Europska unija je tužena jer nije postavila ambiciozne klimatske ciljeve u sektorima koji doprinose više od polovice ukupnih emisija stakleničkih plinova u bloku.
Climate Action Network (CAN) Europe i Global Legal Action Network (GLAN) tvrde da klimatski ciljevi postavljeni za poljoprivredu, otpad, promet i malu industriju u 27 država članica EU do kraja decenije nisu utemeljeni na nauci, te su stoga “vrlo neadekvatni”.
Tužba je službeno podnesena pred sudom pravde EU ranije ove godine i bila je ubrzana. Nevladine organizacije predale su svoje posljednje pisane komentare u augustu prije usmene rasprave koja se očekuje 2025. godine.
Slučaj se odnosi na godišnja ograničenja emisija za države članice, koja je postavila Europska komisija u skladu s Uredbom o podjeli napora, ključnim stupom klimatske politike EU, i koja se svake godine smanjuju. Ovi sektori nisu uključeni u EU shemu trgovanja emisijama i zajedno čine 57% ukupnih emisija stakleničkih plinova u bloku.
Ciljevi su pooštreni prošle godine nakon što je EU povisila svoj cilj smanjenja emisija do 2030. godine na 55% na temelju nivoa iz 1990. godine. Nevladine organizacije vjeruju da ova revizija nije bila ni približno dovoljno ambiciozna da bi se uskladila s ugovorima EU, Poveljom temeljnih prava EU i Pariškim sporazumom.
Tvrde da je EU trebala procijeniti jesu li ciljevi usklađeni s ciljem Pariškog sporazuma da se globalno zagrijavanje održi na najviše 1,5 stepeni iznad predindustrijskih razina, nakon čega se, dugoročno gledano, očekuju najgori učinci klimatskih promjena. I kažu da je trebalo procijeniti je li pošteno obavljao svoj dio prema globalnim standardima i je li bilo izvedivo učiniti više.
Također osporavaju procjenu učinka uredbe, rekavši da je trebala ispitati kako uredba utječe na temeljna prava kao što su pravo na život i zaštitu okoliša.
Prošle su godine nevladine organizacije zatražile od Komisije da preispita ciljeve, koji bi zahtijevali smanjenje emisija za 40% do kraja decenije. Izvršna vlast je to odbila, rekavši da su iznesene tvrdnje neutemeljene. Kazalo je da je analiziralo utjecaje uredbe na relevantna temeljna prava i ustvrdilo da nije potrebno provoditi nikakve naučno utemeljene procjene.
CAN Europe koordinirao je prethodnu tužbu protiv klimatskih ciljeva EU, koja nije prihvaćena. Nedavne izmjene zakona znače da može izravnije pokrenuti slučaj kao što je ovaj, ali nema pravnog načina da ospori širi cilj bloka od 55%, za koji također vjeruje da je neadekvatan.
Nevladine organizacije nadaju se da će njihov slučaj biti potkrijepljen značajnom odlukom Europskog suda za ljudska prava u aprilu, koji je presudio da je neuspjeh Švicarske da učini dovoljno da smanji svoje nacionalne emisije stakleničkih plinova jasno kršenje ljudskih prava grupe više od 2000 starijih Švicarki.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!