističkog sindikata CFDT.
Macron je ostatak sedmice u posjeti Kini, gdje je njegov pomoćnik zanijekao da u Francuskoj postoji “demokratska kriza” s obzirom na to da je penziona promjena bila u Macronovu manifestu tokom predsjedničkih izbora prošle godine.
“Ne možete govoriti o demokratskoj krizi kada je prijedlog zakona donesen, objašnjen javnosti i vlada preuzima odgovornost za njega”, rekao je pomoćnik, tražeći da ne bude imenovan.
Čelnici sindikata pozvali su Francuze da u četvrtak izađu na ulice i masovno štrajkaju, međutim, odaziv u prethodnom krugu štrajkova i prosvjeda prošlog utorka bio je manji u odnosu na sedmicu ranije. Rekordan broj ljudi, više od 1,2 miliona, protestovalo je 7. marta protiv reforme širom zemlje.
U međuvremenu, očekuje se da će pariški metro sistem po prvi put na dan štrajka raditi uz minimalne smetnje, prema operatoru RATP.
Sophie Binet, nova čelnica sindikata CGT, pozvala je na nove prosvjede i štrajkove: “moramo nastaviti s mobilizacijom do kraja, dok Vlada ne shvati da nema izlaza osim povlačenja ove reforme”.
“Vlada neće moći upravljati zemljom dok se ova reforma ne ukine”, dodala je.
Aktivisti su u srijedu razvili transparent na vrhu znamenitog Slavoluka pobjede u glavnom gradu s natpisom “Ne 64”.
Le Pen prestiže Macrona u anketi
Vlada je tvrdila da su promjene neophodne kako bi se spriječilo da penzioni sistem padne u deficit.
U ostatku Europe ljudi uglavnom odlaze u penziju u kasnim šezdesetima jer se očekivani životni vijek produžio.
Kritičari kažu da je penziona reforma nepravedna za radnike na teškim poslovima koji rano započinju karijeru, kao i za žene koje prekidaju svoj radni vijek kako bi podigle djecu.
Ako Ustavno vijeće 14. aprila da zeleno svjetlo, Macron će moći potpisati izmjene zakona.
Ali zastoj je umanjio njegovu popularnost, a anketa od srijede pokazuje da bi ga čelnica krajnje desnice Marine Le Pen pobijedila da se sada ponove predsjednički izbori od prošle godine.
Istraživanje grupe Elabe za informativni kanal BFMTV pokazalo je da bi Le Pen dobila 55 posto, a Macron 45 posto ako bi se suočili u drugom krugu glasovanja.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!