Britanski ministar vanjskih poslova David Cameron poduzeo je “neobičan i potencijalno rizičan korak” i sastao se sa bivšim američkim predsjednikom Donaldom Trumpom u njegovoj rezidenciji Mar-a-Lago na Floridi prije posjete Washingtonu u nadi da će ga uvjeriti da odustane od protivljenja novom paketu pomoći za Ukrajinu koji je zadržan u Kongresu, piše Guardian.
Ovo je Cameronova druga posjeta SAD-u kako bi pokušao uvjeriti republikance da je u američkom nacionalnom interesu da ruski predsjednik Vladimir Putin ne postigne daljnji vojni napredak u Ukrajini.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je u nedjelju da će njegova zemlja izgubiti rat ako se uskrati američka pomoć i ne poboljša pokrivenost ukrajinskog zračnog prostora.
Kako navodi Guardian, postoji rizik da su raniji loši odnosi između Camerona i Trumpa oko pitanja poput Bregzita “zatrovala bunar” te da Cameron, uprkos svim svojim vještinama uvjeravanja, nije onaj britanski političar koji bi mogao natjerati Trumpa da promijeni mišljenje.
Očekuje se da će Cameron u Washingtonu razgovarati sa američkim državnim sekretarom Antonyjem Blinkenom, te da mu je ključni cilj da promijeni mišljenje republikanaca u Kongresu o važnosti prijetnje koju Rusija predstavlja za američke interese.
Guardian navodi da je već “niz evropskih političara putovao je u Washington” u slične svrhe, ali da su se vraćali “frustrirani rastućom ravnodušnošću SAD-a prema sudbini Ukrajine”.
Predsjednik Predstavničkog doma američkog Kongresa, republikanac Mike Johnson, do sada je odbijao da dozvoli da se pitanje pomoći Ukrajini iznese u Kongres, ali je nagovijestio da bi to mogao učiniti sljedeće sedmice kada se Kongres vrati sa pauze.
U februaru je odbio da razmotri paket strane pomoći koji je usvojio Senat i koji bi uključivao 60 milijardi dolara za Ukrajinu jer su mu nedostajale mjere koje se odnose na sigurnost na američko-meksičkoj granici.
Komentarišući Cameronovu posjetu, britansko ministarstvo vanjskih poslova navelo je da se radi o “standardnoj praksi” da se “ministri sastaju sa opozicionim kandidatima kao dio njihovog rutinskog međunarodnog angažmana”.
Trump je rekao da bi mogao pregovorima dovesti do mirovnog sporazuma o Ukrajini za 24 sata. Njegovi saveznici su rekli da bi takav sporazum podrazumijevao ustupanje Krima i regiona Donbas Rusiji, formalizirajući otimanje zemlje koje je Putin započeo 2014. i nastavio s invazijom 2022. godine.
“Uspjeh Ukrajine i neuspjeh [Vladimira] Putina su od vitalnog značaja za američku i evropsku bezbjednost”, rekao je Cameron prije svog putovanja.
“Ovo će pokazati da su granice važne, da se agresija ne isplati i da su zemlje poput Ukrajine slobodne da biraju svoju budućnost. Alternativa bi samo ohrabrila Putina u daljim pokušajima da silom prekroji evropske granice, a jasno bi se čula u Pekingu, Teheranu i Sjevernoj Koreji”, podcrtao je on.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare